Bezpieczeństwa nigdy dość, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi regułami zachowania bezpieczeństwa swoich danych podczas korzystania- z internetu.
Fot.: Tim Mossholder/Unsplash
Internet od samych swoich początków był miejscem, w którym oprócz uczciwych użytkowników grasują także cyberprzestępcy. Niestety - jest to zjawisko, którego nie da się całkowicie wyeliminować, dlatego zawsze będziemy zagrożeni. Jednak jeśli wiemy, w jaki sposób zachowywać się podczas przebywania online, znacznie redukujemy ryzyko stania ofiarą włamań, kradzieży danych czy też innych nieprzyjemnych incydentów. Zauważmy przy tym, że każdy system Windows ma swój mechanizm ochronny - Windows Defender - który sprawuje się nieźle, jednak nie eliminuje całkowicie konieczności nabycia programu antywirusowego.
Pomimo tych dwóch zabezpieczeń - Defender i antywirusa - to w dużej mierze przede wszystkim zachowanie użytkownika decyduje o tym, czy hakerowi uda się go zwabić swoimi sztuczkami, czy też będzie on w stanie zobaczyć zastawioną pułapkę. To właśnie nauce tego, na co zwracać uwagę, poświęcamy poniższy tekst. Ponieważ zagadnienie jest dość obszerne, dla przejrzystości prezentujemy je w formie galerii. Warto zapamiętać te zasady, ponieważ dzięki ich przestrzeganiu Twoje bezpieczeństwo w sieci znacznie dzięki temu wzrośnie.
Z pewnością w skrzynce e-mailowej masz dziesiątki wiadomości, które lądują w koszu lub folderze "Spam". Jednak cyberprzestępcy są sprytni i często tytułują swoje e-maile tak, że nawet, gdy widzisz je w spamie, otwierasz choćby z ciekawości. Na przykład dostajesz wiadomość, że "Twoje konto zostało zablokowane". Może ona dotyczyć zarówno sieci społecznościowej, jak i dostępu do jakiejś usługi, a nawet bankowości elektronicznej. W treści takiego maila jest zazwyczaj ogólnikowa informacja o blokadzie (plus ewentualnie jakiś powód) oraz możliwość odzyskania dostęp/naprawy problemu - w tym celu należy kliknąć na znajdujący się w wiadomości link.
Nigdy tego nie rób! Przekieruje on zazwyczaj do fałszywej strony - nierzadko niemal nie do odróżnienia od prawdziwej. Gdy wpiszesz swój login i hasło do logowania - przekazujesz je scammerowi, co w praktyce oznacza jego stratę. Dlatego nigdy nie klikaj bezmyślnie w linki w wiadomościach! Jeśli otrzymasz informację, że np. Twoje konto na Facebooku zostało zablokowane, wejdź na jego stronę i spróbuj zalogować się normalnie.
Podobny trik to maile zatytułowane np. Faktura za gaz czy Wezwanie do zapłaty. Znajdują się przy nich zazwyczaj załączniki udające pliki PDF. W rzeczywistości są to szkodniki, a kliknięciem pobierasz i instalujesz wirusa w swoim systemie. Pamiętaj również o tym, że żadna szanująca się nigdy nie prosi w mailu o hasło ani dane związane z finansami! Podobnie uważaj na "niesamowite oferty" od bliżej nieznanych firm. O ile w przypadku np. operatorów sieci komórkowych oferta najnowszego telefonu za złotówkę może być prawdziwa, o tyle taka sama oferta od bliżej nieznanej firmy jest bardzo podejrzana.
Nie udzielaj dobrowolnych informacji
Nie udzielaj dobrowolnych informacji
Gdy tworzysz konto w usłudze lub na stronie, wypełniaj tylko wymagane pola. Nie ma najmniejszego sensu i celu podawania swojego adresu fizycznego, numeru telefonu, drugiego imienia, itp. Jeśli masz zamiar kupować coś online, wówczas - jeśli jesteś przesadnie ostrożny - podaj adres swojego miejsca pracy.
