Pecet własnej roboty


Pamięć RAM

Pecet własnej roboty

Pamięci

Obecnie na rynku są dwa rodzaje pamięci RAM - DDR3 i starsza DDR2. Różnica w cenie między nimi jest niewielka, ale nie widać też specjalnie różnicy wydajności (choć da się ją łatwo zmierzyć) na korzyść nowszych modułów DDR3. Jeśli jednak zdecydujesz się na tańsze DDR2, zamkniesz sobie drogę do przyszłej rozbudowy komputera (np. przez wymianę procesora na nowszy), a poza tym obecnie produkowane procesory są optymalizowane do pracy z pamięciami DDR3; zmuszone do współdziałania z DDR2 nie zapewnią komputerowi optymalnej wydajności. Wybór należy do ciebie.

Ważne są trzy cechy pamięci RAM: pojemność, częstotliwość pracy i konstrukcja radiatora. Minimum dla najtańszych komputerów to 2 GB, ale weź pod uwagę, że Windows 7 "dobrze się czuje" dopiero przy 4 GB pamięci. Wielkość ta dotyczy komputerów z procesorami AMD i Intela do podstawki LGA 1156. Składając komputer z procesorem Intel do podstawki LGA 1366, powinieneś kupić trzykanałowy komplet o pojemności 6 GB. Jeśli korzystasz profesjonalnie z wymagających aplikacji, możesz spokojnie przemnożyć te wartości przez 2.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

Częstotliwość pracy pamięci DDR3 powinna wynosić 1333 MHz - przy niej masz gwarancję sprawnej obsługi modułów nawet z obsadzonymi wszystkimi gniazdami. Odradzamy na razie pamięci 1600 MHz, bo są drogie i nie zapewniają spodziewanego przyrostu wydajności. Częstotliwość pracy modułów DDR2 powinna wynosić 800 lub 1066 MHz.

Grafika na płycie

Dla gracza rzecz najważniejsza, dla pozostałych użytkowników mało istotna - karta graficzna. Tutaj rozpiętość cen jest kolosalna - od 0 zł za karty zintegrowane po kilka tysięcy za najdroższe. Można także stworzyć system z kilku takich kart, ale koszt będzie wówczas nieprawdopodobnie wysoki.

Zacznijmy od rozwiązań zintegrowanych. AMD oferuje płyty główne z różnego rodzaju odmianami Radeona HD 4000. Jest to nowoczesny układ, obsługujący DirectX 10.1, pozwalający na płynne odtwarzanie filmów Full HD. Wydajność wystarczy do grania w tytuły sprzed kilku lat, ale raczej w niższej rozdzielczości. Układ jest tradycyjne zintegrowany w mostku północnym płyty i może współpracować ze wszystkimi procesorami do jej podstawki, co umożliwia dowolne kształtowanie konfiguracji komputera. Radeony HD 4000 mogą współpracować ze specjalną, przeznaczoną wyłącznie do nich pamięcią instalowaną na płycie bądź/i korzystać z RAM-u komputera. Sprawdzają się znakomicie, ale trzeba pamiętać o ograniczonej wydajności. Zintegrowany układ graficzny może też współpracować z odpowiednią kartą w gnieździe PCI Express x16 w trybie Hybrid CrossFireX.

Inną drogę wybrał obecnie Intel, integrując układ graficzny w części procesorów - Core i5/i3. Jego możliwości i wydajność zbliżone są teoretycznie do tego, co oferuje AMD, ale w praktyce układ jest nieco bardziej kapryśny, choć przejawia się to wyłącznie podczas korzystania z aplikacji 3D i jest raczej skutkiem niedopracowania sterowników. Niestety, "system" Intela jest znacznie bardziej kłopotliwy - wykorzystanie pełni możliwości daje tylko w połączeniu odpowiedniego procesora z odpowiednią płytą główną, nieobsługuje odpowiednika Hybrid CrossFireX. Na jego niekorzyść przemawia również w tym wypadku najważniejszy argument - stosunkowo wysoka cena.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: