Pecet własnej roboty


Karty graficzne

Pecet własnej roboty

Karty graficzne

Specyfika monitorów LCD sprawia, że chcąc kupić kartę graficzną rzeczywiście przydatną do grania, trzeba wybrać rozwiązanie co najmniej za 500 zł. Uwagi ogólne: kupując kartę, sprawdź, czy ma ona potrzebne wyjścia oraz czy szerokość systemu chłodzenia nie będzie przeszkodą w korzystaniu z gniazd i złączy na płycie głównej. W wypadku kart najdroższych warto też sprawdzić, czy ich długość pozwoli na montaż w obudowie komputera.

Minimalistom wystarczy ATI Radeon HD 5750 lub HD 5770. Są to nowoczesne karty z 16 potokami renderingu i odpowiednio 720 lub 800 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Potrzebują stosunkowo niewiele mocy, obsługują DrirectX 11 i pozwalają na granie w większość starszych tytułów, nawet w wysokiej rozdzielczości. Cena to od około 500 zł za Radeona HD 5750 i od 550 zł za HD 5770.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

Chcąc cieszyć się nowymi grami w wysokiej rozdzielczości i ze wszystkimi szczegółami, musimy wydać na kartę graficzną znacznie więcej. Zapewniający nam takie przyjemności ATI Radeon HD 5850 kosztuje co najmniej 1120 zł. 32-potokowa karta graficzna z 1440 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania poradzi sobie doskonale z niemal wszystkimi tytułami, choć przy Metro 2033 czy Crysis w połączeniu z najwyższą rozdzielczością i ona będzie musiała ulec. Radeon HD 5850 jest w stosunku do wydajności bardzo oszczędny, ale jego system chłodzenia zajmuje w zasadzie zawsze dwa gniazda. Nie warto zaprzątać sobie głowy kartami tego typu z pamięcią 2 GB - są droższe niż wersje 1 GB, a nie oferują wyższej wydajności.

Jednoznacznej dominacji modeli ATI nie widać w grupie kart kosztujących około 1400 zł. ATI wystawia tutaj Radeona HD 5870, a NVIDIA GeForce’a GTX 470. Radeon to 32 potoki renderingu i 1600 zunifikowanych jednostek przetwarzania, GeForce zaś odpowiednio 40 i 448. Wydajność kart jest bardzo zbliżona, cena także. Różnicę widać za to w poborze mocy - o ile Radeon obchodzi się z prądem rozsądnie, o tyle obciążeniem GeForce potrzebuje kilkadziesiąt watów mocy więcej.

Posiadacze monitorów o najwyższej rozdzielczości, chcąc wykorzystać w najnowszych grach pełnię ich możliwości, muszą sięgnąć po kartę ATI Radeon HD 5970 - dwuukładowego giganta za co najmniej 2400 zł. Nieco tańszy GeForce GTX 480 w tym wypadku nie sprosta konkurentowi, a w dodatku pobiera więcej mocy.

Osoby, dla których pieniądze nie są problemem, mogą zbudować system graficzny z dwóch kart, aś ci, dla których świat wirtualny jest ważniejszy od rzeczywistego, nawet z trzech w przypadku NVIDII lub czterech, gdy sięgną po karty ATI.

Procesory

Pecet własnej roboty

Procesory

Wojna między AMD a Intelem ma dla użytkowników wyłącznie pozytywne strony - procesory są stosunkowo tanie, bardzo wydajne i niezwykle nowoczesne. Wszystkie produkowane obecnie CPU obsługują instrukcje 64-bitowe i wirtualizację, kryteriami wyboru są więc cena i wydajność. Zakładamy, że składając nowy komputer, stawiasz na nowoczesność, dlatego ograniczymy się znów do omówienia procesorów do podstawki AM2+/AM3 w wypadku AMD i LGA 1156 oraz 1366 w przypadku Intela. Starsze AM2 i LGA 775 darujemy sobie.

Najtańszy wart uwagi układ to AMD Athlon II X2 245 - procesor dwurdzeniowy, z zegarem 2,9 GHz pracujący na płytach z podstawkami AM3 (także AM2+ i AM2). Jego wydajność może nie imponuje w zestawieniu ze znacznie droższymi rywalami, ale dla większości użytkowników wystarczy jej z ogromnym zapasem do wszelkich zadań. Za 230 zł dostajesz udany, wydajny, dość energooszczędny układ, który sprawdzi się we wszystkich aplikacjach - od biurowych, przez kodowanie danych aż po gry - jeśli tylko nie będziesz oczekiwał od niego bicia rekordów wydajności.

Za 50 zł więcej możesz o połowę podnieść wydajność w aplikacjach zależnych wyłącznie od procesora, kupując procesor AMD Athlon II X3 435 - z takim samym zegarem, ale trzema rdzeniami. Natomiast dołożenie czwartego rdzenia przy tej samej częstotliwości kosztuje już 410 zł za Athlona II X4 635. Układ zapewni doskonałą wydajność we wszystkich aplikacjach, także pracujących wielowątkowo.

Najtańszy procesor Intela - Core i3 530 - jest od niego droższy i kosztuje co najmniej 470 zł. Na tle modelu AMD wypada dość niezbyt dobrze, bo ma zaledwie dwa rdzenie, ale obsługa HT (Hyper-Threading) pozwala mu symulować pracę układu czterordzeniowego. Układ ten ma ponadto zintegrowany rdzeń graficzny.

Szukając solidnego procesora za mniej niż 600 zł także nie masz wielkiego wyboru - kosztujący 580 zł AMD Phenom II X4 945 z czterema rdzeniami, zegarem 3 GHz i trzypoziomową pamięcią podręczną nie ma konkurencji.

Również w kategorii droższych modeli AMD dobrze sobie radzi - za 840 zł możesz mieć sześciordzeniowego Phenoma II X6 1055T, z zegarem 2,8 GHz i trybem turbo, podbijającym mnożnik przy wykorzystaniu mniejszej liczby rdzeni. Intel przeciwstawia mu Core i5 750 - układ czterordzeniowy z trybem turbo, ale bez technologii Hyper-Threading. Za 930 zł dostaniesz bardzo wydajny Intel Core i7 920 do podstawki LGA 1366. Teoretycznie tańsza platforma LGA 1156 zadziwia in minus - najtańszy (nie licząc Core i5 750) czterordzeniowy Core i7 860 to wydatek co najmniej 1150 zł! Za tę cenę dostajesz bardzo wydajny procesor ze znakomicie działającym trybem turbo, mogący symulować pracę układu ośmiordzeniowego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: