Pamięci flash - podstawy: zabezpieczanie Twojego dysku przenośnego przed wirusami

Pamięci flash są prawdziwym magnesem na wirusy. Jest to powszechnie znany fakt, ale zazwyczaj musisz przekonać się o nim na własnej skórze. Czemu nie uprzedzić faktów?

Załóżmy, że wasza żona potrzebowała pamięci przenośnej, żeby zabrać ze sobą wcześniej przygotowaną prezentację typu PowerPoint do szkoły, gdzie ją zaprezentuje. Oczywiście przygotowaliście pamięć flash: była całkowicie wolna od wirusów i innego typu złośliwego i niebezpiecznego oprogramowania. A wróciła z wirusem!

I dowiadujecie się o tym dopiero w momencie, kiedy podłączycie pamięć do komputera - pierwszy lepszy program antywirusowy, jak na przykład Microsoft Security Essentials, natychmiastowo wykrywa ekstremalnie niebezpiecznego robaka. Nie ma wątpliwości, że znalazł się tam, kiedy szanowna pani podpięła nośnik danych do jednego ze szkolnych komputerów.

Zobacz również:

  • Pierwszy smartfon z Androidem i złączem Lightning
  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [23.05.2022]

To była ledwie zażegnana katastrofa. Ten robak rozprzestrzenia się przez połączenia sieciowe, więc mógł się bardzo szybko rozprzestrzenić i przedostać do każdego komputera w domu. Dlatego też kluczowe znaczenie ma wiarygodne oprogramowanie antywirusowe, które powinno być zainstalowane na wszystkich komputerach.

Ale jak chronić nośnik pamięci, który przez większość czasu nie jest podłączony do komputera w domu i wędruje po świecie? W jaki sposób możesz w pierwszej kolejności zabezpieczyć go przed infekcjami, albo przynajmniej usunąć ukryte na nim groźne oprogramowanie, nim zostanie wprowadzone na komputery?

Dobrym narzędziem do wykonania takiej operacji jest SUPERAntiSpyware Portable Scanner. Program nie wymaga instalacji, a jedynie skopiowania go na pamięć przenośną, którą chcemy chronić, a następnie uruchomienia, kiedy chcemy sprawdzić stan nośnika i usunąć możliwe infekcje.

Powinieneś również rozważyć używanie programu Panda USB Vaccine, który wyłącza plik Autorun.inf pamięci flash. Plik Autorun.inf jest popularnym nośnikiem różnego typu złośliwego oprogramowania. Wykonanie tej prostej czynności pozwoli na uniknięcie automatycznego uruchamiania okna pamięci flash zaraz po wpięciu do komputera. Ale to nie problem - zawsze możesz otworzyć ją manualnie poprzez Eksploratora Windows lub inny program.

Pamięci flash - podstawy: zabezpieczanie Twojego dysku przenośnego przed wirusami

Zabezpieczanie pamięci flash - program Panda USB Vaccine