Pamięć RAM - jak kupować i optymalnie wykorzystywać


Sposób montażu pamięci operacyjnej

Przed zainstalowaniem modułów RAM w komputerze odłącz go od zasilania. Jeśli chcesz wyposażyć laptop w nowe układy pamięci, musisz ponadto wyjąć zeń baterię. Następnie pozbądź się ewentualnych ładunków elektrostatycznych, dotykając uziemionego przedmiotu (np. kaloryfera). Nawet drobne ładunki mogą uszkodzić delikatne elementy elektroniczne. Montując pamięć w komputerze stacjonarnym, trzeba w pierwszej kolejności ustalić właściwe banki pamięci na płycie głównej. Ma to szczególne znaczenie przy instalowaniu kilku modułów RAM. Obsadzaj nimi skorelowane gniazda, a więc oznaczone tym samym kolorem. Wówczas kontroler pamięci będzie mógł optymalnie wykorzystywać możliwości układów RAM. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na wyżłobienie w dolnej części modułu pamięci podczas wkładania go do slotu. Układ RAM umieszczony w gnieździe trzeba zazwyczaj przytwierdzić zaczepami po obu stronach gniazda.

Wymieniając pamięć w laptopie, najpierw odkręć śrubkę klapki broniącej dostępu do modułów RAM. Następnie zwolnij zatrzaski mocujące, odciągając je na zewnątrz. Wówczas układ pamięci odchyli się w górę i będzie można go łatwo wyjąć. Następnie wsuń nowy moduł RAM do gniazda, trzymając go pod podobnym kątem, i zamocuj za pomocą bocznych zatrzasków.

Pamięć RAM - jak kupować i optymalnie wykorzystywać

Złe wieści – gdy MemTest zgłosi błąd w pamięci RAM, musisz wymienić uszkodzony moduł. W przeciwnym razie musisz liczyć się z utratą danych.

Kontrola działania pamięci

Błędy w pamięci RAM pojawiają się zazwyczaj stopniowo. Z reguły objawiają się nagłym zawieszaniem lub ponownym uruchamianiem się systemu operacyjnego po kilku godzinach bezustannej pracy. Częstym symptomem problemów z działaniem pamięci bywają komunikaty alarmowe na niebieskim tle (tzw. bluescreen) zawierające kod błędu, który rozpoczyna się od znaków 0x000000. Te i podobne nietypowe zachowania systemu są przeważnie spowodowane awarią pamięci RAM. Aby upewnić się, że masz do czynienia z uszkodzeniem modułów pamięci, przeprowadź specjalne testy. Najpierw skorzystaj z wewnętrznych narzędzi Windows. Producent wyposażył Windows 7 i 8 w funkcję wykrywania błędów w pamięci RAM, która nie wymaga płyty instalacyjnej systemu. Aby ją przywołać, zainicjuj restart systemu i naciśnij (kilkukrotnie) klawisz [F8], zanim moduł bootloader rozpocznie wczytywanie Windows. W ten sposób dostaniesz się do menu tekstowego z poleceniem Zaawansowane opcje rozruchu. Wskaż je, a następnie polecenie Napraw komputer. Potem wybierz układ klawiatury. W razie potrzeby wpisz login i hasło. Gdy na ekranie pojawi się okno Opcje odzyskiwania systemu, kliknij polecenie Diagnostyka pamięci systemu Windows.

Alternatywnie możesz przywołać wspomniane narzędzie poprzez Panel sterowania. Wpisz pamięć w polu wyszukiwania umieszczonym w prawym górnym narożniku okna. Kliknij polecenie Diagnozuj problemy komputera z pamięcią w rubryce Narzędzia administracyjne i wybierz metodę uruchamiania programu (natychmiastowe lub wraz z kolejnym rozruchem komputera).

Badanie pamięci trwa dłuższą chwilę. Czas tej operacji zależy od parametrów sprzętowych komputera. Gdy testy dobiegną końca, system zrestartuje się automatycznie. Jeśli narzędzie znajdzie błędy w pamięci RAM, wyświetli odpowiedni komunikat w postaci dymku w prawym dolnym narożniku pulpitu. W razie wykrycia nieprawidłowości w działaniu pamięci zaleca się wymienić wadliwy moduł RAM, aby zapobiec utracie danych i niestabilnemu działaniu systemu operacyjnego.

