Nowoczesne technologie druku atramentowego


Głowice piezoelektryczne

Firma Epson od lat stawia nie tyle na głowice termiczne, ile na piezoelektryczną technologię druku Thin Film Piezo (TFP). System zadebiutował w 2007 roku. Najnowsze, zgodne z nią głowice drukujące noszą nazwę PrecisionCore. Najważniejszą ich cechą jest to, że potrafią zmieniać strukturę i wielkość kropli w trakcie pracy. Dzięki temu udało się zwiększyć wydajność i jakość druku oraz uzyskać szeroką gamę kolorów nawet dla nietypowych atramentów i różnych rodzajów papieru. Głowice PrecisionCore są bowiem kompatybilne z fluorescencyjnymi tuszami UV, tuszami utwardzanymi promieniowaniem UV, tuszami wodnymi, solwentowymi i żywicznymi. Kropla atramentu może zmieniać się od wielkości 1,5 do 32,5 pikolitrów, zaś częstotliwość wystrzeliwania kropli atramentu dochodzi do 50 kHz.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

PrecisionCore MicroTFP print chip. źródło Epson

Technologia PrecisionCore jest w pełni skalowalna – pojedyncze głowice, podobnie jak w wypadku urządzeń firmy HP, można łączyć w listwy o dowolnej długości i dzięki temu skalować szerokość druku. Obecnie dostępne są dwa rodzaje, jak to nazywa Epson, układów drukujących zgodnych z technologią PrecisionCore: TFP print chip i MicroTFP print chip. W pierwszym wypadku na chipie o długości 25,4 mm (jeden cal) umieszczono 720 dysz (dwa rzędy po 360 dysz), w drugim na chipie drukującym o długości 33,8 mm znalazło się 800 dysz (dwa rzędy po 400 dysz).

Zobacz również:

  • Recenzja: Na czym drukować w małej firmie? Recenzja drukarki atramentowej Canon MAXIFY GX6040
  • Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać? Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2023
Nowoczesne technologie druku atramentowego

Listwa drukująca z chipami drukującymi TFP. źródło Epson

Zastosowanie technologii PrecisionCore pozwala konstruować maszyny takie jak drukarki przemysłowe. Dla przykładu, w maszynie Epson SurePress L-6034VW zastosowano listwę drukującą złożoną z 66 układów MicroTFP zawierającą łącznie 52 800 dysz. Drukarka ta pozwala na druk na specjalnej roli papieru z szybkością 15 metrów na minutę z rozdzielczością 600 x 600 dpi.

Zmiana wielkości kropli możliwa jest dzięki precyzyjnemu sterowaniu napięciem przykładanym do elementów piezoelektrycznych dyszy. Dzięki temu każda z dysz może zmieniać wielkość kropli „w locie”, co oznacza, że każda kolejna wystrzelona kropla może mieć zupełnie inną objętość. Dysze PrecisionCore są w stanie „rekonfigurować się” z szybkością 1/10 000 sekundy. W wypadku druku kolorowego (zwłaszcza dla fotografii i w druku reklamowym), precyzyjna regulacja kropli pozwala w znaczący sposób rozszerzyć osiąganą przestrzeń barwną oraz znacznie lepsze przejścia tonalne.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

Głowica drukująca wykorzystująca pieć układów TFP. źródło Epson


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: