Pakiet aktualizacyjny Windows - jak utworzyć spersonalizowany nośnik instalacyjny


3. Sterowanie automatycznym aktualizowaniem programów

Funkcja Windows Update odpowiada tylko za aktualizowanie systemu Windows i niektórych aplikacji Microsoftu (np. pakietu Office). Aktualizowanie pozostałych programów należy do obowiązków użytkownika. Większość z nich dysponuje funkcją automatycznego sprawdzania, czy są dostępne poprawki. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo tuż po uruchomieniu lub w trakcie ich działania aplikacje powiadomią cię o nowych wersjach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie życzysz sobie informowania o dostępności nowych wersji, a tym bardziej ich samoczynnego pobierania. Występują przede wszystkim podczas korzystania z laptopa w podróży, gdy nie dysponujesz wydajnym łączem internetowym. Rozwiązanie opisanego problemu zapewnia bezpłatne narzędzie Update Freezer.

Program wyświetla zestawienie zainstalowanych aplikacji z wyszczególnieniem ich stanu uaktualniania. Klikając przycisk Disable All, wyłączysz za jednym zamachem mechanizm automatycznego uaktualniania we wszystkich programach. Aby przywrócić poprzedni stan, wystarczy kliknąć przycisk Restore All. W razie potrzeby możesz wyłączać aktualizowanie pojedynczych aplikacji, ustawiając opcję Disable w polu stanu. Niektóre z nich pozwalają zmieniać odstęp czasu pomiędzy próbami aktualizowania, wybierając np. opcję Monthly lub Weekly.

Update Freezer pozwala wyłączyć tymczasowo automatyczne aktualizowanie systemu i aplikacji, co przydaje się np. podczas podróży. W razie potrzeby szybko i wygodnie przywrócisz poprzednie ustawienia.

Update Freezer pozwala wyłączyć tymczasowo automatyczne aktualizowanie systemu i aplikacji, co przydaje się np. podczas podróży. W razie potrzeby szybko i wygodnie przywrócisz poprzednie ustawienia.

4. Wygodne aktualizowanie zainstalowanych programów

Firma Secunia specjalizująca się w zabezpieczeniach informatycznych zapewnia bezpłatny program Personal Software Inspector (PSI), który pomaga użytkownikom dbać o to, aby ich oprogramowanie było zawsze aktualne. Secunia PSI przeczesuje system operacyjny i zainstalowane aplikacje na obecność przestarzałych wersji, które mogą zawierać luki w zabezpieczeniach. Narzędzie pobiera dostępne aktualizacje niezależnie od funkcji automatycznego aktualizowania wbudowanych w poszczególnych programach. Baza danych, w którą wyposażono Secunię PSI, gromadzi informacje o aplikacjach ponad 3000 producentów.

Podczas instalowania Secunii PSI masz do wyboru trzy opcje. Gdy zaznaczysz pierwszą, wszystkie programy będą aktualizowane automatycznie. Przy drugiej narzędzie samodzielnie pobierze poprawki i nowe wersje, lecz pozostawi użytkownikowi decyzję, kiedy zechce je zainstalować. W trzecim wariancie aplikacja sprawdza tylko dostępność aktualizacji i powiadamia o nich użytkownika. Jednak to on musi ręcznie zainicjować ich pobranie i wgranie do systemu.

Tuż po pierwszym uruchomieniu Secunia PSI rozpoczyna poszukiwanie przestarzałych programów i samoczynnie instaluje aktualizacje pod warunkiem, że wybrałeś tę opcję podczas instalowania. W ustawieniach programu możesz w dowolnej chwili zmienić tryb pracy aplikacji na jeden z dwóch pozostałych. Secunia PSI bada domyślnie tylko oprogramowanie z partycji systemowej. W razie potrzeby możesz rozszerzyć jego zakres działania na inne partycje i dyski, zaznaczając je w menu konfiguracyjnym.