Pamięć RAM - jak kupować i optymalnie wykorzystywać

Możesz wykorzystać pamięć operacyjną swojego komputera jako bardzo wydajną alternatywę dysku SSD. Objaśniamy, jak to zrobić, i radzimy, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowych modułów RAM do swojego peceta lub laptopa.


Pamięć robocza należy do podstawowych składników komputera i ma bardzo duży wpływ na jego łączną wydajność. Przecież moduły pamięci są bezpośrednio połączone z procesorem i zapewniają natychmiastowy dostęp do buforowanych w nich danych. Dlatego warto gruntownie przemyśleć zakup nowej pamięci roboczej. W poniższym poradniku zdradzamy, na co zwracać uwagę, kupując moduły pamięci RAM (Random Access Memory). Opisujemy, jak je zamontować w komputerze stacjonarnym, a jak w przenośnym. Ponadto dowiesz się, jakie korzyści może przynieść zmodernizowanie pamięci w swoim komputerze i w jaki sposób można sprawdzić niezawodność działania układów RAM. Artykuł może okazać się cenną pomocą w razie awarii pamięci roboczej. Uszkodzone moduły pamięci uniemożliwiają niekiedy uruchamianie systemu operacyjnego, a na dodatek bywają przyczyną regularnego zawieszania się systemu. Tymczasem pamięć operacyjną można wykorzystać także jako dysk wirtualny, tworząc go w wydzielonym obszarze pamięci, aby pełnił rolę alternatywnego dysku SSD i zwiększał wydajność systemu. Sposób wykonania tej operacji przedstawiamy poniżej.

Optymalna pojemność pamięci operacyjnej

Im więcej tym lepiej – ta zasada, którą niektórzy kierują się w życiu, dotyczy także pamięci roboczej komputera – jednak tylko do pewnego stopnia. Dysponując większą pojemnością pamięci, system może buforować w szybkich modułach RAM większą ilość danych, aby były pod ręką, gdy okażą się potrzebne. W przeciwnym razie musi zapisywać dane na dysku twardym, a ten typ nośnika (przede wszystkim konwencjonalny dysk ferromagnetyczny) jest znacznie wolniejszy od pamięci operacyjnej komputera. Gdy system nie musi nadkładać drogi, przemieszczając dane do pliku wymiany na dysku twardym, działa sprawniej i wydajniej. Różnica wydajności jest dostrzegalna przede wszystkim przy większej liczbie aplikacji uruchomionych równolegle. Jednak zanim zaopatrzysz się w nowe układy RAM, spróbuj ustalić, jaka pojemność pamięci jest wymagana do optymalnego wykonywania zadań, które powierzasz dzień w dzień swojemu komputerowi.

Użytkownicy 32-bitowej wersji systemu operacyjnego muszą zadowolić się pamięcią o pojemności nieprzekraczającej czterech gigabajtów, bo architektura tego typu nie jest w stanie zaadresować większego obszaru pamięci. 32-bitowe środowisko Windows oddaje użytkownikowi do dyspozycji nie więcej niż 2,7 – 3,5 GB pamięci, nawet jeśli w komputerze są zainstalowane moduły RAM o większej pojemności. Aby mieć możliwość wykorzystania większej ilości pamięci operacyjnej, trzeba więc zaopatrzyć się w 64-bitowy system operacyjny. Warto nadmienić, że minimalna ilość pamięci RAM wymagana do poprawnego działania 64-bitowej odmiany Windows wynosi 2 GB.

Pamięć RAM - jak kupować i optymalnie wykorzystywać

Bezpłatne narzędzie CPU-Z zdradzi ci nawet szczegółowe parametry poszczególnych modułów RAM zainstalowanych w komputerze.

Zastosowanie komputera a właściwa pojemność pamięci

Aby sprawdzić, jaka odmiana systemu jest zainstalowana w twoim komputerze, w Viście lub Windows 7 kliknij ikonę Komputer prawym przyciskiem myszy, po czym wskaż polecenie Właściwości. Na ekranie pojawi się nowe okno. Informacja, której poszukujesz, znajduje się w wierszu Typ systemu. Z tego samego okna dowiesz się przy okazji, jaką ilością pamięci dysponuje twój komputer i jak duża pojemność jest zarezerwowana na potrzeby systemu Windows. Obie informacje widnieją w wierszu Zainstalowana pamięć (RAM). Sposób wykonania powyższej czynności jest bardzo podobny w Windows 8 i 8.1. Tu trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy lewy dolny narożnik obszaru z kaflami i wskazać polecenie Właściwości.

Zasadniczo można podzielić wszystkich użytkowników na kilka grup. Do pierwszej zaliczają się przeciętni użytkownicy, którzy wykorzystują swój komputer przede wszystkim do przeglądania internetu, wykonywania zadań biurowych i niezbyt skomplikowanych operacji multimedialnych takich jak edytowanie urlopowych fotek czy konwertowanie muzyki na inne formaty dźwiękowe. Takim użytkownikom wystarczą w zupełności cztery gigabajty pamięci RAM.

Druga grupa składa się z graczy i entuzjastów multimedialnej rozrywki. I jednym, i drugim jest potrzebna pamięć RAM o dużej pojemności. Na dodatek układy pamięci muszą zapewniać dużą wydajność, a więc wysoką częstotliwość taktowania. Zarówno gry, jak i programy fotoretuszerskie czy aplikacje do montażu wideo przetwarzają ogromne ilości danych. Aby umożliwić sprawne działanie aplikacji i szybkie realizowanie zadań, należy wyposażyć swój komputer w pamięć o pojemności co najmniej sześć do ośmiu gigabajtów. To samo dotyczy użytkowników, którym komputer służy po trochu do wszystkich wymienionych zadań. Większa ilość pamięci RAM nie zaszkodzi.