Odświeżanie czy czas reakcji - co jest ważniejsze przy wyborze monitora?

Decydując się na zakup nowego monitora, jesteśmy zalewani przeróżnymi specyfikacjami. O ile przekątna i rozdzielczość ekranu to pierwsze na co zwracamy uwagę, to pojawiają się także parametry mówiące o częstotliwości odświeżania oraz czasie reakcji. O co dokładnie chodzi? Co jest ważniejsze i czym kierować się przy wyborze monitora?


Na parametry związane z częstotliwością odświeżania i czasem reakcji najczęściej zwracają uwagę gracze. Chcąc osiągać jak najlepsze wyniki szukają monitora, który zapewni im możliwość szybszej odpowiedzi na to, co dzieje się na ekranie. Czym właściwie jest częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji?

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania to nic innego jak ilość obrazów wyświetlonych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy. Parametr wyrażany jest w hercach (Hz). Dla przykładu, monitor o częstotliwości odświeżania 60 Hz, wyświetli obraz 60 razy w ciągu sekundy, z kolei monitory z popularnym 144 Hz, zmienią obraz 144 razy w analogicznym czasie. W takim razie mogłoby się wydawać, że im wyższa wartość tym lepiej. Tak na prawdę wszystko zależy od naszych potrzeb.

Zobacz również:

  • Nowe monitory AOC AGON PRO z HDR, HDMI 2.1 i czasem reakcji 1ms
  • Najlepsze monitory dla graczy 2021 – co wybrać? [Ranking]
  • Świetne promocje dla graczy! Urządzenia i akcesoria w niższych cenach
źródło: www.intel.pl

źródło: www.intel.pl

Ludzkie oko zauważa spadek płynności dopiero przy poziomie 26 Hz. Mogłoby się wydawać, że w takim wypadku do pracy biurowej wystarczy nam właśnie taki monitor. Niekoniecznie. Korzystając z ekranów o częstotliwości odświeżania poniżej 50 Hz narażamy się na szybsze zmęczenie, bóle głowy i ogólne zmniejszenie komfortu pracy. Dla monitorów biurowych ten parametr powinien znajdować się w przedziale 60-75 Hz, czyli tak jak to proponują popularne modele.

źródło: www.pixabay.com

źródło: www.pixabay.com

W przypadku graczy sprawa ma się nieco inaczej. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejsza staje się gra. Nie wystarczy tutaj oczywiście tylko odpowiedni monitor. Mając ekran 144 Hz musimy pamiętać także o tym, aby komputer, z którego korzystamy poradził sobie z wyświetlaniem obrazu, np w 120 FPS (klatki na sekundę). Jeśli korzystamy ze słabszego sprzętu, zakup takiego monitora mija się z celem, ponieważ wyświetli tylko tyle klatek, ile wygeneruje nasza stacja robocza. Załóżmy, że monitor podłączony jest do komputera, który świetnie radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami. Częstotliwość odświeżania ma znaczenie w większości gier, które obecnie pojawiają się na rynku. Dynamika nowoczesnych produkcji jest tak duża, że płynne działanie jest jedną z podstawowych rzeczy, które wpływają na komfortowy odbiór gry.

Czas reakcji

Czas reakcji liczony jest milisekundach i jest ściśle powiązany z częstotliwością odświeżania. Jest to czas, jaki pojedynczy piksel potrzebuje do zmiany swojego stanu (koloru), czyli jak szybko monitor może wyświetlać kolejne obrazy. W przypadku standardowych, konsumenckich urządzeń, czas reakcji waha się w przedziale 5-10 ms i jest to zupełnie wystarczające do pracy, czy do codziennego przeglądania internetu.

źródło: www.pixabay.com

źródło: www.pixabay.com

Inaczej ma się sytuacja w przypadku monitorów gamingowych. Tutaj częstotliwość odświeżania jest wyższa, w związku z czym czas reakcji musi być odpowiednio krótszy. Najlepszym rozwiązaniem są monitory z czasem wynoszącym 1 ms lub mniej, jednak te w przedziale 1-4 ms także bardzo dobrze się sprawdzą i nie wpłyną drastycznie na komfort użytkowania.

Co wybrać - częstotliwość odświeżania czy czas reakcji?

Obydwa parametry są ze sobą tak mocno powiązane, że najlepszym wyborem przy szukaniu monitora będzie znalezienie sprzętu, który ma jak najwyższą częstotliwość odświeżania oraz niski czas reakcji. Szczególnie, że na rynku znajdziemy aktualnie sporo sprzętów, które mogą się pochwalić ekranem 144 Hz oraz czasem reakcji 1 ms, będąc do tego urządzeniami atrakcyjnymi cenowo. Wszystko zależy tak na prawdę od tego, do czego będziemy używać monitora. Jeśli do pracy biurowej i codziennego użytkowania czas reakcji może być dla nas kwestią drugorzędną. Wybierając sprzęt gamingowy, musimy zwrócić uwagę na oba te parametry, ponieważ tylko współgrając zapewnią nam odpowiedni komfort użytkowania.