Office 2000, XP, 2003 - Jak otwierać nowe pliki Office’a w starszych wersjach pakietu

Masz jedną ze starszych edycji pakietu Office, tymczasem otrzymałeś od znajomego dokument pochodzący z nowszej wersji. Nie możesz otworzyć pliku, a jest ci pilnie potrzebny. Nie masz czasu, aby prosić kolegę o skonwertowanie. Co począć?

Po zainstalowaniu pakietu zgodności możesz nawet zapisywać dokumenty w formacie Open XML z poziomu leciwych edycji Office’a (tu: Word 2000).

Po zainstalowaniu pakietu zgodności możesz nawet zapisywać dokumenty w formacie Open XML z poziomu leciwych edycji Office’a (tu: Word 2000).

Starsze wersje Worda, Excela i PowerPointa nie znają nowego standardu dokumentów wprowadzonych w pakiecie Microsoft Office 2007. Został stworzony na podstawie formatu Office Open XML. Pliki w nowym formacie rozpoznasz po literze X na końcu rozszerzenia. Zatem dokumenty Worda nie noszą rozszerzenia .doc, lecz .docx, dokumenty Excela rozszerzenie .xlsx (zamiast .xls), a dokumenty PowerPointa .pptx (zamiast .ppt). Jeśli literę X zastępuje litera M, masz do czynienia z dokumentem Office’a zawierającym makro.

Masz szczęście - Microsoft zapewnia specjalny dodatek, za pomocą którego można odczytywać dokumenty nowszych formatów w starych edycjach pakietu Office.

Wymagane aktualizacje pakietu Microsoft Office

Jeśli masz Microsoft Office 2000, nie musisz aktualizować swojego pakietu biurowego, aby zainstalować rozszerzenie umożliwiające otwieranie dokumentów w nowym formacie. Za to jest to konieczne w pakietach Office XP i Office 2003. W obu wypadkach warto sprawdzić za pomocą funkcji Windows Update, czy są dostępne aktualizacje, które należy wgrać. Funkcję tę przywołasz, klikając polecenie Wszystkie programy | Windows Update w menu Start.

Jeżeli system wykryje brak nieodzownych aktualizacji, wystarczy zainicjować ich instalowanie kliknięciem odpowiedniego przycisku. Jeśli wolisz ręcznie zainstalować wymagane elementy, w wypadku Office’a XP musisz doinstalować Office XP Service Pack 3, a ponadto poprawkę z 11.06.2006 do Worda 2002, poprawkę z 11.06.2006 do Excela 2002 i poprawkę z 11.06.2006 do PowerPointa 2002. Użytkownicy Office’a 2003 nie obejdą się bez pakietu Service Pack 3 (SP3), który można pobrać spod tego adresu internetowego.

Instalowanie pakietu zgodności. Warunkiem niezbędnym do zainstalowania pakietu zgodności jest wyposażenie swojego Office’a w najnowsze aktualizacje.

Gdy upewnisz się, że twojemu Office’owi nie brakuje żadnych aktualizacji, zainstaluj Pakiet zgodności formatu plików pakietu Microsoft Office z Internetu. Przywołaj w tym celu ten adres internetowy lub kliknij dwukrotnie plik z literą X na końcu rozszerzenia, zaznacz opcję Użyć usługi sieci Web do znalezienia odpowiedniego programu i potwierdź przyciskiem OK.

Wówczas Windows ustali format pliku. Kliknij Microsoft Office Word 2003 and older with the Microsoft Office Compatibility Pack for 2007 Office file formats. Gdy pojawi się strona umożliwiająca pobranie pakietu zgodności, wskaż opcję Polish w polu listy Language. Potem kliknij kolejno przyciski Pobierz, Uruchom i OK. Potwierdź warunki umowy licencyjnej. Teraz rozszerzenie pojawi się na liście zainstalowanego oprogramowania. Nie będzie widoczne nigdzie indziej.

Używanie pakietu zgodności. Gdy klikniesz dwukrotnie dokument zapisany w nowym formacie Office’a, zostanie otworzony w odpowiedniej aplikacji - Wordzie, Excelu lub PowerPoincie - niezależnie od tego, jaką wersję pakietu Office masz zainstalowaną w systemie (nie może być jednak starsza niż Office 2000).

Jednak na tym nie kończą się możliwości nowego rozszerzenia. Ponadto możesz nawet zapisywać swoje stare dokumenty Office’a w nowym formacie XML. Edytując dany dokument w aplikacji Office’a, wskaż w tym celu menu Plik | Zapisz jako lub naciśnij klawisz [F12]. Rozwiń pole listy Zapisz jako typ i wybierz z listy Dokument formatu Word 2007. Zależnie od bieżącej aplikacji możesz tu zapisać dokument tekstowy, skoroszyt, prezentację lub szablon z makrami albo bez makr.