Nowoczesne technologie druku atramentowego
-
- Marcin Bieńkowski,
- 30.09.2015, godz. 10:37
Głowice piezoelektryczne
Firma Epson od lat stawia nie tyle na głowice termiczne, ile na piezoelektryczną technologię druku Thin Film Piezo (TFP). System zadebiutował w 2007 roku. Najnowsze, zgodne z nią głowice drukujące noszą nazwę PrecisionCore. Najważniejszą ich cechą jest to, że potrafią zmieniać strukturę i wielkość kropli w trakcie pracy. Dzięki temu udało się zwiększyć wydajność i jakość druku oraz uzyskać szeroką gamę kolorów nawet dla nietypowych atramentów i różnych rodzajów papieru. Głowice PrecisionCore są bowiem kompatybilne z fluorescencyjnymi tuszami UV, tuszami utwardzanymi promieniowaniem UV, tuszami wodnymi, solwentowymi i żywicznymi. Kropla atramentu może zmieniać się od wielkości 1,5 do 32,5 pikolitrów, zaś częstotliwość wystrzeliwania kropli atramentu dochodzi do 50 kHz.

PrecisionCore MicroTFP print chip. źródło Epson
Technologia PrecisionCore jest w pełni skalowalna – pojedyncze głowice, podobnie jak w wypadku urządzeń firmy HP, można łączyć w listwy o dowolnej długości i dzięki temu skalować szerokość druku. Obecnie dostępne są dwa rodzaje, jak to nazywa Epson, układów drukujących zgodnych z technologią PrecisionCore: TFP print chip i MicroTFP print chip. W pierwszym wypadku na chipie o długości 25,4 mm (jeden cal) umieszczono 720 dysz (dwa rzędy po 360 dysz), w drugim na chipie drukującym o długości 33,8 mm znalazło się 800 dysz (dwa rzędy po 400 dysz).
Zobacz również:

Listwa drukująca z chipami drukującymi TFP. źródło Epson
Zastosowanie technologii PrecisionCore pozwala konstruować maszyny takie jak drukarki przemysłowe. Dla przykładu, w maszynie Epson SurePress L-6034VW zastosowano listwę drukującą złożoną z 66 układów MicroTFP zawierającą łącznie 52 800 dysz. Drukarka ta pozwala na druk na specjalnej roli papieru z szybkością 15 metrów na minutę z rozdzielczością 600 x 600 dpi.
Zmiana wielkości kropli możliwa jest dzięki precyzyjnemu sterowaniu napięciem przykładanym do elementów piezoelektrycznych dyszy. Dzięki temu każda z dysz może zmieniać wielkość kropli „w locie”, co oznacza, że każda kolejna wystrzelona kropla może mieć zupełnie inną objętość. Dysze PrecisionCore są w stanie „rekonfigurować się” z szybkością 1/10 000 sekundy. W wypadku druku kolorowego (zwłaszcza dla fotografii i w druku reklamowym), precyzyjna regulacja kropli pozwala w znaczący sposób rozszerzyć osiąganą przestrzeń barwną oraz znacznie lepsze przejścia tonalne.

Głowica drukująca wykorzystująca pieć układów TFP. źródło Epson