Testowanie pamięci programem MemTest. Po wymianie pamięci lub dokupieniu i zamontowaniu nowych modułów RAM warto przeprowadzić testy za pomocą programu MemTest. Takie badanie zaleca się wykonać także po przetaktowaniu pamięci operacyjnej, bo pozwoli sprawdzić stabilność działania układów RAM przy wyższych częstotliwościach zegara. Godny polecenia jest gruntowny test, który trwa kilka godzin. Można go zainicjować np. przed udaniem się na nocny spoczynek. Pozamykaj wszystkie aplikacje, zanim uruchomisz program MemTest. Potwierdź ekran powitalny, po czym kliknij przycisk Start Testing. Zamknij okno Message for first-time users. Teraz możesz ze spokojem położyć się spać, podczas gdy MemTest dogłębnie przebada pamięć twojego komputera.

Jeśli program wykryje nieprawidłowości w działaniu przetaktowanej pamięci, oznacza to, że ustawiłeś zbyt wysoką częstotliwość. Obniżaj ją stopniowo i wykonuj następne testy tak długo, aż MemTest przestanie zgłaszać błędy.

Jeżeli jednak narzędzie poinformuje o błędzie w pamięci operacyjnej, która pracuje z nominalną częstotliwością przewidzianą przez producenta, masz do czynienia z awarią modułu RAM. Jeśli na twojej płycie głównej jest zainstalowany więcej niż jeden układ pamięci, wykryj, który z nich uległ uszkodzeniu metodą prób i błędów. Wyciągnij moduły z gniazd, pozostawiając tylko jeden. W ten sposób przebadaj po kolei wszystkie układy pamięci. Te, które MemTest uzna za wadliwe, podlegają wymianie.

Pamięć RAM - jak kupować i optymalnie wykorzystywać

Za pomocą programu SoftPerfect RAM Disk skonfigurujesz w ciągu zaledwie kilku minut szybki dysk wirtualny w pamięci operacyjnej.

Pamięć robocza w roli wirtualnego dysku

Zakładając tzw. RAM-Disk w pamięci operacyjnej, wyodrębnisz jej fragment i przeznaczysz na potrzeby tymczasowego wirtualnego napędu. Taki dysk może działać nawet dwudziestokrotnie szybciej od nowoczesnego modelu SSD. Dysponując pamięcią typu DDR3-1600, uzyskasz prędkość transmisji przekraczającą osiem gigabajtów na sekundę. Taki dysk posłuży ci do przechowywania danych, do których chcesz mieć błyskawiczny dostęp. Mogą to być chociażby ogromne pliki multimedialne, które można przetwarzać znacznie szybciej, gdy są zgromadzone w pamięci. Na dysku umieścisz nawet egzemplarze zainstalowanego oprogramowania – pod warunkiem, że utworzysz dysk o wystarczająco dużej pojemności. Przy obecnych cenach pamięci RAM nie jest to już aż tak ogromny wydatek jak kiedyś. Wydajne moduły o pojemności 16 GB kosztują niespełna 600 zł. Wymagane oprogramowanie, SoftPerfect RAM Disk, jest dostępne bezpłatnie do użytku prywatnego.

Po uruchomieniu tego narzędzia przeskocz do menu Disk i kliknij polecenie Add. Aby umieścić w dysku wirtualnym cały system operacyjny, trzeba kliknąć przycisk Add Boot Disk. Następnie ustaw w polu Size (MB) żądany rozmiar swojego wirtualnego dysku. Miej na uwadze, że do niezawodnego działania Windows potrzebuje powierzchni dyskowej o rozmiarze ok. 2 GB. Wybierz literę dysku w polu listy Drive Letter. Natomiast w polu listy File System ustawisz system plików. Ponadto zalecamy zaznaczyć pole wyboru Mount as removable w sekcji Mount options. W przeciwnym razie Windows zindeksuje nowy napęd i utworzy oddzielny Kosz na pliki usuwane z tego dysku. Gdy potwierdzisz swoje ustawienia przyciskiem OK, program utworzy dysk wirtualny i po chwili będzie gotowy do użytku.