Dobrym rozwiązaniem jest nieużywanie swojego prawdziwego konta bankowego do płatności, a korzystanie zamiast tego z PayPal, Apple Pay czy Google Pay. Jeśli nie możesz lub nie chcesz ich używać, pomyśl o założeniu konta specjalnie w celu zakupów i trzymaj tam mniejszą kwotę lub nawet przelewaj tam kwotę, którą masz zamiast zapłacić. W ten sposób nawet jeśli konto zostanie przejęte, nie stracisz dużej sumy.
Fot.: Mika Baumeister/Unsplash
Kilka adresów e-mail
Kilka adresów e-mail
Poczta e-mail jest darmowa, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć sobie kilka kont, dedykowanych różnym celom, jak sieci społecznościowe, fora, zakupy, itp. Eksperci ds bezpieczeństwa zalecają również, aby nie używać tego
samego adresu e-mail do wszystkich kont online.
Zobacz nasze zestawienie "Najlepsza darmowa poczta e-mail", które pozwoli wybrać Ci zapewniającą anonimowość usługę pocztową.
Używaj menadżera haseł
Używaj menadżera haseł
Powód, dla którego większość internautów używa tego samego hasła do wszystkich kont i usług, jest prosty - łatwo zapamiętać jedno hasło, gorzej z kilkoma, nie mówiąc o kilkunastu. Niestety, jeśli odkryje to włamywacz, zyska łatwy dostęp do wszystkich usług i serwisów, w których masz konta. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest menedżer haseł. Nie tylko pozwala na bezpieczne ich przechowywanie, ale również większość tego typu aplikacji ma własne generatory silnych, bardzo trudnych do załamania haseł. Co więcej - niektóre mają także mechanizmy, dzięki którym automatycznie wypełniają za Ciebie loginy i hasła na konkretnych stronach, dlatego są również ułatwiającym życie rozwiązaniem.
Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione? To wyjaśniam tutaj.
Sieć VPN gwarantuje Ci bezpieczne, szyfrowane połączenie z Internetem. Jest to szczególnie przydatne, gdy korzystasz z publicznego hotspotu - otwarte sieci Wi-fi są zazwyczaj słabo zabezpieczone, mają także czasem nieprzyjemne niespodzianki, pozostawione przez hakerów. Obecnie koszt VPN jest niewielki - przy planach na 2-3 latach miesięcznie wychodzi mało odczuwalna kwota, za którą zyskujesz bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Poza tym wielu dostawców VPN oferuje w ramach jednej subskrypcji ochronę kilku urządzeń, w tym smartfonów, więc interes jest jak najbardziej opłacalny.
Jeśli używasz sieci i serwisów społecznościowych, jak Facebook, Instagram, Twitter i podobne, koniecznie wejdź w ustawienia każdej z nich i sprawdź ustawienia prywatności - domyślne nie zawsze są ustawione optymalne. Jeśli masz dzieci poniżej 13. roku życia, odradzamy używanie przez nie aplikacji społecznościowych. Jeśli masz starsze, które z nich korzystają, niech zmienią ustawienia kont tak, aby publikowane przez nie posty były widoczne tylko dla znajomych.
Sprawdź, czy Twoje dane nie wyciekły do sieci
Sprawdź, czy Twoje dane nie wyciekły do sieci
Wiele dużych firm pada ofiarą włamań i wycieku danych (o czym informujemy aż nazbyt często), dlatego warto upewnić się, czy Twoje dane, przekazane np. podczas rejestracji, nie znalazły się w wycieku danych. Jak to zrobić?
Odwiedź stronę poświęconą temu zagadnieniu, jak np. Have I been pwned? i wpisz w okienku swój adres e-mail. Jeśli serwis, do którego logujesz się za jego pomocą lub rejestrowałeś przy jego użyciu, padł ofiarą ataku, zobaczysz, w jakich wyciekach Twoje dane trafiły do sieci. Dzięki temu wiesz, gdzie należy zmienić hasło, aby z obecnego nie skorzystał cyberprzestępca.
Warto dodać, że opcję sprawdzania, czy Twoje dane nie znalazły się w dark webie, mają niektóre programy antywirusowe, np. Norton.