Obudź swoje strony WWW!

Przedstawienie Dreamweavera 3, sztuczek oszczędzających czas oraz nowych technik tworzenia stron.


Przedstawienie Dreamweavera 3, sztuczek oszczędzających czas oraz nowych technik tworzenia stron.

<b>Kod na żądanie</b> Wciśnięcie command (alt) -T pozwala na szybkie przejście do kodu HTML z graficznego interfejsu Dreamweavera.

<b>Kod na żądanie</b> Wciśnięcie command (alt) -T pozwala na szybkie przejście do kodu HTML z graficznego interfejsu Dreamweavera.

Narzędzia do tworzenia stron WWW przebyły długą drogę, dzięki czemu twórcy stron internetowych nie muszą już walczyć z wieloma wyspecjalizowanymi programami, aby wykonać swoją robotę. Niezależnie od tego, czy jesteś grafikiem nie mającym pojęcia o języku HTML, miłośnikiem czystego kodu, czy też może kimś znajdującym się pomiędzy tymi dwoma biegunami, możesz znaleźć narzędzia, które będą pasowały do twojego poziomu umiejętności.

Na scenie pojawił się właśnie Dreamweaver 3 firmy Macromedia, kosztujący 299 USD (uaktualnienie 129 USD), który oferuje nie spotykany dotychczas zestaw przyjaznych narzędzi wizualnych, a także nieograniczony dostęp do kodu HTML, będącego podstawą każdej strony WWW.

Nowa wersja jest oparta na tradycyjnej przewadze programu, choć dodano również kilka nowych funkcji pozwalających na współpracę zespołów przy tworzeniu witryn internetowych. Oczywiście, Dreamweaver może być zintegrowany z innymi najnowszymi programami firmy Macromedia, takimi jak na przykład Fireworks 3 (zobacz ramkę "Fireworks 3 kontratakuje").

Lepsze strony WWW

Jakość poszczególnych stron WWW jest podstawowym kryterium oceny umiejętności projektanta. Dreamweaver 3 nie rozczarowuje pod tym względem dzięki nowym funkcjom pozwalającym na łatwiejsze i szybsze tworzenie pierwszorzędnych stron WWW, przez co bez problemów można zmieścić się w wyznaczonym terminarzu pracy.

Znaczniki na żądanie

Prawdopodobnie najbardziej innowacyjną nową cechą Dreamweavera 3 jest Quick Tag Editor (szybki edytor znaczników), czyli wyskakujące okienko, w którym można sprawdzić i zmienić kod HTML dowolnego obiektu - znajdując się w graficznym środowisku edycji. Dawniej taka czynność zajmowała znacznie więcej czasu, gdyż konieczne było wyłączenie okna graficznej edycji i zastąpienie go oknem z kodem HTML. Teraz przy użyciu Quick Tag Editora zajrzenie do środka dokumentu jest banalnie proste.

Aby włączyć Quick Tag Editor, wybierz obiekt, a następnie polecenie Quick Tag Editor z menu Modify. Szybszą metodą jest po prostu wciśnięcie command (alt)-T. Pojawi się wtedy pływające okno Quick Tag Editora i pokaże kod HTML związany z danym obiektem (zobacz zrzut ekranu "Kod na żądanie"). Aby pomóc ci w tworzeniu znaczników, w razie przerwy we wpisywaniu kodu, w Quick Tag Editorze pojawia się lista znaczników, które Dreamweaver rozumie. Ta lista zależy od kontekstu, tak więc jeśli zatrzymasz się przy konkretnym znaczniku, pojawi się lista jego atrybutów.

Quick Tag Editor jest niezwykle przydatny przy wprowadzaniu szybkich zmian, gdyż rezultaty można zobaczyć natychmiast. Dla przykładu, wyobraźmy sobie, że twój poprzednik stworzył tabelę, w której ramka ma grubość 10 pikseli, a odstęp między komórkami wynosi 8 pikseli. Ty natomiast chcesz, aby tabela była bardziej czytelna. Wystarczy ją zaznaczyć, a następnie wcisnąć command-T w celu wywołania Quick Tag Editora. W okienku Edit Tag zmień wartość border=10 na border=1, a cellspacing=8 na cellspacing=0. Wciśnij teraz klawisz enter w celu zatwierdzenia zmian, a tabelka przybierze nowy wygląd. Aby zmienić te atrybuty, można również skorzystać z pływającej palety Properties, ale dla wielbicieli kodu HTML użycie Quick Tag Editora będzie czymś naturalnym i wygodnym.

Historia zmian

Funkcja cofania ostatniego działania jest przydatna, ale praktycznie nieograniczona możliwość cofania poleceń jest lepsza. Nowa paleta Dreamweavera 3, nazwana History, śledzi wszystkie wykonywane przez ciebie działania, a za pomocą suwaka można cofać i powtarzać komendy (w preferencjach ustawia się liczbę zapamiętywanych kroków, ale większość użytkowników nie będzie musiała zmieniać domyślnego ustawienia 500 kroków). W razie potrzeby można też wybrać i powtórzyć jedno lub więcej poleceń.

Należy jednak pamiętać, że ta funkcja jest ograniczona do działań wykonywanych z klawiatury. Jeśli więc zmieniłeś rozmiar tabeli przy użyciu myszki, paleta History nie będzie w stanie zapamiętać ani cofnąć działania. Oczywiście, jeśli zmiany atrybutów tabeli dokonasz poprzez wprowadzenie parametrów z klawiatury, są dostępne wszystkie opcje.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się wykonać serię skomplikowanych działań edycyjnych, w czasie których marzyła ci się możliwość ich zapamiętania w celu powtórzenia w przyszłości? W Dreamweaverze 3 jest to możliwe, należy jednak jak najczęściej korzystać z klawiatury. Po zakończeniu operacji wystarczy zaznaczyć wykonane działania w palecie History, a następnie wybrać polecenie Save As Command z wyskakującego menu palety (zobacz zrzut ekranu "Powtarzająca się historia"). Nazwij teraz nowe polecenie, które po chwili pojawi się w menu Commands. Jak to działa? Dreamweaver dokonuje translacji twoich działań na kod JavaScript, a następnie zapisuje, dzięki czemu możesz użyć go w razie potrzeby.