Nie dopuść do przegrzania procesora w upały. Oto, jak sprawdzić jego temperaturę w systemach Windows

Pokazujemy, jak sprawdzić temperatury procesora podczas pracy za pomocą poręcznego i darmowego oprogramowania w systemach operacyjnych Windows 10 oraz Windows 11.


Procesor jest jednym z najważniejszych komponentów komputera i ma kluczowy wpływ na jego wydajność. W zasadzie CPU można przyrównać do mózgu, ponieważ to własnie on odpowiada za przetwarzanie wszystkich informacji. Gdy procesor stanie się za gorący, co może wydarzyć się z wielu rożnych powodów, konsekwencje z pewnością będą nieciekawe. W najgorszym wypadku może dojść do uszkodzenia układu, a nawet płyty głównej. Gdy temperatura nagle wzrośnie, procesor automatycznie obniży swoje taktowanie, aby zapobiec przegrzaniu, ale wpłynie to negatywnie na jego wydajność. W skrajnych przypadkach zadziała zabezpieczenie, które spowoduje wyłączenie komputera, aby nie przegrzać procesora.

Procesory Intel i AMD do komputerów stacjonarnych
Źródło: PCWorld.com

Procesory Intel i AMD do komputerów stacjonarnych

Źródło: PCWorld.com

Zadbanie o odpowiednią temperaturę układu jest szczególnie istotne w trakcie trwania letnich upałów, gdy mamy bardzo ciepłe i suche powietrze. Dostaje się ono również do wnętrza obudowy, wpływając na temperaturę całego wnętrza, a co za tym idzie - wszystkich podzespołów. Jeśli zatem obciążony procesor nagrzewa się sam z siebie, dodanie mu ciepła z zewnątrz sprawi, że jego temperatura będzie jeszcze większa i może dojść do awarii. Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Zobacz również:

Firma Microsoft stwierdziła, że użytkownicy systemu Windows nie potrzebują wiedzieć, jaką temperaturę ma procesor w ich komputerze, dlatego przez nie ma możliwości jej sprawdzenia za pomocą wbudowanego Menedżera zadań (choć - co ciekawe - bez problemu zobaczysz w nim temperaturę karty graficznej), ani innej aplikacji systemowej. Informacje te były - i nadal są - łatwo dostępne w oprogramowaniu układowym BIOS/UEFI, ale trzeba się wcześniej do nich dostać, co skutkuje koniecznością wyłączenia komputera. Przejście do BIOS'u nie pozwala użytkownikowi na sprawdzenie temperatury pod obciążeniem lub w przypadku konkretnego scenariusza.

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Na szczęście jest wiele darmowych aplikacji, które pozwalają na sprawdzenie temperatury procesora bezpośrednio z poziomu systemu Windows. Dostępne są zarówno rozbudowane programy, które posiadają funkcje wyświetlania i monitorowania temperatury, jak i narzędzia stworzone specjalnie w tym celu. Polecamy wykorzystanie SpeedFan, który pokazuje temperaturę CPU.

Innym z polecanych jest Core Temp, jednak uwaga - w przypadku instalowania aplikacji należy uważać na tak zwany bloatware, czyli zbędne oprogramowanie, które jest dodatkowo instalowane razem z interesującym użytkownika programem. Można je odznaczyć podczas krótkiego procesu instalacji.

Gdy dobiegnie on końca, uruchom go. W okienku zobaczysz model procesora, a na dole jego aktualną temperaturę oraz minimalne i maksymalne odnotowane w trakcie aktualnej sesji.

Nie dopuść do przegrzania procesora w upały. Oto, jak sprawdzić jego temperaturę w systemach Windows

Fot.: H Tur/PC World

A tutaj, jak wygląda to we wspomnianym SpeedFan - wyświetlane jest okno z temperaturą procesora oraz poszczególnych rdzeni. Poniżej przykładowy zrzut ekranu.

Nie dopuść do przegrzania procesora w upały. Oto, jak sprawdzić jego temperaturę w systemach Windows

Ważne jest, aby procesor utrzymywał temperaturę niższą od wartości maksymalnej. W przypadku układu Intel Core i3 8130U, który znajduje się w naszym komputerze, TJ (maksymalna temperatura pracy procesora) wynosi 100 stopni.

Temperatura procesora podczas spoczynku powinna wahać się pomiędzy 40 a 50 stopni Celsiusza. Wartości te mogą być niższe w przypadku, gdy użytkownik korzysta z komputera stacjonarnego z wydajnym układem chłodzenia. Wszystko zależy również od temperatury zewnętrznej, dlatego latem temperatury procesora mogą być wyższe, niż w zimie.

Niektóre procesory posiadają dedykowane aplikacje, w których można sprawdzać i ustawiać różne ustawienia. Znajduje się wśród nich również temperatura pracy komputera. Przykładem takiej aplikacji może być Ryzen Master dla układów CPU z serii Ryzen produkowanych przez AMD.

Nie dopuść do przegrzania procesora w upały. Oto, jak sprawdzić jego temperaturę w systemach Windows

Źródło: techadvisor

Jeśli posiadasz komputer z procesorem Ryzen może zainstalować dedykowaną aplikację, która pozwala również na podkręcanie (overclocking) układów z odblokowanym mnożnikiem. Należy jednak wiedzieć, że procesor po podkręceniu będzie pracował z wyższymi temperaturami, a komputer może być niestabilny.

Jak zmniejszyć temperaturę procesora?

Co robić, jeśli Twój procesor jest zbytnio nagrzany? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc.

  • oczyść wnętrze komputera/laptopa - wpływ na temperaturę podzespołów może mieć nagromadzony kurz i zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na cyrkulację powietrza we wnętrzu urządzenia; rozkręć je i wyczyść, korzystając ze sprężonego powietrza (jego puszka kosztuje kilkanaście złotych);
  • sprawdź, czy wiatraczki działają prawidłowo oraz czy osiągają pełną przepustowość - jak tego dokonać, wyjaśniamy tutaj;
  • wymień pastę termoprzewodzącą - jeśli wyschła z biegiem czasu, wzrasta temperatura podzespołów. Więcej informacji wraz ze szczegółowym postępowanie znajdziesz w tym i tym tekście.

Aktualizacja: 07 stycznia 2022 14:44

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: