Photoshop prezentuje

Tworzenie prostych, lecz skutecznych prezentacji bez oprogramowania multimedialnego


Tworzenie prostych, lecz skutecznych prezentacji bez oprogramowania multimedialnego

Photoshop prezentuje
Prawie wszystko na co stać naszą wyobraźnię, a dotyczy edycji obrazu, jest możliwe dzięki Photoshopowi. Nie każdy jednak użytkownik wie, że za pomocą tego programu można tworzyć samouruchamiające się prezentacje. Kluczem do zrobienia animacji czy pokazu slajdów jest często niedoceniana paleta Actions, nagrywająca i odtwarzająca wybrane procesy. W wersji Photoshopa 5.0 okno dialogowe Playback Options ułatwia tworzenie prezentacji, udostępniając opcje, które pozwalają spełniać zadania podobne do wykonywanych przez wyspecjalizowany program do prezentacji, taki jak np. Microsoft PowerPoint. Nie załamujcie się więc, jeśli nie macie ani PowerPointa, ani pakietu multimedialnego, jak Macromedia Director. Do prostego pokazu slajdów bądź prezentacji, pozbawionej dźwięku lub prawdziwej animacji, posiadacie wystarczające narzędzie.

Piękna prezentacja przedstawiona w tym artykule została stworzona przez Berta Monroya. Apple zamówił ją dla swoich rynkowych nowości iMaca i PowerBooków G3, ponieważ była zrobiona w Photoshopie i Steve Jobs mógł ją uruchomić jednym naciśnięciem klawisza. Pierwotnie Monroy stworzył tę prezentację w Photoshopie 4.0, następnie skonwertował do wersji 5.0, ze względu na jej dodatkowe opcje odtwarzania. Efekt końcowy można obejrzeć w formie filmu QuickTime. Można go znaleźć na naszym CD-ROM-ie.

Zbudowany na warstwach

Typowym a zarazem podstawowym zastosowaniem palety Actions jest użycie jej do automatyzowania rozbudowanych zadań w Photoshopie, ale Monroy posunął się o krok dalej.

Stworzył iluzję filmowej animacji przeprowadzając szereg prostych procesów na wielowarstwowym pliku Photoshopa (zobacz Kręcenie filmu w Photoshopie). Rozpoczął projekt z jednym obrazkiem nieba, który następnie wielokrotnie powielił na kolejnych warstwach, zmniejszając ich przezroczystość i układając je z dołu do góry. Zamierzonym efektem było zbudowanie sterty warstw, która po włączeniu każdej z nich, stworzy wrażenie zlewającego się nieba. Utworzył ramkę wokół obrazu, posługując się kanałami wspólnymi dla wszystkich warstw. Wypełnił je odpowiednią teksturą tak, że powstało wrażenie metalicznego materiału. Następnie stworzył kolejne warstwy, zawierające każdy z elementów ramki: nacięcia w rogach, śruby, cienie śrub (wszystko zrobione w Photoshopie).

Potem dodał warstwę z obrazkiem globu ziemskiego, następnie obrazek przedstawiający głowę mężczyzny, który podobnie jak w przypadku nieba powielił na warstwach, osłabiając przezroczystość. To miało stworzyć iluzję głowy mężczyzny zlewającej się ze scenerią. Dodał jeszcze jedną warstwę z obrazkiem głowy, przy 100 procentach nieprzezroczystości, z nałożonym globem ziemskim. Po aktywacji tej warstwy było widoczne, że glob i głowa scaliły się w jedno. Ostatnią rzeczą, którą dodał do tego wielowarstwowego pliku Photoshopa, był końcowy obrazek z odpowiednio rozmieszczonymi elementami: niebo i głowa mężczyzny z nałożonym globem, całość przy 100 proc. nieprzezroczystości.

Kiedy Monroy zakończył tworzenie tych wszystkich warstw, kliknął na przycisk nagrywania w palecie Actions i zaczął manipulować warstwami oraz kanałami, aby zmienić statyczny plik Photoshopa. Po zakończeniu nagrywania przez paletę Actions pojedyncze kliknięcie na przycisk odtwarzania spowoduje wyświetlenie filmu z Photoshopa.

Kręcenie filmu w Photoshopie

Photoshop prezentuje
1. Sercem pokazu slajdów i prezentacji w Photoshopie jest paleta Actions. Nagrywa twój proces, śledząc komendy klawiatury, użycie narzędzi, zmiany kolorów, warstw oraz kanałów selekcji i manipulacji itd. Jest to również odtwarzacz dla twojej prezentacji.

Kiedy zaczniecie odtwarzać prezentację używając palety Actions, możecie ją zatrzymać naciskając przycisk Stop, znajdujący się u dołu palety, a rozpocząć przyciskiem Play. Wymaga to trzymania otwartej palety podczas prezentacji, prawdopodobnie więc będziecie chcieli, jeśli to możliwe, schować ją na drugim monitorze.