Nowy Windows - instalować czy uaktualnić?


Uaktualnianie w miejscu – na co zwracać uwagę

Aktualizowanie systemu w trybie in-place, które w polskiej wersji językowej nosi nazwę uaktualniania w miejscu, polega na zastąpieniu Windows 7 wersjami 8 lub 8.1. Napomknęliśmy o nim w powyższej części artykułu. Jeśli jesteś zadowolony z dotychczasowej instalacji Windows, lecz chcesz mieć nowszą wersję systemu i przenieść do niego wszystkie aplikacje, jest to najwygodniejszy sposób zrealizowania tego zamiaru. Większość czynności instalator wykona samodzielnie i nie będziesz musiał nic doinstalowywać.

Jednak uaktualnienie w tym trybie obejmuje swoim zasięgiem tylko system operacyjny – nie uwzględnia pozostałego oprogramowania. Jeśli więc korzystałeś dotychczas z pakietu Microsoft Office 2007 lub 2010, znajdziesz go także w przeinstalowanym systemie. Aby mieć do dyspozycji Microsoft Office 2013, musisz nabyć stosowną licencję i zaktualizować go własnoręcznie. To samo dotyczy – rzecz jasna – także pozostałych aplikacji, bo ich uaktualnianie nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym.

Alternatywę wewnętrznego modułu uaktualniania w trybie in-place oferuje komercyjny program Migration Kit firmy O&O Software (cena: ok. 98 zł). Głównym elementem tej aplikacji jest narzędzie PCmover. Oba programy potrafią przenosić zainstalowane aplikacje nie tylko z poprzedniej wersji do następnej, lecz także z pominięciem jakiejś wersji. Można więc dokonać przeprowadzki np. z Visty lub Windows 7 do najnowszej wersji – 8.1. Oprócz tego możliwe jest przenoszenie oprogramowania z jednego komputera do drugiego. O&O Migration Kit zapewnia zatem o wiele większy zakres funkcji od wewnętrznego narzędzia Łatwy Transfer. Microsoft ogranicza się do przenoszenia plików i ustawień między komputerami.

Aktualizacja "in-place".

Aktualizacja "in-place".

Specjalna wersja Laplink PCmover Express for Windows XP potrafi przenosić dane i ustawienia z komputera wyposażonego w Windows XP (nie w Vistę!) do peceta z Windows 7, 8 lub 8.1.

Przy przenoszeniu systemu na dysk SSD okazują się pomocne takie narzędzia jak bezpłatny EaseUS Todo Backup Free czy komercyjne Paragon Migrate OS to SSD (cena: 79 zł) i O&O SSD Migration Kit (cena: ok. 98 zł). Wspomniane programy zapewniają nie tylko możliwość wybierania elementów, które mają zostać przeniesione do nowego systemu, aby wszystko zmieściło się na nośniku SSD (o mniejszej powierzchni). Ponadto dbają o odpowiednie wyrównanie partycji na dysku SSD.

Lista często zadawanych pytań podpowie ci, które wersje uprawniają do wykonania aktualizacji i jakie elementy systemu można przenieść w ramach migracji.

Lista często zadawanych pytań podpowie ci, które wersje uprawniają do wykonania aktualizacji i jakie elementy systemu można przenieść w ramach migracji.

Przenoszenie całego systemu do nowego komputera

Jeśli już uaktualniłeś swój system operacyjny, lecz masz zamiar korzystać z niego na nowej platformie sprzętowej, wcale nie musisz nabywać nowej licencji Windows za kilkaset złotych, ani od nowa instalować Windows i pozostałe oprogramowanie. Znacznie prostsze okazuje się sklonowanie partycji systemowej lub nawet całego dysku twardego i wgranie takiej kopii do nowego komputera. Zasadniczo można wykonać tę czynność za pomocą dowolnego programu przeznaczonego do tworzenia zapasowych kopii – chociażby aplikacji Macrium Reflect Free. Przenosząc system pomiędzy komputerami stacjonarnymi, możesz podłączyć dysk twardy bezpośrednio do peceta docelowego. Klonując partycję systemową w laptopie, trzeba umieścić plik obrazu tymczasowo na zewnętrznym dysku USB lub dysku sieciowym. Alternatywnie możesz podłączyć drugi dysk do laptopa docelowego za pośrednictwem przejściówki USB na HDD. Przejściówki tego typu można nabyć w sklepach internetowych i portalach aukcyjnych w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

W najlepszym wypadku sklonowany system uruchomi się w nowym komputerze i samodzielnie pobierze z internetu wymagane sterowniki. Być może zajdzie jednak konieczność ponownego aktywowania systemu Windows i/lub pakietu Microsoft Office. Automatyczne konfigurowanie sterowników może nie powieść się, a wówczas trzeba będzie ręcznie pobrać i zainstalować ten czy inny sterownik.