Nowy Windows - instalować czy uaktualnić?


Równie dobrze, sklonowany system może całkowicie odmówić posłuszeństwa na nowej platformie sprzętowej. Gdy nie uda ci się go uruchomić, skorzystaj z narzędzia DriverInjection. Potrafi ono doinstalować brakujące sterowniki do niedziałającego Windows. W zaistniałej sytuacji pobierz wymagane sterowniki (z reguły konieczne okazuje się zdobycie sterownika chipsetu), korzystając ze sprawnie działającego komputera. Rozpakuj go narzędziem 7-Zip, jeśli jest zapisany jako plik ZIP lub EXE. DriverInjection potrafi przetwarzać tylko sterowniki w konwencjonalnym formacie, a więc dostępne w postaci plików INF.

Teraz podłącz do działającego komputera dysk, na którym znajduje się Windows odmawiający posłuszeństwa. Możesz go podpiąć bezpośrednio do kabla SATA lub użyć przejściówki USB na HDD (patrz wyżej). Uruchom narzędzie DriverInjection. Potwierdź ekran powitalny, klikając przyciski OK i Next. Wybierz koniecznie wpis Windows Vista, gdy program poprosi o wskazanie systemu operacyjnego. W następnym etapie zaznacz opcję Install thirdparty driver. Na ekranie pojawi się okno z trzema polami. W górnym polu tekstowym wskaż plik sterownika (z rozszerzeniem INF), w środkowym polu listy wybierz konkretny sterownik, zaś w dolnym wpisz ścieżkę do plików rejestru, a więc X:\Windows\System32\Config\System (zastąp X: literą, którą w twoim komputerze jest oznaczony podłączony dysk z niedziałającym systemem Windows). Potwierdź, klikając dwa przyciski Next. Wówczas narzędzie DriverInjection przeprowadzi czynności instalacyjne sterowników. Gdy upora się z nimi, możesz odłączyć dysk twardy, podłączyć go do właściwego komputera i dokonać rozruchu.

Można uniknąć opisanych problemów rozruchowych, stosując programy klonujące, które pozwalają przywracać kopie systemu na innej platformie sprzętowej. Należą do nich m.in. komercyjne aplikacje Paragon Drive Copy 14 Professional (cena: 40 dol.) i Acronis True Image 2014 Premium (cena: 80 euro). Powyższe narzędzia pozwalają uzupełnić system o wymagane sterowniki jeszcze przed przeniesieniem do komputera docelowego. W ten sposób zapobiegniesz problemom z uruchamianiem systemu w nowym sprzęcie. Jednak zanim sięgniesz po portfel, warto wypróbować bezpłatne rozwiązania takie jak programy Macrium Reflect i EaseUS ToDo Backup Free wymienione powyżej.

Strona aktualizowania systemu operacyjnego – domyślnie trzeba najpierw uaktualnić system do Windows 8, a dopiero potem można wgrać Windows 8.1. To strata czasu. Pewną sztuczką zainstalujesz najnowszą wersję w jednym zamiast w dwóch etapach.

Strona aktualizowania systemu operacyjnego – domyślnie trzeba najpierw uaktualnić system do Windows 8, a dopiero potem można wgrać Windows 8.1. To strata czasu. Pewną sztuczką zainstalujesz najnowszą wersję w jednym zamiast w dwóch etapach.

Właściwa strategia migracji systemu lub oprogramowania

Jeśli zamierzasz korzystać z dotychczasowej konfiguracji i oprogramowania w tym samym komputerze, najlepszym rozwiązaniem okaże się tzw. uaktualnienie w miejscu (aktualizacja in-place). W ostateczności możesz nawet dokonać aktualizacji dwuetapowo, instalując najpierw Windows 8. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 350 – 400 zł, bo właśnie tyle kosztuje aktualizacyjny egzemplarz Windows 8 w wersji Professional. Uaktualnienie do wersji 8.1 jest w tym wypadku bezpłatne. Taka licencja aktualizacji uprawnia ponadto do pobrania obrazu ISO, z którego utworzysz nośnik instalacyjny (pendrive lub płytę DVD). Przyda się, gdy zechcesz od nowa zainstalować cały system. De facto można to zrobić także z preinstalowanego systemu Windows, lecz metoda ta budzi wątpliwości prawne. Osobiste dane, swoje pliki i ustawienia możesz przenieść do nowego komputera z zainstalowanym systemem, korzystając z wewnętrznego narzędzia Windows – Łatwy Transfer (dostępne w menu Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe). Do przeniesienia aplikacji potrzebne są dodatkowe programy – np. O&O Migration Kit lub Laplink PCmover. Przeprowadzka całej zawartości dysku do nowego komputera jest możliwa za pośrednictwem programów do klonowania partycji. Zazwyczaj operacja ta przebiega szybko i bezproblemowo. W razie ewentualnych komplikacji trzeba jednak skorzystać z komercyjnych aplikacji firm Acronis lub Paragon.