Nowy Windows - instalować czy uaktualnić?

Chcąc używać najnowszej wersji Windows, trzeba zainstalować od nowa cały system lub zaktualizować swój dotychczasowy egzemplarz. Nawet gdy skusisz się na zakup nowego sprzętu, możesz przenieść system, aby uniknąć mozolnego konfigurowania i ponownego instalowania wszystkich aplikacji. Przedstawiamy dostępne opcje aktualizowania systemu i możliwości przeniesienia go na nową platformę sprzętową. Podpowiadamy, jak wykonać tę czynność najmniejszym nakładem czasu i pracy.


Tani komputer można nabyć już za ok. 800 – 900 zł. Nie jest to, co prawda, model wyścigowy, ale zapewnia dwurdzeniowy procesor Intel Celeron, dysk twardy o pojemności 500 GB i zainstalowany system Windows. Taka konfiguracja wystarczy do najprostszych zadań – chociażby przeglądania internetu i pracy w aplikacjach biurowych. Za ok. 1300 – 1500 zł otrzymasz model z nieco wydajniejszym procesorem, dwukrotnie większą pamięcią RAM i dwukrotnie pojemniejszym dyskiem twardym. Natomiast na zestaw z jeszcze szybszym procesorem (np. Core i3, i5 lub i7) i lepszym wyposażeniem trzeba wydać ok. 2000 zł.

Przedstawione przykłady mają za zadanie przede wszystkim naświetlić kwestię wyboru właściwego zestawu składającego się ze sprzętu i oprogramowania. Który pakiet komputer-programy jest optymalny? A który jest najbardziej odpowiedni właśnie dla ciebie? Przecież rozwiązanie, które najlepiej nadaje się dla jednego użytkownika, może nie wystarczyć innemu lub okazać się zbyt drogim, niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli skorzystałeś z promocji, którą Microsoft zaoferował podczas wprowadzania na rynek Windows 8, i nabyłeś edycję Professional tego systemu za 80 zł, możesz kupić teraz sam sprzęt. W ten sposób zaoszczędzisz na systemie operacyjnym. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe tylko z egzemplarzem systemu, który nie został jeszcze zainstalowany w żadnym innym komputerze, bo wersja promocyjna dopuszcza tylko jednorazową aktywację. Tymczasem użytkowników poszukujących tylko szybszego peceta z aktualną wersją systemu Windows, bardziej zadowoli skonfigurowany wstępnie model z preinstalowanym systemem operacyjnym.

Ten sam komputer bywa dostępny w sklepach droższy o jedną trzecią, gdy jest wyposażony w Windows 8.1. Jeśli masz ważną licencję, możesz więc sporo zaoszczędzić.

Ten sam komputer bywa dostępny w sklepach droższy o jedną trzecią, gdy jest wyposażony w Windows 8.1. Jeśli masz ważną licencję, możesz więc sporo zaoszczędzić.

Dezorientujące nazwy wersji Windows 8 i 8.1

Jest bardzo wiele sytuacji wyjściowych i równie wiele lub nawet jeszcze więcej właściwych rozwiązań. Problem w tym, aby obrać najlepszą strategię pozwalającą stosunkowo tanio nabyć potrzebny sprzęt i oprogramowanie, a potem jak najmniejszym nakładem pracy przesiąść się ze starego na nowy komputer. Poniższy poradnik ma pomóc w rozstrzygnięciu drugiej z wymienionych kwestii. Zarówno podjęcie właściwej decyzji, jak i obranie najszybszej drogi do celu stanowi nie lada problem. Jedną z przyczyn jest zamieszanie wokół wersji Windows, które dezorientuje użytkowników. Z formalnego punktu widzenia Microsoft traktuje aktualizację systemu do wersji 8.1 jako nową wersję Windows, co pociąga za sobą dalekosiężne skutki. Uaktualnienie (upgrade) systemu Windows do nowej wersji w komputerze, w którym użytkownik ma zamiar przejąć zainstalowane aplikacje, jest możliwe tylko z poziomu jej bezpośredniej poprzedniczki. Windows 7 uprawnia do uaktualnienia tylko do wersji 8. Tymczasem uaktualnienie do wersji 8.1 jest możliwe tylko w wypadku Windows 8. (Więcej informacji na ten temat uzyskasz, czytając listę najczęściej zadawanych pytań dostępnej pod adresem http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/upgrade-to-windows-8).

Trzeba więc najpierw zaktualizować Windows 7 do Windows 8, a dopiero wtedy można wgrać obecną edycję systemu. W praktyce oznacza to, że trzeba pobrać i zainstalować w międzyczasie tuziny nowych poprawek i wielokrotnie restartować system. Dopiero po wykonaniu tych żmudnych czynności Microsoft oferuje użytkownikowi możliwość zaktualizowania systemu do Windows 8.1 poprzez platformę Windows Store. Pomijając fakt, że ta procedura trąci lekkim absurdem, wiąże się z ogromną stratą czasu i niepotrzebnym nakładem pracy dla użytkownika.

Wewnętrzne narzędzie Łatwy Transfer pomoże ci przenieść pliki i ustawienia z jednej wersji systemu do drugiej, lecz nie radzi sobie z aplikacjami.

Wewnętrzne narzędzie Łatwy Transfer pomoże ci przenieść pliki i ustawienia z jednej wersji systemu do drugiej, lecz nie radzi sobie z aplikacjami.