Papiery do zadań specjalnych

Połowa sukcesu to dobra drukarka fotorealistyczna. Drugą połową jest odpowiedni papier, na którym będziemy drukować.

Połowa sukcesu to dobra drukarka fotorealistyczna. Drugą połową jest odpowiedni papier, na którym będziemy drukować.

Kupiłeś najnowszy model drukarki fotorealistycznej i właśnie podłączyłeś ją do komputera. Pora rozpocząć zabawę w studio fotograficzne. Jeżeli papier, na jakim zamierzasz drukować zdjęcia, to zwykłe, biurowe kartki, nie spodziewaj się rewelacyjnych efektów. Do prawdziwie fotorealistycznych wydruków musisz się lepiej przygotować. Potrzebujesz bowiem także specjalnego nośnika, który zapewni twoim obrazom jakość fotograficzną.

Każdy szanujący się producent drukarek ma w swojej ofercie papier do druku fotografii. Zazwyczaj jest on przygotowany pod kątem konkretnego urządzenia.

ABC atrakcyjnego zdjęcia

Właściwy papier

Stosuj sprawdzony i odpowiedni dla twojej drukarki papier, który zapewni najlepszą jakość wydruku. Informacje o typie nośnika, jakiego powinieneś używać, znajdziesz w dokumentacji sprzętu lub sklepie komputerowym.

Niektórzy producenci oferują tzw. Trial Pack, czyli zestaw pojedynczych kartek papierów, różnych rodzajów, do wypróbowania. Za niewielką cenę możesz sprawdzić, który z nich będzie najbardziej odpowiadał twoim potrzebom.

Sprawdź opcje

Jeżeli papier, który kupiłeś, jest przeznaczony do drukarki, jakiej używasz, w funkcjach drukowania ustaw odpowiednią opcję. Jeśli nie, ustaw medium jako uniwersalne lub poeksperymentuj z parametrami druku, by uzyskać najlepszy rezultat.

Wydrukuj kilka obrazków testowych, ustawiając w opcjach różne tryby pracy drukarki. Oglądając zdjęcia, będziesz mógł wybrać optymalne ustawienia drukowania dla określonego typu papieru.

Stosuj ramki

Biała ramka powstała z nie zadrukowanego papieru wokół zdjęcia sprawi, iż będzie on wyglądać atrakcyjniej.

Przygotowując zdjęcie do druku, ustaw jego rozmiar na nieco mniejszy niż wielkość używanego papieru. W ten sposób uzyskasz wokół zdjęcia estetyczne białe ramki.

Uwaga na biel

Pamiętaj, że biały kolor nie jest nanoszony przez drukarkę. Dbaj, by kartka papieru, na której drukujesz, była czysta i śnieżnobiała.

Suchy jak pieprz

Pozwól dobrze wyschnąć twojemu zdjęciu w powietrzu wolnym od kurzu, by nie zanieczyścił wydruku.

Puść wodze fantazji

Nadrukuj zdjęcie na naklejkę, koszulkę lub płótno, by atrakcyjnie je wyeksponować. [OS1]Powiedz mi jasno, warto bawić się z tymi papierami uniwersalnymi, czy nie?

Wbrew pozorom zalecanie stosowania konkretnego papieru do określonej technologii druku nie jest uwarunkowane względami czysto komercyjnymi i ma techniczne uzasadnienie.

Jakość nadrukowanego na papier obrazu zależy przede wszystkim od parametrów pliku i technologii druku. Liczba kolorów, jaką drukarka jest w stanie skomponować z podstawowych barwników, i sposób nanoszenia ich na papier w pikselach odpowiedniej wielkości mają decydujące znaczenie w procesie uzyskiwania wydruku wysokiej, fotograficznej jakości. Jeżeli nośnik obrazu nie będzie odpowiednio przygotowany, to - mimo iż kolor zostanie prawidłowo naniesiony - obraz ulegnie zniekształceniu. Na skutek złej absorpcji papieru tusz rozleje się w sposób nie kontrolowany. Powierzchnia nośnika może zaś zostać zdeformowana, gdyż nadmiernie wchłonięty tusz wypchnie część warstw sorpcyjnych i w efekcie na zdjęciu otrzymamy "spuchnięte" plamy koloru.

Warstwa nośna papieru fotograficznego jest zazwyczaj błyszcząca i gładka lub lekko chropowata. Po nałożeniu na nią barwnika, obraz nabiera połysku, przez co jest bardziej wyraźny, nasycony kolorami i szczegółami.

Jeżeli papier jest matowy i mocno wchłania tusz, zdjęcie jest miękkie, pozbawione szczegółów i często zniekształcone. Barwy tracą nasycenie i stają się wyblakłe. Dzieje się tak dlatego że drukarka nie kontroluje parametrów nanoszonych kropli i rozlewa je w sposób nie do końca przewidywalny.

Drukarka fotorealistyczna ma w menu wybór odpowiedniego dla niej rodzaju papieru. Dzięki temu dysza głowicy może dozować krople tuszu odpowiedniej wielkości, kontrolując rozmiar nanoszonego na papier piksela. Producenci określili, jakie parametry kropli będą odpowiednie dla każdego rodzaju dedykowanego nośnika, by tusz nadmiernie się nie rozlewał i nie zniekształcał powierzchni papieru.

W każdym programie graficznym znajdziemy funkcję ustawienia nośnika jako uniwersalny. Wówczas drukarka dostosuje tryb pracy do charakterystyki większości papierów dostępnych na rynku. Efektem będzie obraz, który jakością może odbiegać od zdjęć drukowanych na nośnikach przeznaczonych dla danej drukarki.

Papier lub tworzywo używane do druku fotografii mają specjalną powierzchnię przeznaczoną do nanoszenia barwnika, którą nośnik zazwyczaj jest powleczony tylko z jednej strony. Jej charakterystyka zależy od technologii nanoszenia tuszu. Urządzenia pracujące w technologii strumieniowego, termicznego drukowania nanoszą barwnik "na gorąco". Kropla napylana jest gwałtownym, kontrolowanym wybuchem gorącego tuszu. Drukarki piezoelektryczne natomiast nanoszą krople "na sucho". Nic więc dziwnego, że użycie niewłaściwego nośnika nie przynosi spodziewanych efektów. W miarę możliwości warto więc stosować materiały do tego przeznaczone.

Obecnie w sklepach komputerowych możemy nabyć szeroką gamę papierów do druku fotograficznego produkowanych przez firmy nie mające w swojej ofercie drukarek. Materiały producentów, takich jak Pelikan, TDK czy Compujet, są produktami uniwersalnymi, przeznaczonymi do stosowania w każdym typie "atramentówek". Warto eksperymentować z tego rodzaju papierami, poszukując ustawień drukarki zapewniających najlepszą dla nich jakość druku. Często nie dedykowany nośnik może okazać się tańszą alternatywą, zapewniającą równie dobrą, a nawet lepszą jakość niż papiery dla określonego typu urządzenia.

Wiele drogich papierów wysokiej jakości posiada silne właściwości wodo a nawet ognioodporne. Specjalnie preparowane powierzchnie nie pozwalają zdjęciom zblaknąć pod wpływem słońca. Planując zakup należy dobrze zastanowić się, czy ten najdroższy i najlepszy papier będzie nam naprawdę potrzebny. Jakość obrazu będzie na nim taka sama jak na tańszym odpowiedniku a jego szczególnych cech, za które zapłacimy, możemy po prostu nie wykorzystać.