Pakiet aktualizacyjny Windows - jak utworzyć spersonalizowany nośnik instalacyjny

Aktualizacje zatykają luki w zabezpieczeniach i usuwają błędy w oprogramowaniu. Za pomocą zestawu narzędzi, które przedstawiamy w poniższym artykule zaktualizujesz swój nośnik instalacyjny i aplikacje zainstalowane w komputerze.


Aktualizowanie to uciążliwy i czasochłonny proceder. Ale są nieodzowne ze względów bezpieczeństwa. Oprócz tego usuwają błędy w systemie operacyjnym i zainstalowanych w nim aplikacjach. Wprawdzie Windows przeprowadza aktualizacje automatycznie (takie jest domyślne ustawienie systemu), lecz nie przewidziano w nim możliwości tworzenia zapasowych kopii pobranych plików aktualizacyjnych. Wówczas można byłoby je od razu wykorzystać tuż po ponownym instalowaniu systemu lub wgrać do innych komputerów. Ponadto Microsoft nie oferuje użytkownikom domowym narzędzi, którymi mogliby przygotować nośnik instalacyjny systemu Windows zawierający wymagane aktualizacje. Zatem po ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego z oryginalnej płyty instalacyjnej DVD trzeba raz jeszcze pobierać z internetu wszystkie aktualizacje. W tym czasie system jest w przestarzałym stanie, toteż jest podatny na ataki z internetu, a tymczasem prawie bezbronny w starciu z wirusami.

Podobny problem. Użytkownik, który chce zainstalować Windows 7 w swoim nowym komputerze, prawdopodobnie nie dysponuje potrzebnymi sterownikami. Jakby nie było, ta wersja systemu Windows została opublikowana ponad cztery lata temu. Taki stan rzeczy może postawić go przed nie lada problemem, gdy zabraknie mu sterowników kontrolera dysków twardych lub karty sieciowej.

Oba problemy można rozwiązać za jednym zamachem, wyposażając swój nośnik instalacyjny nie tylko we wszystkie dostępne w danej chwili aktualizacje, lecz także w dodatkowe sterowniki. Sposób wykonania tej czynności opisujemy w pierwszych dwóch punktach artykułu. Oprócz tego doradzamy, jak przeczesać swój komputer w poszukiwaniu przestarzałego oprogramowania i zaktualizować je w wygodny sposób.

Za pomocą narzędzia DriverBackup! utworzysz zapasową kopię swoich sterowników, aby umieścić je na spersonalizowanej płycie instalacyjnej.

Za pomocą narzędzia DriverBackup! utworzysz zapasową kopię swoich sterowników, aby umieścić je na spersonalizowanej płycie instalacyjnej.

1. Przygotowywanie plików instalacyjnych Windows

Punktem wyjściowym przygotowania zaktualizowanego nośnika instalacyjnego Windows jest oryginalna płyta instalacyjna systemu Windows. Płyta odzyskiwania systemu operacyjnego nie wystarczy do przeprowadzenia opisanego przedsięwzięcia. Pod adresem www.wincert.net/forum/files/file/12-windows-7-sp1-refresh-iso/ użytkownicy Windows 7 znajdą listę obrazów instalacyjnych ISO zawierających dodatek Service Pack 1. Pobierz plik oznaczony jako Windows 7 Professional x64 (do 64-bitowej wersji systemu) lub Windows 7 Professional x86 (do 32-bitowej wersji systemu). Pliki te są udostępniane legalnie, a pochodzą od oficjalnego partnera Microsoftu. Choć widnieje przy nich wpis Professional, można je stosować także w wypadku innych edycji – chociażby Windows 7 Home Premium. Pobrany plik zawiera wszystkie odmiany Windows 7, a o tym, która z nich zostanie zastosowana, decyduje klucz produktu wpisany przez użytkownika.

Alternatywnie możesz własnoręcznie scalić dodatek SP1 z płytą instalacyjną. Możesz to zrobić w trybie slipstream za pomocą bezpłatnego narzędzia RT Se7en Lite. Sposób wykonywania tej czynności opisujemy szczegółowo w artykule „Jak wbudować aktualizacje w instalator Windows 7”.

W wypadku Windows 8 producent nie udostępnia jeszcze takich plików. Dlatego nie obejdziesz się bez oryginalnej, instalacyjnej płyty DVD. Oficjalna wersja pobrana z internetu nie nadaje się do tego celu, bo zamiast wymaganego pliku Install.WIM zawiera plik Install.ESD.

Kopiowanie zawartości płyty instalacyjnej lub pliku ISO. Skopiuj zawartość instalacyjnego krążka Windows np. do katalogu C:\Win7Source lub C:\Win8Source. Jeśli to możliwe, zastosuj właśnie te foldery, bo w przeciwnym razie pozostałe czynności mogą zakończyć się fiaskiem z powodu zbyt długiej ścieżki dostępu. Jeśli masz do dyspozycji odpowiedni plik ISO, możesz go rozpakować np. za pomocą programu 7-Zip.

Przygotowywanie sterowników. Jeżeli zamierzasz wyposażyć swój nośnik instalacyjny w dodatkowe sterowniki, rozpakuj ich pakiet do dowolnego folderu. Takie pakiety sterowników można pobrać np. ze stronyhttp://driverpacks.net. W pakietach znajdziesz różne popularne sterowniki. Zamiast nich możesz jednak zastosować sterowniki pozyskane bezpośrednio od producenta płyty głównej, komputera lub któregoś z podzespołów sprzętowych (karty graficznej, karty sieciowej lub innego). Do każdego sterownika potrzebny ci zestaw składający się z dwóch plików – jednego z rozszerzeniem INF i jednego z rozszerzeniem SYS. Sterowniki dystrybuowane w postaci pliku EXE nie dadzą się scalić z płytą instalacyjną.

W systemie Windows 7 odgrywają dużą rolę sterowniki interfejsu USB 3.0, jeśli instalowanie ma odbywać się z poziomu kieszonkowego dysku USB 3.0. W przeciwnym razie program instalacyjny nie będzie w stanie odnaleźć plików instalacyjnych. Oprócz tego nie obejdziesz się bez odpowiedniego sterownika kontrolera dysku twardego, jeśli nie wchodzi domyślnie w skład sterowników umieszczanych przez Microsoft na instalacyjnej płycie DVD.

Tworzenie zapasowej kopii sterowników. Jeżeli zamierzasz sporządzić nośnik instalacyjny przeznaczony do komputera, z którego właśnie korzystasz, możesz zarchiwizować wszystkie sterowniki zainstalowane obecnie w twoim systemie. Pomoże ci w tym bezpłatne narzędzie DriverBackup!. Po uruchomieniu aplikacja przeczesuje dysk w poszukiwaniu sterowników, po czym wyświetla rezultaty w postaci listy. Klikając przycisk OEM lub Third parts, możesz odfiltrować sterowniki instalowane fabrycznie. Wówczas w zestawieniu pozostaną tylko te, które są ci potrzebne. Oprócz tego kliknij przycisk Full portability. W ten sposób wykluczysz z listy sterowniki, które wymagają dodatkowych aplikacji. Usuń zaznaczenie pól wyboru przy sterownikach, które nie są ci potrzebne, po czym kliknij przycisk Start Backup. W następnym oknie kliknij przycisk Browse i podaj katalog docelowy – to w nim narzędzie zapisze zapasową kopię sterowników. Potwierdź przyciskiem Start Backup! Gdy program upora się ze swoim zadaniem, w zdefiniowanym folderze docelowym znajdziesz po jednym podfolderze na każdy sterownik. Każdy z nich zawiera wymagane pliki INF i SYS.

WinToolkit to bardzo funkcjonalne narzędzie do tworzenia indywidualnego nośnika instalacyjnego Windows.

WinToolkit to bardzo funkcjonalne narzędzie do tworzenia indywidualnego nośnika instalacyjnego Windows.