Odblokowywanie smartfona

Gdy zdarzy ci się zapomnieć kod dostępu do swojego smartfona, wcale nie musisz od razu resetować swojego urządzenia. Za pomocą poniższych rad uda ci się odzyskać dostęp do swojego cyfrowego kompana mimo zapomnianego hasła.


Większość użytkowników korzysta z kodu PIN i blokady wzorem jako mechanizmów broniących dostępu do swojego smartfona z systemem operacyjnym Android. I trzeba przyznać, że obie metody zapewniają dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego znajdziesz się w nie lada tarapatach, gdy zapomnisz swój kod dostępu. Wprawdzie jest jeden pewny sposób, którym za każdym razem uda ci się obejść blokadę, lecz wiąże się on z utratą wszystkich swoich danych zgromadzonych w smartfonie i spersonalizowanych ustawień. Zresetowanie urządzenia do ustawień fabrycznych, bo o tym sposobie mowa, wybawiłoby cię z opresji, lecz proces ten usuwa całą zawartość wewnętrznej pamięci smartfona. Abyś w razie awaryjnej sytuacji nie musiał się na to godzić i od nowa konfigurował cały system, zamieszczamy poniżej najlepsze rady dotyczące odblokowywania smartfonów. Warto wspomnieć, że wielu użytkowników korzysta z blokady polegającej na żądaniu wpisania numeru PIN karty SIM. Jest to osobisty numer identyfikacyjny (Personal Identification Number) tejże karty. Gdy to zabezpieczenie jest włączone, trzeba wprowadzać wspomniany numer za każdym razem podczas restartowania smartfona. Gdy zapomnisz ten PIN, pomoże ci inny numer – PUK (Personal Unblocking Key). Otrzymałeś go od operatora internetu. Jeśli nie możesz go odnaleźć, spróbuj uzyskać pomoc w biurze obsługi klienta u swojego operatora sieci komórkowej. Jednak to zabezpieczenie karty SIM jest zupełnie niezależne od opisywanych poniżej blokad.

Odblokowywanie smartfona

Zdecydowana większość smartfonów zapewnia zabezpieczenie kodem PIN lub blokadę wzorem. Można je skonfigurować w tym menu.

Odblokowywanie smartfona bez utraty danych

Jeżeli zabezpieczyłeś swój smartfon z systemem Android za pomocą blokady wzorem, wchodzą w grę trzy metody odzyskania do niego dostępu bez obawy o utratę przechowywanych w nim danych. Trzecia z tych metod działa nawet wtedy, gdy zdefiniowałeś kod PIN. Niekiedy pozwala odnieść sukces nawet przy zabezpieczeniu mechanizmem rozpoznawania twarzy.

Zobacz również:

  • Neonet: każde 1000 zł to 100 zł rabatu na AGD i elektronikę!

Pozbywanie się blokady wzorem za pomocą hasła Gmail

Najprostsza z metod omijania blokady wzorem polega na użyciu hasła do twojego konta Google’a. Można je stosować w zastępstwie blokady wzorem.

Wymagania. W smartfonie musi być skonfigurowane twoje konto serwisu Google. Wielu użytkowników wykonuje tę czynność od razu, gdy zaczyna używać nowy smartfon. Jeśli zdarzyło ci się zapomnieć także i to hasło, spróbuj je zresetować z poziomu komputera, odwiedzając internetową witrynę http://accounts.google.com. Przeważnie udaje się to.

Wskazówka. Resetowanie hasła do serwisu Google w przeglądarce internetowej odbywa się wyjątkowo łatwo, jeśli w ustawieniach konta Google został podany alternatywny adres e-mail. Również tę czynność można wykonać za pośrednictwem witryny http://accounts.google.com. Zatem zaleca się wpisać przezornie drugi adres e-mail w konfiguracji konta. Niektóre systemy Android wymagają ponadto, aby w smartfonie była uaktywniona sieć telefonii komórkowej.

Opis czynności. Narysuj na ekranie pięć razy z rzędu nieprawidłowy wzór. Za każdym razem musi to być pełny wzór składający się z czterech dotkniętych punktów na ekranie. Wówczas Android wyświetli polecenie Zapomniałeś wzoru? Gdy je klikniesz, na ekranie pojawi się rubryka Odblokowanie konta, w której możesz wpisać swój adres poczty Gmail i hasło dostępowe. Potwierdź przyciskiem Zaloguj. Gdy przejdziesz procedurę logowania, dostaniesz się bezpośrednio do ustawień Androida, w których blokada ekranu jest ustawiona na zwyczajne maźnięcie palcem, a więc przesunięcie palca do bocznej krawędzi ekranu.