Nowoczesne technologie druku atramentowego
-
- Marcin Bieńkowski,
- 30.09.2015, godz. 10:37
Atrament żelowy
Oprócz technologii opracowanych przez firmy HP i Epson warto też zwrócić uwagę na atramentowe rozwiązanie firmy Ricoh. Firma ta postawiła na trochę inny typ atramentu, a mianowicie na atrament żelowy. Technologia o nazwie GELJET zadebiutowała w 2005 roku i jest połączeniem technologii druku atramentowego i druku elektrosublimacyjnego. Obecnie w urządzeniach takich jak drukarka monochromatyczna Ricoh Aficio SG 3110DN czy w urządzeniu wielofunkcyjnym Ricoh Aficio SG 3100SNw zastosowano czwartą generacją technologii GELJET.

Woreczki z atramentem do systemu Epson RIPS. źródło Epson
W technologii GELJET wykorzystuje się lepki, szybko schnący żel pigmentowy o nazwie Liquid Gel, który niemal natychmiast schnie i nie przenika przez papier. Dzięki temu udało się uzyskać wysokiej jakości kolorowe wydruki, które mogą być realizowane nawet na zwykłym papierze kserograficznym. Dodatkowo możliwy jest, podobnie jak w wypadku druku laserowego, szybki druk dwustronny – większość drukarek firmy Ricoh korzystających z technologii GELJET standardowo zaopatrywanych jest w moduł druku dwustronnego.
Zobacz również:
- Recenzja: Na czym drukować w małej firmie? Recenzja drukarki atramentowej Canon MAXIFY GX6040
- Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać? Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2023
Głowica w drukarce żelowej o szerokości 1,27 cala zawiera 384 dysze. Żel znajdujący się w niewielkiej, przylegającej do dyszy komorze poddawany jest działaniu zmiennego pola elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu żel staje się płynny, a jego gęstość można regulować za pośrednictwem zmian częstotliwości pola elektrycznego. Samo wystrzelenie tuszu następuje dzięki zwiększeniu ciśnienia w komorze za sprawą znajdującego się w komorze elementu piezoelektrycznego – dokładnie tak samo, jak w wypadku piezoelektrycznej technologii druku wykorzystywanej m.in. przez Epsona. Wystrzelony żel, padając na papier, błyskawicznie wysycha na powierzchni kartki, tworząc wyraźny, odporny na wpływ wilgoci wydruk.
Ciekawie w drukarkach żelowych firmy Ricoh rozwiązano system transportu papieru. Wykorzystano elektrostatyczną taśmę transportową, do której na całej powierzchni przywiera kartka papieru. Dzięki temu uniknięto możliwości zagniecenia kartki podczas druku, a także przyspieszono proces przesuwania się papieru pod głowicą drukującą. Drukarki żelowe Ricoh przeznaczone są dla średnich grup roboczych. Drukują z szybkością 29 stron na minutę, a ich obciążenie miesięczne to 10 tys. stron. Na uwagę zasługuje też najnowszy model żelowy urządzenia wielofunkcyjnego SG 3120BSFNw. Wyposażono je bowiem w akumulator pozwalający na wydrukowanie do 500 stron. Zasilanie bateryjne świadczy przy okazji o tym, jak niewielkie zapotrzebowanie na energię (ok. 30 W) mają drukarki zgodne z technologią żelową.
Tusz szybszy od lasera
Jak widać, technologia atramentowa również w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych stosowanych w dużych firmach i korporacjach zaczyna odgrywać istotną rolę. Do wyścigu o dużego firmowego klienta włączyła się również firma Brother. Zaprezentowała ona niedawno najszybszą atramentową drukarkę monochromatyczną na świecie (model HL-S7000DN), która drukuje z prędkością 100 stron na minutę, a więc ze znacznie większą, niż są w stanie drukować typowe korporacyjne urządzenia laserowe (od 20 do 45 stron na minutę). Rekomendowana liczba wydruków w skali miesiąca dla modelu HL-S7000DN wynosi 20 tysięcy stron. Kartridże z tuszem pozwalają zaś na wydrukowanie do 30 tysięcy stron. W drukarce zastosowano, tak jak w drukarkach HP PageWide, listwę drukującą o długości 21,5 cm wyposażoną w 5198 dysz.

Brother HLS7000DN to czarno-biała drukarka atramentowa mogąca drukować z szybkością 100 stron A4 na minutę. źródło Brother
Oczywiście, drukarki atramentowe nie zastąpią wszędzie i we wszystkich działaniach drukarek laserowych w zastosowaniach korporacyjnych. Mogą jednak w wielu wypadkach stanowić ciekawą alternatywę w stosunku do rozwiązań technologii laserowej. Najważniejsze jest to, że klienci firmowi zaczynają mieć wybór i nie tylko przy dużej liczbie wydruków w miesiącu muszą wyłącznie stawiać na laserową technologię druku.