Nowy Windows - instalować czy uaktualnić?


Oficjalny sposób pozyskania Windows 8.1

Zamęt wokół numerów wersji spowodował, że za pomocą klucza produktu przeznaczonego do aktualizowania Windows 7 do Windows 8 nie można zastąpić zainstalowanej wersji inną niż ostatnia z wymienionych. Gdy odwiedzisz microsoftową witrynę uaktualniania i klikniesz przycisk Instalowanie systemu Windows 8.1 zamiast przywołać instalatora wersji 8, program odmówi posłuszeństwa. Jeśli natomiast wykonasz powyższe czynności z poziomu Windows 8, kreator instalowania pobierze pliki nowego systemu operacyjnego z internetu, przygotuje nieodzowne dane i zaproponuje zainstalowanie systemu. Możesz przeprowadzić tę operację natychmiast lub później. W drugim z wymienionych wypadków kreator zaoferuje nie tylko opcję utworzenia instalacyjnego pendrive’a (Dysk flash USB), lecz także możliwość pobrania zawartości instalacyjnej płyty DVD w postaci obrazu ISO do nagrania na pusty nośnik. Oba wymienione nośniki pozwalają więc odświeżyć w dowolnej chwili dotychczasowy egzemplarz Windows, aby pozbyć się zainstalowanego wcześniej, a obecnie niepotrzebnego już oprogramowania. Natomiast w trybie instalowania natychmiastowego masz możliwość przeniesienia tylko swoich danych bądź całej zawartości – łącznie z zainstalowanymi aplikacjami. Alternatywnie możesz zrezygnować z przenoszenia jakichkolwiek elementów ze starego do nowego systemu.

Wskazówka. Wspomniany powyżej plik ISO możesz otrzymać tylko w jednej wersji – 32-bitowej lub 64-bitowej – stosownie do wersji systemu Windows, z poziomu której uruchomiłeś program instalacyjny. Zamiana systemu 32-bitowego na 64-bitowy jest w tym momencie niemożliwa. Jeśli nie wiesz, jaki wariant systemu jest zainstalowany w komputerze, możesz to łatwo sprawdzić. Przywołaj aplet System w Panelu sterowania. Wersja (32- lub 64-bitowa) jest wyszczególniona w wierszu Typ systemu.

Windows 8.1 – możliwości zdobycia jako aktualizacji

Podczas gdy przejęcie wszystkich ustawień i programów do podstawowej wersji (Core) Windows 8.1 jest możliwe tylko z takiej samej wersji Windows 8, tę samą czynność w Windows 8.1 Professional można wykonać z poziomu kilku innych edycji – podstawowej, Professional i Mediacenter. W tabeli przedstawiamy dostępne sposoby aktualizowania poszczególnych systemów do Windows 8.1. Podobne zestawienie dotyczące Windows 8 znajdziesz w witrynie Microsoftu. Zwróć uwagę na to, że zmiana typu Windows z 32-bitowego na 64-bitowy (lub odwrotna) wiąże się z koniecznością przeinstalowania od nowa całego systemu operacyjnego.

Sposób na szybkie zaktualizowanie Windows

Jeśli i tak nie chcesz przejąć aplikacji zainstalowanych w dotychczasowym egzemplarzu Windows, możesz zaktualizować system szybciej, pomijając wgrywanie wersji 8. Najpierw przywołaj kreatora instalowania Windows 8. Wprowadź klucz produktu i zainicjuj pobieranie plików instalacyjnych. Gdy wskaźnik poziomu zaawansowania dobrnie do kilku procent, przerwij pobieranie, zamknij okno i uruchom kreatora instalowania Windows 8.1. Ten kreator nie poprosi o wpisanie klucza produktu, lecz wznowi pobieranie – jednak tym razem nowszej wersji systemu. Poczekaj, aż proces pobierania dobiegnie końca, a potem zaznacz opcję tworzenia nośnika instalacyjnego. Za jego pomocą możesz potem od nowa zainstalować Windows.

W celu przeprowadzenia takiej instalacji można zastosować jeden z tzw. kluczy uniwersalnych, które Microsoft udostępnia w oficjalnej witrynie pomocy technicznej. Aby można było używać zainstalowanego systemu przez czas nieokreślony, trzeba jeszcze dokonać aktywacji. Możesz wykonać tę czynność, korzystając ze swojego klucza licencyjnego Windows 8. Po zainstalowaniu systemu naciśnij klawisze [Windows Pause] w tradycyjnym widoku pulpitu. Następnie kliknij polecenie Aktywacja systemu Windows i przycisk Wpisz klucz, po czym wprowadź klucz produktu. Na ogół można z miejsca przeprowadzić aktywację w trybie online – także podczas naszych testów nie trafiliśmy na jakiekolwiek problemy. W przeciwnym razie pozostaje jeszcze aktywowanie systemu przez telefon. Z formalnego punktu widzenia można dokonywać aktywacji tylko z jednego numeru telefonu stacjonarnego. Dzwoniąc do producenta przez komórkę, zablokuj uprzednio wyświetlanie swojego numeru.

Wszystkie opisane powyżej czynności są legalne – zakładając, że jesteś prawowitym nabywcą licencji do zaktualizowania systemu i jeszcze ani razu jej nie użyłeś. Oprócz tego przez dłuższy czas było możliwe uruchomienie kreatora pobierania i instalowania za pomocą uniwersalnego klucza (patrz wyżej), aby w ten sposób pozyskać obraz ISO, przy jego użyciu zainstalować od nowa system operacyjny, a potem odblokować go i aktywować swoim osobistym kluczem. W międzyczasie Microsoft zablokował jednak tę metodę. System kwituje taką próbę komunikatem „alarmowym”, który informuje użytkownika o braku połączenia z internetem i prosi o ponowienie tej czynności później. Opisana procedura i tak budzi kontrowersje z prawnego punktu widzenia, bo pozwala użytkownikom unikać żądania okazania licencji uprawniającej do zaktualizowania systemu.

W Panelu sterowania możesz sprawdzić typ swojego systemu operacyjnego.

W Panelu sterowania możesz sprawdzić typ swojego systemu operacyjnego.