Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do komputera, który umieszczony jest w innym pomieszczeniu a nawet w innym budynku skorzystaj z odpowiednich narzędzi. Jeżeli je zainstalujesz i skonfigurujesz będziesz mógł pracować na zdalnym pececie tak, jakby stał na twoim biurku.


Możliwość zdalnego korzystania z komputera przydaje się nie tylko administratorom sieci komputerowych, którzy instalują poprawki, rozwiązują kłopoty użytkowników i kontrolują ich pracę nie opuszczając swojego biurka. Za pomocą połączenia na odległość można kopiować pliki między pecetem w pracy i w domu, zainstalować koledze mieszkającemu w innym mieście drukarkę i pomóc rodzicom w konfiguracji komunikatora.

Aby skorzystać z funkcji dostępu trzeba odpowiednio skonfigurować system operacyjny bądź zainstalować specjalną aplikację. Oferta darmowych narzędzi jest dość szeroka. Pokażemy, jak skorzystać z najpopularniejszych.

1. Zdalne zarządzanie za pomocą LogMeIn

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.1 Aby połączyć się za pomocą LogMeIn niezbędne jest podanie kodu dostepu

1. Otwórz w przeglądarce stronę www.logmein.com. Kliknij łącze LogMeIn Free w prawej dolnej części okna, na zakładce Products sekcji For Personal Use. Wybierz przycisk Download Now. Uzupełnij pola formularza danymi i zaakceptuj je przyciskiem Continue. Odbierz pocztę i kliknij link aktywujący utworzone konto.

2. Zaloguj się do serwisu. Kliknij Add this computer. W kolejnym oknie wybierz Download now, a następnie przycisk Uruchom. Wpisz dwukrotnie kod dostępu umożliwiający połączenie z komputerem (rys.1). Zapamiętaj go, kodu nie można uzyskać z serwisu LogMeIn. Kliknij Next i ponownie Next. Zakończ instalację przyciskiem Finish i zamknij okno komunikatu wybierając OK.

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.2 Dodawanie komputerów w serwisie LogMeIn

3. Aby uzyskać zdalny dostęp do skonfigurowanego komputera otwórz w przeglądarce stronę LogMeIn i zaloguj się.

Dostęp uruchomisz po kliknięciu przycisku Remote control (rys.2), kolejne komputery dodasz do swojej sieci wybierając Add computer.

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.3 Sesja LogMeIn Free

4. Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło i zaloguj się za pomocą przycisku Login. Po chwili w oknie przeglądarki pojawi się pulpit kontrolowanego komputera a po lewej stronie okna oraz u góry dostępne będą narzędzia do zarządzania (rys.3).Możesz uzyskać informację o zdalnym komputerze, współdzielić z nim pliki i pulpit, czatować z jego użytkownikiem. Jednym kliknięciem sprawdzisz konfigurację i w razie potrzeby zmodyfikujesz ją.

Bezpłatna wersja LogMeIn ma kilka ograniczeń, nie pozwala na przykład współdzielić i przesyłać plików oraz współdzielić pulpitu. Dane pomiędzy komputerami można przekazywać jedynie za pomocą schowka.

2. LogMeIn Hamachi - sposób na współdzielenie plików

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.4 Zdalna instalacja klienta polega na przesłaniu linka

1. Otwórz stronę LogMeIn i wybierz LogMeIn Hamachi w sekcji For Business Use. Jeżeli nie jesteś zalogowany, zaloguj się w serwisie, jeżeli nie masz jeszcze konta utwórz je. Kliknij przycisk Get Started, a następnie Download now. Po zainstalowaniu klienta, wybierz łącze After installation, go to My Networks.

2. Oprogramowanie powinno być zainstalowane na każdym pececie, który zostanie podłączony do wirtualnej sieci. Kliknij Add Client, łącze Deploy LogMeIn Hamachi² to remote computer(s) i przycisk Continue (rys.4).

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.5 Hamachi pozwala na stworzenie różnego typu połączeń

3. Uzupełnij pole opisu i przejdź dalej za pomocą Continue. Na stronie zostanie wyświetlony link, który musisz przesłać do wszystkich komputerów, które będą korzystały ze wspólnej sieci. Po odebraniu wiadomości na danym pececie, kliknij przesłane łącze, zaznacz pole I have received this link from a trusted source i wybierz przycisk Continue. Zainstaluj klienta.

4. Po zakończeniu instalacji na wszystkich komputerach, kliknij My Networks i Add Network. Wybierz typ sieci (rys.5) i przejdź dalej za pomocą Continue. Jeżeli chcesz zabezpieczyć dostęp do sieci hasłem, zaznacz A password is required to join this Network i zdefiniuj je. Na koniec kliknij Finish.

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.6 Aby uzyskać dostęp do sieci niezbędna jest akceptacja żądania w serwisie

5. Aby połączyć się z siecią musisz znać jej ID. Kliknij Edit obok nazwy sieci na karcie My Networks. Przepisz numer z pola ID (nie pomyl identyfikatora sieci z identyfikatorem komputera).

Na komputerze, który chcesz dodać do sieci kliknij w oknie Hamachi Dołącz do istniejącej sieci, wpisz ID oraz hasło. Kliknij Dołącz, Tak i OK. Jeżeli połączenie z siecią wymaga akceptacji, w serwisie LogMeIn, w sekcji NETWORK wybierz Join Requests, zaznacz pole Accept i kliknij Save (rys.6).

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Rys.7 Klient Hamachi oferuje polski interfejs

6. Udostępnij zasoby tak, jakbyś robił to w sieci lokalnej. Kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie klienta Hamachi nazwę peceta, do którego dostęp chcesz uzyskać i z menu kontekstowego wybierz Przeglądaj (rys.7).

Aby otworzyć zawartość potrzebna będzie jeszcze nazwa konta użytkownika oraz hasło uprawniające do przeglądania zasobów. Za pomocą funkcji czatu pomiędzy komputerami można też prowadzić rozmowę.

Zdalny dostęp w Viście i Windows 7

Rys.13 Włączanie zdalnego pulpitu w Windows

Funkcje umożliwiające zdalny dostęp i zarządzanie wbudowane są w Windows XP, Vistę i 7. Upewnij się, że system akceptuje połączenia dostępu. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer na pulpicie i wybierz polecenie Właściwości. Kliknij łącze Ustawienia zdalne. Na karcie Zdalny zaznacz opcję Zezwalaj na połączenia z komputerów z dowolną wersją… lub lepiej bardziej bezpieczną: Zezwalaj na połączenia tylko z komputerów... (rys.13) i skonfiguruj uprawnienia dostępu. Kliknij OK. Jeżeli nie korzystasz z tej funkcji wyłącz ją.

Aby uruchomić połączenie w pole Uruchom wpisz Podłączanie pulpitu zdalnego. Jeżeli klikniesz Opcje uzyskasz dostęp do zaawansowanej konfiguracji narzędzia. Dla przykładu na karcie Zaawansowane można zdefiniować połączenia do komputerów ukrytych w innych sieciach lokalnych.

Na karcie Ogólne w pole Komputer wpisz adres IP zdalnego systemu. Poniżej umieść nazwę konta użytkownika, który ma uprawnienia do połączenia. Kliknij Podłącz i wprowadź hasło. Uwaga jeżeli na zdalnym komputerze pracuje jakaś osoba zostanie ona wylogowana.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: