Opinia eksperta

Chcąc poprawić wydajność systemu Windows, nie zawsze musimy stosować radykalne metody. Czasami dobrze jest wykorzystać komercyjne narzędzia Symanteca i McAfee.

Chcąc poprawić wydajność systemu Windows, nie zawsze musimy stosować radykalne metody. Czasami dobrze jest wykorzystać komercyjne narzędzia Symanteca i McAfee.

Opinia eksperta

Często spadek wydajności jest tak duży, że niektórzy co sześć miesięcy formatują twarde dyski i ponownie instalują Windows! Przedstawiam kilka mniej ekstremalnych metod "odtykania" Windows. Kilka z opisanych niżej narzędzi dostępnych jest także w pakietach Norton System Works i McAfee Office 2000 Toolbox. Jeżeli ktoś lubi te pakiety, to może ich z powodzeniem używać zamiast narzędzi Windows.

1. Zrób kopię zapasową. Jak ze wszystkimi poprawkami, staraj się dokonywać tylko pojedynczych zmian i zapisywać je na kartce, abyś mógł wrócić do stanu poprzedniego, jeżeli coś nie będzie się "podobać" Twoim aplikacjom.

2. Odinstaluj wszystkie aplikacje, których już nie potrzebujesz. Pełny dysk może je spowalniać i pogarszać wydajność Windows. Wykorzystuj do tego opcję Dodaj/Usuń Programy z Panelu Sterowania zamiast zwykłego kasowania starych katalogów.

Opinia eksperta

3. Jeśli to konieczne, uruchom ponownie Windows, aby usunąć pozostałości programów. Później sprawdź, czy rzekomo odinstalowane aplikacje nie zostawiły gdzieś wykonywanych plików, które są za każdym razem uruchamiane przy włączaniu Windows. Są przynajmniej cztery miejsca, które warto sprawdzić:

a. Folder C:\Windows\Start\Menu\Programs\StartUp;

b. Linie load= i run= w górnej części pliku C:\Windows\WIN.INI;

c. Pliki CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT

d. Klucz {Run} w Rejestrze; W Windows 98 klucz {Run} znajdziesz uruchomiając REGEDIT.EXE i wybierając Hkey_Current_user\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run.

Wartości w prawej kolumnie automatycznie uruchamiają aplety. Nie usuwaj apletów jak popadnie, usuwaj tylko te, o których wiesz, że są pozostałościami poprzednich, niepełnych operacji odinstalowywania.

4. Wyczyść Rejestr, najlepiej używając narzędzi Microsoftu, który oferuje dwa bezpłatne programy:

RegClean 4.1a działa w Windows NT 3.51 i 4.0, Windows 95 i 98. Nie uruchamiaj RegClean w wersjach wcześniejszych niż 4.1a ze względu na spore problemy, jakie mogą się pojawić. RegClean 4.1a można znaleźć na stronie support.microsoft.com/support/kb/articles/q147/7/69.asp.

RegMaid 1.1 robi porządek po tym, jak usunie się jakiekolwiek projekty OLE utworzone przy użyciu Microsoft Foundation Classes i Visual C++. Do czyszczenia Rejestru możesz również używać programów Norton WinDoctor oraz McAfee QuickClean. (support.microsoft.com/support/kb/articles/q156/0/78.asp)

Opinia eksperta

5. Zmniejsz rozmiary Rejestru, używając narzędzi Microsoftu lub innych firm. Windows 98 zawiera program dla DOS-u zwany ScanReg. Za każdym razem, gdy włączasz komputer, Windows uruchamia scanregw/autorun/, aby utworzyć kopię zapasową Twojego Rejestru. (Edytuj plik SCANREG.INI w Notepadzie, aby zobaczyć podstawowe ustawienia dotyczące kopii (plików zapasowych). Dosowa wersja ScanReg może być bardzo użyteczna, gdy zechcesz zrobić gruntowny porządek w Rejestrze. Uruchom komputer w trybie DOS i uruchom scanreg/restore, co pozwoli odtworzyć w miejscu starego Rejestru jedną z pięciu jego zapasowych kopii, które w Windows 98 są zawsze. Aby zmniejszyć rozmiar Rejestru, uruchom scareg/opt w trybie DOS. Zmniejsza to rozmiar aktualnego Rejestru, przez co pod wieloma względami zwiększa wydajność. Inne narzędzia, którymi możesz się posłużyć, to Norton Optimizer i McAfee Registry Wizard.

6. Przekonwertuj format pliku z FAT16 na FAT32, jeżeli używasz Windows 95 OSR2 lub Windows 98. (Jeżeli masz format NTFS w Windows NT, to opuść punkt 6). FAT32 powoduje zwiększenie wydajności po przeprowadzeniu defragmentacji dysku opisanej poniżej. W Windows 98 kliknij Start|Programs|Accessories|System Tools|Drive Converter|Details.

7. Do defragmentacji dysków służy Disk Defragmenter (w menu System Tools) w Windows 98, który, zapisując na nowo pliki Microsoft Office, skraca czas ich ładowania. Ale Defragmentery Nortona lub McAfee są jeszcze lepsze.

Dalsze użyteczne programy do obsługi Rejestru to Registry Crawler 2.0, Registry Protector 1.0, Registry Studio, Resplendent Registrar 1.07 oraz Tweaking Toolbox for Windows 1.20. Wszystkie znajdziesz na naszej płycie CD-ROM 11/99.