Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera


3. Konfiguracja i używanie UltraVNC

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.8 Serwer UVNC do działania wymaga zdefiniowania hasła

UltraVNC nie wymaga korzystania z dedykowanego serwisu internetowego. Wystarczy zainstalować program, skonfigurować go i rozpocząć pracę. Instalator składa się z modułu serwera do instalacji na komputerze zarządzanym oraz Viewera przeznaczonego dla zarządzającego. Minus tego rozwiązania jest taki, że trzeba znać adres IP sterowanego komputera co uniemożliwia pełna automatyzację połączenia.

1. Zainstaluj UltraVNC na komputerach, pomiędzy którymi zestawione będzie połączenie. Jeżeli chcesz by działało w obydwie strony na każdym z nich umieść moduł serwera i Viewera. Serwer nie zaakceptuje połączeń jeżeli nie zdefiniujesz hasła. Na ekranie pojawi się okno konfiguracyjne (rys.8).

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.9 Transfer plików za pomocą UltraVNC

2. Wpisz hasło w pole VNC Password w sekcji Authentication. Możesz też zdefiniować inne hasło umożliwiające jedynie podgląd. Umieść je w polu View-Only Password. Jeżeli chcesz możesz skorzystać z mechanizmu kont użytkowników wbudowanych w system. W takiej sytuacji zaznacz Require MS Logon. Kliknij OK.

3. Na zdalnym pececie uruchom Viewera. W pole VNC Serwer: wpisz adres IP serwera i kliknij przycisk Connect. Pole Password uzupełnij hasłem dostępu i wciśnij [ENTER].

4. Na ekranie pojawia się udostępniany przez serwer pulpit. Można na nim pracować tak, jak na lokalnym komputerze. Aby kopiować pomiędzy pecetami pliki (rys.9) należy kliknąć przycisk Open File Transfer… widoczny na pasku narzędziowym.

Jak sprawdzić adres IP

Rys.10 Odczyt adresu IP

Zdalne połączenie wymaga w większości przypadków podania adresu IP komputera, na którym uruchomiony jest moduł serwera.

Aby sprawdzić ten adres wpisz w pole Uruchom polecenie command, a następnie w oknie Wiersza polecenia użyj komendy ipconfig. Adres IP odczytasz w linii Adres IPv4 (rys.10).

4. Zdalna praca za pomocą TeamViewer

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.11 TeamViewer może wymagać potwierdzenia wykonania każdej operacji

1. W trakcie instalacji TeamViewer podaj hasło dostępu umożliwiające zarządzanie. Możesz także zdecydować, czy zdalny dostęp będzie bez możliwy żadnych ograniczeń, czy też każdą operację trzeba będzie potwierdzić (rys.11). Skonfiguruj program na wszystkich komputerach.

2. Po uruchomieniu aplikacji zobaczysz identyfikator oraz hasło, które należy podać, by połączyć się z komputerem. Wpisz je na drugim komputerze w pole Iden. Wybierz rodzaj sesji. Zdalne wsparcie oznacza, że będziesz zarządzał innym pecetem, Prezentacja natomiast, że chcesz przesłać obraz swojego pulpitu. Jeżeli zamierzasz przesłać pliki zaznacz Transfer pliku, a jeżeli utworzyć sieć - VPN. Kliknij Połącz z partnerem.

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.12 Zdalny dostęp za pomocą TeamViewer

3. Uzupełnij pole hasłem i wybierz Zaloguj się. Po chwili na ekranie pojawi się okno wyświetlające zawartość zdalnego systemu (rys.12). Na pasku u góry okna zgrupowane są funkcje programu. Do kopiowania danych przeznaczone jest narzędzie Transfer pliku, po kliknięciu menu Działania można na przykład zmienić kierunek zarządzania i zrestartować zdalny komputer, pod poleceniem Widok kryją się opcje zmiany jakości obrazu i rozdzielczości ekranu.

TeamViewer umożliwia również uruchamianie połączeń konferencyjnych i rozmów głosowych, odpowiednie do tych celów narzędzia znajdziesz w Audio/Video. Jeżeli chcesz natomiast skonfigurować VPN kliknij Dodatki.

Aplikacje do zdalnej administracji

TightVNC

Pobierz program: TightVNC

Bezpłatny do użytku domowego i komercyjnego. Dostępny na różne platformy, co rozwiązuje kłopot zarządzania innymi systemami operacyjnymi niż Windows. Oferuje przejrzysty interfejs konfiguracyjny.

RealVNC

Pobierz program: RealVNC

Program komercyjny (wersja bezpłatna nie działa na nowych systemach i ma bardzo okrojoną funkcjonalność). Istnieją wersje na urządzenia przenośne. Umożliwia między innymi drukowanie zdalnych dokumentów na lokalne drukarce. Obsługa po http ułatwia współpracę z zaporą i NATem.

TeamViewer

Pobierz program: TeamViewer

Szybki i wygodny program do użytku niekomercyjnego. Oferuje bardzo duże możliwości. Nie wymaga instalacji

LogMeIn

Pobierz program: LogMeIn

Zestaw narzędzi do zdalnego zarządzania i tworzenia sieci VPN. Komunikacja zestawiana jest za pośrednictwem serwisu internetowego. Rozwiązuje to problem ze zmiennymi adresami IP zarządzanych komputerów

UltraVNC

Pobierz program: UltraVNC

Najbardziej zaawansowany następca VNC. Umożliwia połączenie poprzez NAT, transfer plików, ma rozbudowane funkcje kompresji i przesyłania obrazu. Oferuje przyzwoitą wydajność. Pozwala na udostępnianie pojedynczych okien programów.

Radmin

Pobierz program: Radmin

Szybki, niezawodny i bezpieczny ale płatny program do zdalnego zarządzania. Wykorzystuje funkcje AMT, które umożliwiają zarządzanie wyłączonym komputerem (pozwalają na przykład na wybudzenie).

NetSupport Manager

Pobierz program: NetSupport Manager

Rozbudowane profesjonalne narzędzie do zdalnego zarządzania. Pozwala kontrolować urządzenia ukryte za zaporami, tworzyć połączenia konferencyjne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: