Nowoczesne technologie druku atramentowego


Czas na RIPS

W 2012 roku firma Epson zaprezentowała system ITS (Ink Tank System), konkurencyjny wobec oferowanych przez firmy trzecie systemów stałego zasilania atramentem. Systemy tego typu stale zasilają drukarkę, podając atrament wprost do głowicy drukującej z doładowywalnych zbiorników z tuszem o dużej pojemności umieszczanych na zewnątrz urządzenia. Dzięki temu nie trzeba w drukarce wymieniać kartridży z tuszem. Istotną zaletą systemów ciągłego podawania tuszu jest to, że drukarka w zasadzie nie wymaga dodatkowych czynności obsługowych i pozwala na jednym zewnętrznym zbiorniku wydrukować znacznie większą liczbę stron niż przy zasilaniu jej atramentem z wewnętrznego kartridża.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

System ciągłego podawania atramentu Epson ITS. źródło Epson

Rynkowy sukces drukarek z systemem ITS sprawił, że konstruktorzy Epsona pomyśleli o wykorzystaniu tej technologii w urządzeniach „poważniejszych”, przeznaczonych dla dużych grup roboczych i użytkowników korporacyjnych. Tak narodziła się technologia RIPS. Pozwala ona wydrukować do 75 tys. stron formatu A4 na jednym zestawie tuszy. Znalazła zastosowanie w serii urządzeń Epson WorkForce Pro RIPS.

Zobacz również:

  • Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać? Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2023
Nowoczesne technologie druku atramentowego

W jaki sposób wielkością kropli można osiągnąć lepsze przejścia tonalne. źródło Epson

RIPS to system wymiennego pakowania tuszy wykorzystującego specjalne foliowe worki montowane wprost do drukarki – wystarczy otworzyć pokrywy urządzenia znajdujące się po jego bokach (kolorowe tusze CMY z jednej strony, czarny po drugiej stronie urządzenia), wyciągnąć zużyty pojemnik i zawiesić nowy. Worek z czarnym tuszem ma pojemność 1,5 litra i pozwala zadrukować 75 tys. kartek, natomiast worki z kolorami CMY mają pojemność 1 litra atramentu i umożliwiają wydrukowanie 50 000 stron. Co ciekawe, zastosowanie worków pozwoliło na pomieszczenie dużej ilości atramentu w stosunkowo małej objętości. Zewnętrzne, charakterystyczne, obłe pojemniki na worki nie są szczególnie duże i dość dobrze komponują się z całością obudowy urządzenia.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

Seria drukarek Epson WorkForece Pro RIPS. źródło Epson

Jak podkreśla producent, wymienny system pakowania atramentu RIPS jest nie tylko prosty w obsłudze, zmniejsza ogólne koszty TCO (Total Cost of Ownership) utrzymania drukarki, ale również ekologiczny. Zredukowana została bowiem konieczność częstego zamawiania, składowania i utylizacji pudełek oraz pustych zbiorników z tuszem. Niewielkie wymagania konserwacyjne serii drukarek Epson WorkForce Pro RIPS pozwalają na uniknięcie przestojów pracy drukarek. Drukarki te pobierają 80% mniej energii od porównywalnych modeli laserowych, ponieważ nie jest tu wymagane stosowanie grzałek tak jak w „laserach” w systemie utrwalania tonera.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

Oczywiście, w drukarkach z serii RIPS zastosowano głowice PrecisionCore. Konfiguracja to po 800 dysz w technologii MicroTFP przypadających na każdy kolor CMYK. W zastosowanych głowicach minimalna wielkość kropli, w zależności od modelu drukarki, wynosi 2,8 (modele WF-R5190DTW i WF-R5690DTWF) lub 3,7 pikolitra (WF-R8590DTWF, WF-R8590D3TWFC). Drukarki są w stanie wydrukować od 30 do 34 kolorowych stron A4 na minutę, a ich miesięczna obciążalność obliczona, w zależności od modelu, została na od 45 do 75 tys. stron – odpowiednio dla WF-R5190DTW, WF-R5690DTWF oraz WF-R8590DTWF i WF-R8590D3TWFC). Maksymalna rozdzielczość druku to 4800 dpi.

Nowoczesne technologie druku atramentowego

Montaż czarnego atramentu w drukarkach Epson RIPS. źródło Epson


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: