OpenOffice.org - zmiany w wersji trzeciej

Premierze najnowszej wersji pakietu biurowego OpenOffice.org towarzyszył ogromny szum medialny. Nic dziwnego, w końcu różnica między drugą, a trzecią wersją aplikacji jest znacząca.

Najbardziej rzucająca się w oczy różnica między starą a nową wersją programu jest ekran startowy, przypominający funkcjonalnością ten, znany chociażby z pakietu Nero Burning ROM. Z jego poziomu będziemy mogli wybrać, z którą częścią pakietu chcemy rozpocząć pracę lub też okreslić położenie dokumentu, który mamy zamiar poddać edycji.

Zmiany dotknęły także interfejsu każdej z aplikacji. Dodano pewne efekty trójwymiarowości, co okazuje się szczególnie widoczne w programie Calc. Zmieniono także wszystkie zestawy ikon oraz rozmieszczenie niektórych elementów w oknach dialogowych.

Arkusz kalkulacyjny zyskał długo oczekiwany moduł Solver'a. Narzędzie w sporym stopniu przypomina te, które kojarzymy z aplikacji Microsoftu. Dodatkowo programiści postanowili dołożyć do funkcji rysowania wykresu, narzędzie rysujące wskaźniki błędów. Opcja ta znajdzie zastosowanie we wszelkich badaniach naukowych, gdzie konieczne jest zobrazowanie szacowanych błędów pomiarów, czy odchyleń.

W Calc'u zwiększono także ilość możliwych do utworzenia kolumn. Od teraz możemy ich tworzyć nie 256, jak dotąd, a 1024, co nawet w najbardziej zaawansowanych zastosowaniach programu powinno wystarczyć.

Edytor tekstu doczekał się nowego systemu notatek. Dodajemy z menu Wstaw, a gotowe notatki pojawiać się będą na marginesie po prawej stronie okna edycji. Ich kolory zależeć będą od daty ich dodania oraz użytkownika, który je wstawił.

Pracę z większymi dokumentami ułatwiać ma wielostronicowy podgląd, który wyświetla od dwóch do kilkunastu stron tekstu jednocześnie.

Także inne narzędzia doczeały się udoskonaleń. Moduł Impress otrzymał natywną obsługę tabel, zaś Draw możliwość bardziej intuicyjnego przycinania obrazów. Zapraszamy do naszej prezentacji, gdzie zobaczymy wszystkie te zmiany na filmie.

Pobierz OpenOffice 3.0.0 PL

Producent/dystrybutor: OpenOffice.org

Data dodania: 2008-10-15

Rozmiar pliku: 126,96 MB

Nazwa pliku: OOo_3.0.0_Win32Intel_install_pl.exe

Licencja / cena: GPL

Platforma systemowa: Windows 98/ME/NT/2000/XP/2003/Vista


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: