Pamięć RAM - Jak rozwiązywać problemy z jej wykrywaniem (Windows 7)

Zamontowałeś w pececie nowe układy pamięci. Mają podwoić pojemność pamięci roboczej twojego komputera. Jednak ku twojemu rozczarowaniu Windows wykorzystuje tylko część zainstalowanej pamięci. Co począć?

Aplet System podpowie ci, jaką pojemność pamięci RAM ma obecnie do dyspozycji twój system. Za jego pomocą przetestujesz w razie problemów każdy z modułów pamięci. Ponadto sprawdzisz wersję swojego systemu, aby ustalić, jak duży obszar pamięci jest w stanie zaadresować twój Windows.

Aplet System podpowie ci, jaką pojemność pamięci RAM ma obecnie do dyspozycji twój system. Za jego pomocą przetestujesz w razie problemów każdy z modułów pamięci. Ponadto sprawdzisz wersję swojego systemu, aby ustalić, jak duży obszar pamięci jest w stanie zaadresować twój Windows.

Rozszerzanie zasobów pamięciowych. Zwiększenie pojemności pamięci nie jest trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby użyć właściwych układów pamięci. Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi komputera, odwiedzić witrynę internetową producenta lub zatelefonować do sprzedawcy. Zwróć uwagę na to, jaką pojemność pamięci obsługuje twoja płyta główna (np. 8 GB), jakiego typu muszą być moduły pamięciowe (np. DDR3) i jaką częstotliwością mają być taktowane (np. 1333 MHz). Miej na względzie, że jeżeli chcesz mieć do dyspozycji więcej niż 4 GB pamięci RAM, musisz używać 64-bitowej wersji systemu Windows.

Jeśli nowe układy pamięci odpowiadają powyższym parametrom, wystarczy je prawidłowo zamontować. Po wyłączeniu komputera, odłączeniu zasilania i otworzeniu obudowy wystarczy wsunąć je z wyczuciem w gniazdo pamięci na płycie głównej, aż zaskoczą boczne zatrzaski.

W menu konfiguracyjnym BIOS-u, które przywołuje się, naciskając klawisz [F2] lub [Delete] tuż po włączeniu komputera, możesz upewnić się, że nowe moduły pamięci zostały poprawnie wykryte.

Pamięć RAM a Windows

Pojemność pamięci operacyjnej, którą potrafi obsłużyć Windows, zależy - ogólnie rzecz biorąc - od architektury systemu i od jego wersji. Vista i Windows 7 wyświetlają typ systemu po kliknięciu ikony Windows i poleceń Panel sterowania | System i konserwacja (Vista) lub System i zabezpieczenia (Windows 7) | System.

Jeżeli w rubryce System kolejnego okna widnieje wpis Typ systemu: 32-bitowy system operacyjny, nie opłaca się zwiększać pojemności pamięci RAM na więcej niż 4 GB. 32-bitowe wersje Visty i Windows 7 potrafią zaadresować tylko 4-gigabajtowy obszar pamięci RAM (edycje Starter odpowiednio 1 GB lub 2 GB). Po odliczeniu pamięci karty graficznej i innych podzespołów sprzętowych pozostaje przeważnie 3,1 do 3,5 GB na potrzeby systemu i użytkownika.

Ograniczenie adresowanego obszaru pamięci nie odgrywa żadnej roli w 64-bitowych wersjach środowiska Windows. Edycje Windows 7 Ultimate , Enterprise i Professional są w stanie obsługiwać 192 GB pamięci roboczej, zaś Vista Ultimate , Enterprise i Business (a także 64-bitowa wersja Windows XP) nie więcej niż 128 GB. W edycjach Home Premium ograniczenie pamięci leży na poziomie 16 GB.

Aby sprawdzić, czy Windows wykorzystuje cały obszar dostępnej pamięci, kliknij w menu Start polecenia Panel sterowania | System i zabezpieczenia | System. W oknie zawierającym podstawowe informacje ujrzysz w rubryce System pojemność zainstalowanej pamięci RAM. Jeśli masz np. 8 GB pamięci, a w wierszu Zainstalowana pamięć (RAM) widnieje wpis 8 GB, wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak system podaje, że z zainstalowanych 8 GB dostępna przestrzeń wynosi tylko 3,99 GB, Windows wykorzystuje tylko część zasobów pamięci (w podanym przykładzie niecałą połowę).

Uaktywnianie nieużywanej pamięci RAM. W wielu wypadkach opisane problemy mają miejsce, bo komputer nie wykrył poprawnie wszystkich parametrów zamontowanych modułów pamięci. Niekiedy wystarczy zamienić układy pamięci miejscami lub nie uruchamiać systemu po włożeniu wszystkich układów, lecz dokonywać ponownego rozruchu po włożeniu każdego modułu z osobna. W tym celu zamknij system i wyłącz komputer, po czym wyjmij wszystkie moduły oprócz jednego. Następnie raz jeszcze włącz komputer i uruchom Windows. Sprawdź w Panelu sterowania, jak opisaliśmy powyżej, dostępną pojemność pamięci RAM. Teraz powinna pojawić się pojemność zainstalowanego układu pamięci, np. Zainstalowana pamięć (RAM): 4 GB.

Jeżeli podana pojemność zgadza się ze stanem faktycznym, wyłącz komputer i sprawdź kolejny moduł pamięci. Gdy przetestujesz w ten sposób wszystkie układy pamięci, wkładaj kolejno jeden po drugim do gniazda na płycie głównej, za każdym razem uruchamiając system i badając, czy pojemność pamięci zwiększyła się o odpowiednią wartość.