Pendrive - nie zapominaj nigdy więcej o nim

Nareszcie fajrant - po długim dniu w pracy trzeba jeszcze zapisać kilka plików na dysku USB i wyłączyć komputer, a potem można spokojnie udać się na zasłużony, weekendowy wypoczynek. Jednak w drodze do samochodu lub jednego ze środków miejskiej komunikacji uświadamiasz sobie, że pendrive został w pracy i nadal tkwi w porcie USB peceta.

"Aby zapobiec podobnym sytuacjom, zastosuj skrypt, który podczas wylogowywania z systemu Windows lub jego zamykania, będzie ostrzegał cię o nieodłączonych kluczach USB lub zewnętrznych twardych dyskach USB. Takie powiadomienia wyświetla nasz skrypt pcwUnstick . Działa w Windows XP Professional, edycji Business i lepszych systemu Vista, a także w edycjach Professional i lepszych systemu Windows 7. W tych wersjach środowiska Windows należy zainstalować go jako skrypt wylogowywania, aby był automatycznie wykonywany przy wylogowywaniu z systemu lub przy zamykaniu go. W edycjach Home i Starter zastosowanie skryptu nie jest możliwe, bo te okrojone systemy nie zapewniają możliwości automatycznego wykonywania skryptów przy wylogowywaniu.

Przed zamknięciem systemu skrypt pcwUnstick ostrzega o nieodłączonych pendrive’ach i dyskach FireWire. Umieść go na liście skryptów uruchamianych automatycznie podczas wylogowywania w edytorze zasad grupy.

Przed zamknięciem systemu skrypt pcwUnstick ostrzega o nieodłączonych pendrive’ach i dyskach FireWire. Umieść go na liście skryptów uruchamianych automatycznie podczas wylogowywania w edytorze zasad grupy.

W pozostałych wersjach Windows kliknij Start | Uruchom, po czym wpis polecenie gpedit.msc. Teraz możesz zmieniać ustawienia tzw. zasad grupy. W strukturze drzewiastej w lewym panelu okna rozwiń kolejno wpisy Konfiguracja użytkownika | Ustawienia systemu Windows | Skrypty (logowanie/wylogowywanie). Teraz kliknij dwukrotnie wpis Wylogowywanie, a w następnym oknie Pokaż pliki. Na ekranie pojawi się okno Eksploratora, do którego należy przeciągnąć plik skryptu pcwUnstick.VBS.

Następnie powróć do okna właściwości i kliknij przycisk Dodaj, wpisz nazwę skryptu w polu Nazwa skryptu i potwierdź przyciskiem OK. Od tej pory skrypt będzie wyświetlał ostrzeżenie za każdym razem, gdy podczas wylogowywania lub zamykania systemu będzie podłączony do komputera choć jeden pendrive lub zewnętrzny twardy dysk.

Użytkownikom systemów, które nie pozwalają inicjować takich skryptów, może pomóc inna, bardzo prosta sztuczka. Raczej nie uda ci się zostawić w pracy pendrive’a zawieszonego na breloku wraz z kluczami, bo bez nich nie zamkniesz drzwi do biura ani nie otworzysz samochodu.