Photoshop - ile kosztuje i gdzie kupić najtaniej?

Program Adobe jest wręcz wzorcem tego, jak powinien prezentować się program graficzny dla profesjonalistów. Ile kosztuje i gdzie kupisz go najtaniej? Sprawdzamy!

Fot.: Adobe

Adobe Photoshop to doskonale znana aplikacja, ale czy wiesz, że ma ona ponad trzydzieści lat? Już w 1987 roku powstał jej przodek - nazywał się Display i był przeznaczony na komputer Apple Macintosh Plus. Stworzył go Thomas Knoll, który następnie rozwijał go pod nazwą ImagePro, a w 1988 roku udzielił licencji na jego używanie producentowi skanerów - BraneyScan. Tego samego roku aplikacją zainteresowało się także Adobe, które odkupiło program od Knolla i dwa lata później opublikowało go pod doskonale znaną dzisiaj nazwą.

Co dalej? Cóż, już w 1993 roku pojawiła się edycja na ówczesne Windowsy, a następnie program bezustannie ewoluował, dopasowując do potrzeb użytkowników.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne

Kupno Photoshopa od Adobe

Choć przez lata Photoshop był sprzedawany w postaci licencji dożywotniej, od niedawna działa na zasadzie subskrypcji. Można zatem korzystać z samego Photoshopa lub pakietu, w skład którego wchodzą również inne aplikacje. Kupując go od Adobe, masz trzy następujące opcje:

  • Plan programu Photoshop - 24,59 €/mies. (z VAT), zawartość oferty: Photoshop na komputer i tablet iPad, Adobe Fresco, 100 GB przestrzeni dyskowej w chmurze;
  • Plan fotograficzny (20 GB) - 9,83 €/mies. w pierwszym roku (z VAT), zawartość oferty: wszystkie funkcje programów Lightroom, Lightroom Mobile i Photoshop w najlepszej cenie. 20 GB pamięci masowej w chmurze;
  • Wszystkie aplikacje usługi - All Apps Plan - 36,89 €/mies. w pierwszym roku (z VAT), zawartość oferty: ponad 20 aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia przenośne, w tym Photoshop, Lightroom, Illustrator, InDesign, XD i Premiere Pro.

We wszystkich planach możesz przed zakupem skorzystać z siedmiodniowego, bezpłatnego okresu próbnego. Plany możesz wybrać na tej stronie. Co warto podkreślić, aplikacje Photoshop na komputer i iPada są takie same w każdym planie.

Photoshop - ile kosztuje i gdzie kupić najtaniej?

Fot.: Adobe

Kupno Photoshopa z innego źródła

A jeśli nie od Adobe, to skąd wziąć subskrypcję? Podobnie jak w przypadku licencji na system operacyjny, także tutaj pozostaje kupno z drugiej ręki. Jeśli nie masz ochoty na nabywanie subskrypcji, możesz na portalach sprzedażowych znaleźć możliwość nabycia starszych wersji programu, jeszcze z czasu przed wprowadzeniem subskrypcji. Jednak ostrzegamy i zwracamy uwagę - takie "użytki" mogą nie funkcjonować prawidłowo, a jeśli potrzebujesz kupna licencji na firmę, sprzedawcami są zazwyczaj osoby porywane, które nie będą w stanie wystawić odpowiedniego dokumentu.

A może alternatywa?

Jeśli koszt za Photoshopa jest nieadekwatny do tego, co potrzebujesz zrobić za jego pomocą - na przykład tylko od czasu do czasu chcesz podrasować grafikę. W takim przypadku nie musisz od razu sięgać po program Adobe. Istnieje mnóstwo alternatyw, a co ważne - są one darmowe. Opisujemy je na tej stronie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: