Picasa: domowe archiwum zdjęć


Pokazy slajdów

Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy możesz zawsze sprawdzić, na których fotografiach widnieją twoi znajomi lub rodzina.

Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy możesz zawsze sprawdzić, na których fotografiach widnieją twoi znajomi lub rodzina.

Jeżeli chcesz pokazać gotowe zdjęcia znajomym, możesz przygotować dla nich efektowny pokaz slajdów. W tym celu zaznacz kilka zdjęć i kliknij zieloną strzałkę przy nazwie katalogu. Drugą dostępną funkcją jest możliwość wygenerowania filmu ze zdjęciami - służy do tego ikona filmu. Jest to w praktyce pokaz slajdów zapisany w postaci pliku filmowego. Możesz wybrać zdjęcia do filmu i czas ich wyświetlania, dobrać własną ścieżkę dźwiękową i podpisy. Gotowy film możesz zapisać w jednej z kilku rozdzielczości (nawet w Full HD) lub bezpośrednio z poziomu programu opublikować film w należącym do Google serwisie YouTube.

Do efektownych, acz mało praktycznych funkcji zalicza się natomiast opcja tworzenia kolażu. Po zaznaczeniu wielu zdjęć Picasa generuje fotomontaż z twoimi fotografiami rozrzuconymi na jednolitym tle. Gotowy kolaż możesz zapisać w pliku i użyć np. jako grafiki tła w systemie lub wydrukować jako okładkę na płytę CD.

Drukowanie i eksportowanie zdjęć

Korzystając z Picasy, możesz odtworzyć znajomym pokaz slajdów z wybranymi zdjęciami lub opublikować film z podkładem muzycznym na YouTubie.

Korzystając z Picasy, możesz odtworzyć znajomym pokaz slajdów z wybranymi zdjęciami lub opublikować film z podkładem muzycznym na YouTubie.

Drukowanie i eksportowanie zdjęć w Picasie jest banalnie proste. Aby wydrukować zdjęcie, wybierz z dolnego menu ikonę drukarki. Zostaniesz przeniesiony do kreatora drukowania - możesz w nim wykadrować zdjęcie, aby lepiej je dopasować do rozmiaru papieru. Jest także możliwość wydrukowania stykówki, czyli serii miniatur na jednej kartce. Do drukowanych zdjęć możesz dodać podpis lub nałożyć obramowanie imitujące polaroidowe odbitki.

Picasa ułatwia także przesyłanie zdjęć znajomym pocztą elektroniczną - służy do tego ikona e-maila. Program współpracuje z desktopowymi klientami poczty, jest także świetnie zintegrowany z Gmailem, dlatego możesz wysłać e-mail z załącznikiem, nie przełączając się do okna przeglądarki. Jedyny warunek: musisz być w tym czasie zalogowany do swojego konta Gmail.

Nie zabrakło także tradycyjnej opcji eksportu zdjęć na twardy dysk. Jeżeli zaznaczysz kilka, będziesz mógł je wszystkie razem zapisać w wybranym katalogu, zmieniając ich rozmiar i nanosząc znak wodny. Zwłaszcza ta ostatnia opcja przydaje się osobom chcącym opublikować swoje zdjęcia na stronie WWW. Może jednak nie będziesz musiał często korzystać z tej opcji dzięki doskonałej integracji Picasy z internetowymi galeriami Picasa Web Albums. Więcej o samej usłudze piszemy w ramce.

Pozostałe opcje eksportu obejmują opublikowanie zdjęcia w blogu w należącym do Google'a serwisie Blogger oraz zamówienie odbitek w jednym z polskich laboratoriów fotograficznych działających w Internecie - do wyboru jest sześć firm.

Dodatkowe funkcje

Jak każdy program ze stajni Google'a, także Picasa stale zaskakuje niewielkimi, ale wygodnymi w użyciu dodatkami, np. opcją automatycznego zapisywania zrzutów ekranu. Gdy program jest uruchomiony, wystarczy nacisnąć klawisz [Prt Scr]), a plik zostanie zapisany w katalogu Projekty / Zrzuty ekranu.

Inną przydatną funkcją jest kreator kopii zapasowych. Sam zarchiwizuje wybrane zdjęcia na płycie CD lub DVD, dbając o to, abyś nie przegapił żadnego z nich. Ciekawe, że - w przeciwieństwie do konkurencyjnych programów do zarządzania zdjęciami - Picasa obsługuje również filmy wideo. Pliki są dodawane do biblioteki multimediów, można je odtwarzać w programie, a także wycinać fragmenty i wyeksportować do YouTube’a.

Zdjęcia bez bałaganu

Przez lata kolekcjonowaliśmy zdjęcia w papierowych albumach. Po przejściu na fotografię cyfrową wiele osób nie potrafiło sprostać wyzwaniu, jakim było uporządkowanie ogromnej liczby plików zgrywanych z aparatu. Picasa po mistrzowsku rozwiązuje ten problem. Użytkownik nie musi nawet zwracać uwagi na nazwy plików, ich rozdzielczość oraz inne techniczne aspekty, o których z reguły nie ma pojęcia. Wyszukuje zdjęcia według twarzy znajomych lub miejsc, które odwiedził. Dzięki temu porządkowanie fotografii może znowu stać się przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Google systematycznie rozwija swoją aplikację - skoro użytkownicy kręcą coraz więcej filmów, trzeba im ułatwić katalogowanie multimediów w Picasie. To podejście sprawdza się na piątkę z plusem.

Edytor zdjęć online

Google systematycznie rozwija swoje aplikacje dla fotografów. Najnowszy nabytek firmy to internetowy edytor zdjęć Picnik. Jest bezpłatny, nie wymaga rejestrowania konta i działa w oknie przeglądarki internetowej. Umożliwia podstawową obróbkę fotografii, m.in. zmianę kontrastu, wyostrzenie lub usunięcie efektu czerwonych oczu. Był to od dłuższego czasu podstawowy edytor zdjęć zintegrowany z popularnym serwisem Flickr, który należy do konkurenta Google'a, portalu Yahoo. Zatem możemy się spodziewać w najbliższym czasie jego integracji z usługami Google'a.

Zapisywanie lokalizacji zdjęć w Google Earth

Najnowsze wersje programu Picasa mają wbudowany moduł z Mapami Google, co pozwala przypisać lokalizację do zdjęcia w trakcie jego edycji. Możesz jednak wzbogacić tę funkcję, korzystając z programu Google Earth (musi być zainstalowany w systemie). W tym celu wybierz w Picasie opcję Dodaj geo-tagi umieszczoną w dolnym menu. Spowoduje to uruchomienie programu Google Earth - w centralnym punkcie ekranu będzie wyświetlony krzyżyk, który należy wycelować w odpowiednie miejsce na mapie. Następnie zatwierdź lokalizację przyciskiem Geo-tag. Tak dodane zdjęcia będą potem widoczne na karcie Miejsca w programie Google Earth.