Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

Wiedźmin 3 nie chce się zainstalować z płyty? A może chcesz zainstalować program z DVD na ultrabooku bez czytnika płyt lub tablecie? Zobacz, jak to zrobić.


Niektórzy nabywcy pecetowej wersji gry Wiedźmin 3. Dziki Gon skarżą się na problemy związane z instalacją. Nie są to niestety pojedyncze przypadki – wszystko wskazuje na błędnie wytłoczoną płytę nr 2, co objawia się komunikatami o błędach o treści „błąd '-10', błąd danych CRC”.

Użytkownicy na forach internetowych radzą zgranie zawartości płyt DVD z Wiedźminem 3 do plików w formacie ISO i zainstalowanie gry z tych plików. Ponieważ, jak widać po komentarzach dotyczących tego wątku, sztuczka ta nie jest wszystkim znana, poniżej opisujemy, jak zgrać zawartość dowolnej płyty do formatu ISO i zamontować ją w wirtualnym napędzie.

Zobacz również:

  • 5 powodów, dla których warto wrócić do Wiedźmina 3 w 2022 roku

Opisana metoda przyda się nie tylko nabywcom wadliwych kopii Wiedźmina 3. Powinna też przydać się fanom starych, klasycznych tytułów, u których po szufladach i biurkach zalega mnóstwo pudełek z płytami CD. Np. jeżeli wolisz doskonałe RPG Baldur’s Gate II lub strategię Heroes of Might and Magic III w oryginalnych wersjach, nietkniętych przypadłościami tzw. wydań „Enhanced” – a nie chcesz kupować danej gry po raz drugi, w wersji cyfrowej.

Potrzebne będą ci dwie aplikacje, jedna do tworzenia obrazów płyt w formacie ISO, a druga – do tworzenia wirtualnych napędów. Proponujemy zastosowanie programów CDBurnerXP oraz Virtual CloneDrive. Narzędzia są bezpłatne, a co najważniejsze, proste w obsłudze.

Jak stworzyć obraz płyty ISO w programie CDBurnerXP

Włóż płytę z grą lub programem do napędu optycznego komputera i uruchom CDBurnerXP.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

CDBurnerXP - okno główne

W oknie głównym programu zaznacz opcję Kopiuj lub zrzuć obraz płyty i kliknij OK.

W następnym oknie o nazwie Kopiuj płytę, w sekcji Źródło wskaż napęd, którego będziesz używał (opcja przeznaczona głównie dla posiadaczy komputerów stacjonarnych z więcej niż jednym napędem CD/DVD). W sekcji Cel wskażesz, gdzie ma być zapisany obraz płyty. Zaznacz pole wyboru Twardy dysk - w ten sposób zapiszesz obraz płyty na dysku komputera.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

CDBurnerXP - menu Kopiuj płytę

Kliknij ikonę wielokropka obok pola Nazwa pliku aby wskazać lokalizację, gdzie ma być zapisany plik. W nowym oknie - Zapisywanie jako - program prosi cię o podanie nazwy pliku z obrazem ISO. Wybierz miejsce, podaj nazwę i kliknij przycisk Zapisz.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

CDBurnerXP - wskaż nazwę i lokalizację pliku

W oknie Kopiuj płytę kliknij przycisk Kopiuj płytę, aby zainicjować proces zgrywania danych z krążka do obrazu ISO.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

CDBurnerXP - rozpocznij zgrywanie płyty do pliku ISO

Jak zamontować obraz płyty ISO w programie Virtual CloneDrive

Aby stworzyć w systemie wirtualny czytnik CD/DVD, który odczyta stworzone pliki ISO, potrzebny ci wspomniany program Virtual CloneDrive. Zalecamy uruchomić aplikację, przejść na kartę Language i zmienić język interfejsu na polski.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

Virtual CloneDrive - ustawienia języka

Jeżeli narzędzie masz już zainstalowane w systemie, wystarczy, że zaznaczysz stworzony plik ISO, klikniesz go prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierzesz opcję Zamontuj (Virtual CloneDrive H:) (litera napędu może być inna w zależności od liczby partycji i napędów w systemie).

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

Virtual CloneDrive - montowanie obrazu ISO z menu kontekstowego

Po zamontowaniu obrazu w systemie pojawi się nowy napęd, którego zawartość możesz przeglądać, włącznie z uruchamianiem plików wykonywalnych.

Obraz płyty – jak stworzyć i zamontować plik ISO

Virtual CloneDrive - w systemie pojawił się nowy napęd, wirtualny czytnik DVD z zamontowanym obrazem płyty (tu: Baldur's Gate II).