Office 2007 / 2010 - Jak otwierać i odczytywać uszkodzone pliki Worda w formacie Office Open XML

Gdy ulega uszkodzeniu plik Worda zawierający dużo tekstu, format XML może stać się nie lada wyzwaniem dla mało doświadczonych użytkowników. Wyławianie własnych fragmentów tekstu z pliku XML okazuje się bardzo żmudnym zadaniem. Tymczasem w wypadku dokumentów Worda jest znacznie prostszy sposób. Wymaga użycia przeglądarki internetowej Google Chrome. Na czym polega?

Zmiana nazwy pliku i otwieranie go. Chcąc odczytać cały tekst z wyodrębnionego archiwum Worda, musisz zmienić rozszerzenie pliku document.xml. Sprawdź, czy w twoim systemie jest włączone wyświetlanie rozszerzeń wszystkich typów plików (kliknij w Eksploratorze Narzędzia | Opcje folderów; na karcie Widok nie powinno być zaznaczone pole wyboru Ukryj rozszerzenia znanych typów plików).

Następnie zamień typ pliku XML na HTML (Hypertext Markup Language), wpisując .html za dotychczasowym rozszerzeniem i naciskając klawisz [Enter]. W rezultacie otrzymasz plik document.xml.html.

Teraz wystarczy dwukrotnie kliknąć przygotowany w powyższy sposób plik, aby go otworzyć w domyślnej przeglądarce internetowej.

Kopiowanie tekstu za pośrednictwem Google Chrome’a. W wielu przeglądarkach internetowych mogą występować problemy z poprawnym wyświetlaniem polskich liter. Rozwiążesz je za pomocą przeglądarki Google Chrome. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej przeglądarki internetowej, pobierz ją i zainstaluj. Potem uruchom Chrome i przeciągnij plik document.xml.html do okna przeglądarki, przytrzymując naciśnięty przycisk myszy. Wówczas wszystkie znaki powinny być wyświetlane poprawnie.

Teraz możesz skopiować żądane fragmenty tekstu. Zaznacz je za pomocą myszy. Aby zaznaczyć cały tekst, wystarczy nacisnąć klawisze [Ctrl A]. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w obrębie zaznaczonego obszaru i wskaż polecenie Kopiuj. Teraz przeskocz do okna edytora Word, ustaw kursor w żądanym miejscu, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Wklej.

O ratowaniu zawartości uszkodzonych dokumentów Office’a piszemy także w poradzie Office 2007 i 2010 - Jak odzyskiwać treści z uszkodzonych dokumentów Office’a

Tematykę obsługiwania dokumentów nowszego typu w starych wersjach Office'a poruszamy w poradach Office 2000, XP, 2003 - Jak otwierać nowe pliki Office’a w starszych wersjach pakietu i Office 2000 / XP / 2003 / 2007 / 2010 - Jak konwertować pliki Office’a za pomocą Eksploratora