Opera 10 Preview - patrzymy na zmiany

Opera 10 to prawdopodobnie pierwsza przeglądarka przechodząca poprawnie test zgodności ze standardami ACID3. Nowa wersja to poza ulepszonym silnikiem, bardzo poważne zmiany w innych częściach programu.

Pierwsza rzucająca się w oczy zmiana, to wbudowany klient poczty, obsługujący poprawnie listy pisane w czystym HTML'u. Od teraz nie będziemy musięli przełączać się między Outlookiem, a Operą, jeśli któryś z naszych znajomych z nieuwagi lub roztargnienia wysłał nam list w formacie strony internetowej, nie zaś czystego tekstu.

Ale to zaledwie jedna z kilkunastu zmian. Kolejna to znany użytkownikom Firefoxa moduł sprawdzania pisowni w trakcie uzupełniania formularzy. Działa on bez większych zarzutów, jednakże jeśli chcięlibyśmy skorzystać z polskiego słownika, będziemy musięli go pobrać i skonfigurować ręcznie.

Zmiany odnoszą się także do modułu automatycznej aktualizacji. Program nie będzie nas już tylko informował o pojawieniu się nowej wersji, ale i sam zacznie pobieranie pakietu uaktualnień, który później bez naszej ingerencji zainstaluje.

Pomniejsze zmiany tyczą się już tylko obsługi czcionek SVG, dodatkowych znaczników CSS3 (przezroczystość, mieszanie barw, ...) oraz narzędzia DragonFly, będącego w rzeczywistości doskonałym debuggerem stron dla programistów. Zapraszamy do naszej wideoprezentacji, w której pokażemy wszystkie te zmiany na filmie.

Pobierz Opera 10.00 alpha

Producent/dystrybutor: Opera Software

Data dodania: 2008-12-04

Rozmiar pliku: 6,33 MB

Nazwa pliku: o100a1_1139m.exe

Licencja / cena: Freeware

Platforma systemowa: Windows 95/98/NT/2000/XP/2003/Vista