Obiad z komputera


Odległa przyszłość

W Polsce Food Truck jeszcze się nie pojawił, choć przedstawiciel IBM nie wyklucza takiej możliwości. - Jeśli ciężarówka będzie cieszyć się niesłabnącą popularnością, kto wie, może w przyszłości przyjedzie również do Polski - mówi Piotr Pietrzak. Warto z kolei wspomnieć, że nasz kraj co roku odwiedza inna ciężarówka - IBM Systems Truck, osiemnastokołowy pojazd ważący 36 ton o łącznych wymiarach 17 na 9 metrów (przy rozłożonej naczepie). Systems Truck naszpikowana jest nowymi technologiami, zapewnia możliwość prowadzenia prezentacji w jej wnętrzu, a podczas jednej tury mieści się w niej jednocześnie nawet kilkanaście osób.

Obiad z komputera

Watson potrafi przetwarzać ogromne zbiory danych i wykorzystuje 5200 procesorów.

Wracając jednak do gotowania ze sztuczną inteligencją, osoby zainteresowane komputerami pomagającymi w kuchni muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Asystenci tacy jak bogaty w kulinarną wiedzę IBM Watson raczej nieprędko trafią pod strzechy. Do tego czasu można jednak wejść na odpowiednią stronę z przepisami Watsona (więcej w ramce "Przykładowy przepis od Watsona") i na własną rękę spróbować coś przyrządzić. Z kolei jeśli wyszukane przepisy serwowane przez superkomputer nie są odpowiednio dopasowane do twoich kulinarnych umiejętności, nie musisz jeszcze obchodzić się smakiem - zajrzyj do ramki "Gotowanie bez superkomputera", gdzie znajdziesz aplikacje mobilne pomagające w kucharzeniu. Z Watsonem czy bez niego, przygotowywanie posiłków z pomocą technologii to ciekawe doświadczenie. Ale tylko pod warunkiem, że potrafisz gotować przynajmniej na podstawowym poziomie. W przeciwnym razie nawet superinteligentny komputer nie będzie w stanie ci pomóc.

Zobacz również:

  • Tańsze alternatywy urządzenia Thermomix
  • Mobil(e)izacja. O ewolucji, stagnacji i przyszłości smartfonów
Komputery kognitywne

Inteligencja kognitywna to zdolność do skutecznego myślenia zwłaszcza w sytuacjach nieprzewidywalnych i niepewnych - to zdolność wykorzystania własnej wiedzy i informacji w sposób podobny do rozumowania ludzkiego. IBM Watson przetwarza informacje bardziej jak człowiek niż komputer, poprzez zrozumienie naturalnego języka, uczenie się i generowanie hipotez opartych na poszczególnych dowodach. Komputer IBM bada możliwe scenariusze i stara się pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Tak więc jeśli zadamy Watsonowi jakieś pytanie, polega on na ocenie i wytwarzaniu hipotez, dzięki czemu może szybko przeanalizować odpowiednie dowody i przygotować odpowiedź z dostępnych mu danych. Jeśli zaś chodzi o naturalny język, komputer może czytać i rozumieć taki język, co jest ważne w analizie nieuporządkowanych danych, które według IBM stanowią dziś nawet 80 proc. wszystkich danych. Do tego dochodzi jeszcze uczenie maszynowe (machine learning), czyli szybko rozwijająca się dziedzina wchodzącą w skład nauk zajmujących się problematyką sztucznej inteligencji. Celem tej dziedziny jest tworzenie automatycznego systemu, który potrafi się doskonalić przy pomocy zgromadzonego doświadczenia (czyt. danych) i nabywania na tej podstawie nowej wiedzy. Watson dosłownie staje się z biegiem czasu coraz bardziej inteligentny, ponieważ śledzi informacje zwrotne od użytkowników i uczy się na podstawie swoich sukcesów i porażek. To właśnie te zdolności sprawiają, że Watson jest tak wyjątkową maszyną, która - jak opisujemy w artykule - potrafiła przykładowo sprawdzić się w roli asystenta szefa kuchni, serwując oryginalne przepisy.

Gotowanie bez superkomputera

Technologie mogą uprzyjemnić gotowanie i wcale nie trzeba do tego superkomputera - wystarczy smartfon i odpowiednie aplikacje mobilne.

Przygodę z kulinarnymi aplikacjami warto zacząć od narzędzia "Listonic - Wygodna lista zakupów". Dzięki niej kupowanie produktów spożywczych jest łatwiejsze. Do aplikacji możemy wpisywać najczęściej kupowane produkty, a także skanować kody, później zaś wszystkie produkty trafiają na listę, na której same segregują się według sklepowych kategorii. Co więcej, aplikacja informuje o promocjach - przykładowo jeśli dodamy na listę mleko, otrzymamy informacje o tym, gdzie aktualnie jest ten produkt w promocji (w naszym przypadku mleko w promocji było w sklepie Carrefour). Warto też dodać, że Listonic jest w polskiej wersji językowej i obsługuje polskie sklepy. Aplikacja dostępna jest na Androida, Windows Phone oraz iOS.

Przepisy.pl to z kolei aplikacja - jak sama nazwa wskazuje - z przepisami. W każdy dzień proponuje coś innego, a zawiera ponad 2 tys. przepisów z atrakcyjnymi zdjęciami oraz instrukcjami, jak krok po kroku przyrządzić wybrane danie. Dodatkowo aplikacja zawiera przelicznik miar i wag kuchennych, minutnik, słowniczek terminów kulinarnych oraz funkcje społecznościowe (można dzielić się ulubionym przepisem ze znajomymi). Narzędzie dostępne jest na Androida, Windows Phone i iOS.

Kolejną ciekawą propozycją jest KUKBUK, czyli magazyn kulinarny. Ma atrakcyjną szatę graficzną i łączy w sobie książkę kucharską, album o jedzeniu i czasopismo lifestyle'owe. W skrócie: KUKBUK to ciekawa aplikacja dla fanów sztuki kulinarnej, którzy jednocześnie chcą przeglądać treści z tej tematyki na urządzeniu mobilnym z Androidem lub iOS.

Polecamy również Jamie Oliver's Recipes, czyli aplikację dla osób znających język angielski. Zawiera ona nie tylko przepisy i instrukcje, jak krok po kroku wykonać dany posiłek - dostępne są także filmy w jakości HD z ciekawymi poradami kuchennymi, np. jak kupować mięso czy rybę. Jeśli angielski nie jest ci obcy, aplikacja Olivera, brytyjskiego kucharza i autora programów oraz książek kulinarnych na pewno przypadnie ci do gustu. Aplikacja dostępna jest dla użytkowników iOS.

Przepisy od Watsona

Na stronie internetowej IBM.com można znaleźć dział Cognitive Cookbook, w którym umieszczono przepisy od superkomputera Watson. Dostępna jest lista składników poszczególnych potraw oraz instrukcje, jak je przyrządzić. Jeśli zaś chodzi o same dania, niewątpliwie są one wyszukane, a co za tym idzie - mogą naprawdę ciekawie smakować. Jednak zanim ich zakosztujesz, będziesz musiał skompletować składniki, a niektóre z nich mogą być trudno dostępne w polskich sklepach.

Całość znajdziesz pod tym adresem, po kliknięciu w zakładkę "View Recipes" (wyświetl przepisy). Informacje dostępne są wyłącznie w języku angielskim.