Nowy monitor LCD powoduje ból głowy?

Użytkownicy nowoczesnych monitorów LCD i high-endowych laptopów bardzo często na początku pracy z nimi skarżą się na ból głowy. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić?

O ile współczesne monitory troszczą się zwykle (nie dotyczy komputerów przenośnych) o jasność i kontrast prezentowanego na ekranie obrazu, o tyle problematyczna bywa obsługiwana przez nie rozdzielczość.

Producenci starają się bowiem o wykorzystanie matryc do granic możliwości. W efekcie ekran o przekątnej 12,1 cala pracuje z rozdzielczością 1024x768, a ekran 19-calowy - z rozdzielczością 1600x1200.

W obu przypadkach prezentowane na matrycy fonty są zbyt małe i zmuszają użytkownika do wytężania wzroku (przynajmniej przez pierwsze tygodnie pracy - później oczy i mózg zwykle się przyzwyczajają), co powoduje ból głowy.

Co gorsza: zmniejszenie rozdzielczości w ekranie LCD dramatycznie obniża jakość prezentowanego na nim obrazu.

Dlatego właśnie podczas "okresu przejściowego" warto zainteresować się wbudowaną w system opcją powiększania fontów. W Windows XP można ją znaleźć w menu Start | Panel sterowania | Ekran | Wygląd | Rozmiar czcionki: Duży. W Windows Viście wygodniej będzie kliknąć prawym klawiszem na Pulpicie, wybrać Personalize i po lewej stronie kliknąć Adjust font size (DPI).

Choć po modyfikacji Windows będzie prezentował się nieco gorzej, nasze oczy powinny "odetchnąć z ulgą".

UWAGA, jeśli problemy z bólem głowy nie znikają, należy poprosić profesjonalistę o wyregulowanie kontrastu i jasności lub poradzić się lekarza!

Warto zajrzeć: "LCD - nie taki całkiem zwykły monitor" oraz "Jakie odświeżanie w LCD?"


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: