Pecet własnej roboty
-
- Michał Reinholz,
- 27.07.2010, godz. 12:00
Pamięć RAM

Pamięci
Ważne są trzy cechy pamięci RAM: pojemność, częstotliwość pracy i konstrukcja radiatora. Minimum dla najtańszych komputerów to 2 GB, ale weź pod uwagę, że Windows 7 "dobrze się czuje" dopiero przy 4 GB pamięci. Wielkość ta dotyczy komputerów z procesorami AMD i Intela do podstawki LGA 1156. Składając komputer z procesorem Intel do podstawki LGA 1366, powinieneś kupić trzykanałowy komplet o pojemności 6 GB. Jeśli korzystasz profesjonalnie z wymagających aplikacji, możesz spokojnie przemnożyć te wartości przez 2.
Zobacz również:
- Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
- Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie
Częstotliwość pracy pamięci DDR3 powinna wynosić 1333 MHz - przy niej masz gwarancję sprawnej obsługi modułów nawet z obsadzonymi wszystkimi gniazdami. Odradzamy na razie pamięci 1600 MHz, bo są drogie i nie zapewniają spodziewanego przyrostu wydajności. Częstotliwość pracy modułów DDR2 powinna wynosić 800 lub 1066 MHz.
Grafika na płycie
Dla gracza rzecz najważniejsza, dla pozostałych użytkowników mało istotna - karta graficzna. Tutaj rozpiętość cen jest kolosalna - od 0 zł za karty zintegrowane po kilka tysięcy za najdroższe. Można także stworzyć system z kilku takich kart, ale koszt będzie wówczas nieprawdopodobnie wysoki.
Zacznijmy od rozwiązań zintegrowanych. AMD oferuje płyty główne z różnego rodzaju odmianami Radeona HD 4000. Jest to nowoczesny układ, obsługujący DirectX 10.1, pozwalający na płynne odtwarzanie filmów Full HD. Wydajność wystarczy do grania w tytuły sprzed kilku lat, ale raczej w niższej rozdzielczości. Układ jest tradycyjne zintegrowany w mostku północnym płyty i może współpracować ze wszystkimi procesorami do jej podstawki, co umożliwia dowolne kształtowanie konfiguracji komputera. Radeony HD 4000 mogą współpracować ze specjalną, przeznaczoną wyłącznie do nich pamięcią instalowaną na płycie bądź/i korzystać z RAM-u komputera. Sprawdzają się znakomicie, ale trzeba pamiętać o ograniczonej wydajności. Zintegrowany układ graficzny może też współpracować z odpowiednią kartą w gnieździe PCI Express x16 w trybie Hybrid CrossFireX.
Inną drogę wybrał obecnie Intel, integrując układ graficzny w części procesorów - Core i5/i3. Jego możliwości i wydajność zbliżone są teoretycznie do tego, co oferuje AMD, ale w praktyce układ jest nieco bardziej kapryśny, choć przejawia się to wyłącznie podczas korzystania z aplikacji 3D i jest raczej skutkiem niedopracowania sterowników. Niestety, "system" Intela jest znacznie bardziej kłopotliwy - wykorzystanie pełni możliwości daje tylko w połączeniu odpowiedniego procesora z odpowiednią płytą główną, nieobsługuje odpowiednika Hybrid CrossFireX. Na jego niekorzyść przemawia również w tym wypadku najważniejszy argument - stosunkowo wysoka cena.