Picasa: domowe archiwum zdjęć

Udostępniony przez Google'a program Picasa ułatwia zapanowanie nad domową kolekcją zdjęć. Dzięki niemu w prosty sposób zgrasz fotografie z aparatu, naniesiesz niezbędne poprawki i prześlesz najciekawsze ujęcia znajomym.


Google zakupiło Picasę w 2004 roku. Jest to bezpłatne narzędzie do zarządzania kolekcjami zdjęć oraz ich edycji. Z czasem program został zintegrowany z usługą internetowych galerii zdjęć Picasa Web Albums oraz Mapami Google. Pojawiły się także nowe funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy na fotografiach oraz opcja współdzielenia albumów zdjęć. Sprawdź, jak wykorzystać je w codziennych zastosowaniach.

Katalogowanie zdjęć

Bezpłatny program Google’a robi to, czego nie potrafi droższa konkurencja: pozwala zapanować nad zdjęciami zalegającymi w domowym archiwum.

Bezpłatny program Google’a robi to, czego nie potrafi droższa konkurencja: pozwala zapanować nad zdjęciami zalegającymi w domowym archiwum.

Zaraz po instalacji program proponuje przeskanowanie całego dysku komputera w poszukiwaniu zdjęć, które można dodać do archiwum. Możesz także dokonać importu zdjęć z aparatu - nie zabrakło tutaj pomocnej funkcji ignorowania duplikatów zdjęć i automatycznego usuwania zawartości karty pamięci po skończeniu kopiowania. Jeżeli chcesz, aby program stale monitorował wybrane katalogi, zaznacz je w menedżerze folderów (Narzędzia | Menedżer folderów).

Program pozwala na gromadzenie zdjęć w albumach, które można zabezpieczyć hasłem. Doskonałym narzędziem jest wyszukiwarka plików - pozwala na wyszukiwanie plików po informacjach zawartych w danych EXIF, takich jak marka aparatu lub data wykonania zdjęcia. Prawdziwe możliwości pokazuje jednak dopiero w momencie, gdy uporządkujesz swoje archiwum zdjęć.

Twórcy programu Picasa na każdym kroku podkreślają, jak szczególne znaczenie mają zdjęcia ludzi. Zapewne dlatego tak duży nacisk położyli na funkcję katalogowania zdjęć z podziałem na osoby, które przedstawiają - służy do tego panel Osoby. Picasa wykorzystuje mechanizm rozpoznawania twarzy na zdjęciach. Gdy dodajesz nowe zdjęcie do kolekcji, program automatycznie wyodrębnia z niego miniaturę twarzy i dopisuje ją do listy nienazwanych osób. Trzeba przyznać, że radzi sobie z tym nad wyraz sprawnie - twarze nie są wyodrębniane tylko wtedy, gdy dana osoba jest częściowo zakryta lub ma głowę odwróconą w innym kierunku. Co ważne, Picasa samodzielnie grupuje razem zdjęcia tej samej osoby (nawet jeśli nie nadałeś jej imienia).

Aby przypisać imię osobie rozpoznanej na zdjęciu kliknij opcję Dodaj nazwę. I tu czeka cię miła niespodzianka, ponieważ wystarczy wpisać kilka pierwszych liter imienia, aby program Picasa automatycznie pobrał listę kontaktów z twojego konta Gmail i wyświetlił te pasujące. Możesz też włączyć ignorowanie danej osoby, klikając krzyżyk umieszczony na jej fotografii. Jeżeli uznasz, że chcesz od nowa uporządkować rozpoznane twarze, skorzystaj z funkcji resetowania twarzy w menu Zdjęcie | Resetuj twarze.

W katalogowaniu zdjęć pomaga także funkcja geotagowania. Dzięki niej przypiszesz do zdjęcia konkretną lokalizację na mapie. We wcześniejszych wersjach programu Picasa konieczna była w tym celu instalacja aplikacji Google Earth, obecnie Picasa ma wbudowany własny moduł Map Google, nazywany tutaj Miejsca. Aby połączyć zdjęcie z lokalizacją, zaznacz zdjęcie, otwórz panel Miejsca a następnie znajdź wybrany punkt na mapie i kliknij zieloną ikonę pinezki - trzeba ją umieścić na mapie i zatwierdzić wybór przyciskiem OK. Od tego momentu za każdym razem, gdy otworzysz to zdjęcie w Picasie i włączysz moduł mapy, zostanie wybrana przypisana do zdjęcia lokalizacja. Jeżeli twój aparat potrafi zapisywać współrzędne geograficzne w danych EXIF, Picasa rozpozna je trakcie importowania plików do biblioteki.

Ostatnia z głównych funkcji wspomagających katalogowanie zdjęć to Tagi. Są to słowa kluczowe opisujące dane zdjęcie. W celu dodania nowego tagu wybierz jedno lub więcej zdjęć, otwórz moduł Tagi i wpisz w formularzu nowe tagi. Możesz je potem wyszukać przy użyciu wyszukiwarki.

Edycja zdjęć

Picasa nie daje takich możliwości, jak profesjonalny edytor graficzny, ale w pełni wystarcza do domowych zastosowań.

Picasa nie daje takich możliwości, jak profesjonalny edytor graficzny, ale w pełni wystarcza do domowych zastosowań.

Poza rozbudowanymi funkcjami katalogowania zdjęć Picasa oferuje także podstawowe możliwości ich modyfikacji. Nie zawiera tak skomplikowanych funkcji, jakie znajdziesz w Adobe Lightroomie czy Apple Aperturze, przeznaczonych dla profesjonalnych fotografów. Jedynym zaawansowanym narzędziem jest niewielki histogram, pokazujący stopień naświetlenia. Mimo to bez problemu dokonasz podstawowych poprawek, nawet jeśli nie wiesz nic o tajnikach obróbki grafiki. Aby rozpocząć edycję, otwórz zdjęcie w Picasie. Masz do dyspozycji trzy karty: Korekcje podstawowe, Dostrajanie i Efekty.

Korekcje podstawowe obejmują najczęściej wykonywane czynności związane z prostowaniem zdjęć, usuwaniem efektu czerwonych oczu oraz nanoszeniem tekstu. Na uwagę zasługuje jednak funkcja Retuszuj. Pod tą nazwą kryje się narzędzie do klonowania obrazu, jedno z podstawowych używanych w obróbce fotografii. Dzięki niemu zamaskujesz np. niedoskonałości cery fotografowanej osoby.

Opcje zebrane na karcie Dostrajanie pomagają poprawić niedociągnięcia wynikające niepoprawnego naświetlenia zdjęcia. Możesz tutaj zmienić temperaturę barw (przydaje się to wówczas, gdy zdjęcie wykonane w świetle lampy jest nienaturalnie żółte), spróbować "wyciągnąć" detale z cieni lub odwrotnie - zmniejszyć tzw. przepalenia, czyli przyciemnić zbyt jasne miejsca.

Najwięcej zabawy dostarcza jednak zawartość karty Efekty. Twórcy aplikacji przygotowali tutaj zbiór gotowych filtrów, które możesz nanieść na zdjęcie. Począwszy od standardowych, takich jak zmiana kolorów na sepię, a skończywszy na pomocnej funkcji wyostrzania zdjęć.

Picasa zachęca do eksperymentowania także dzięki doskonałemu mechanizmowi zastępowania zmian. Jeżeli zmodyfikujesz zdjęcie, program nie zmieni fizycznie oryginalnego pliku, natomiast odpowiednia informacja zostanie zapisana w programie. Dzięki temu możesz zawsze cofnąć wprowadzone zmiany, nawet jeżeli plik edytowałeś już jakiś czas temu. Podobne rozwiązanie stosuje m.in. profesjonalna aplikacja Adobe Lightroom.

Picasa Web Albums

Pod adresem picasaweb.google.pl działa usługa Picasa Web Albums, umożliwiająca każdemu internaucie założenie własnej internetowej galerii zdjęć i filmów. Jest ona powiązana z twoim kontem Google oraz biblioteką programu Picasa zainstalowanego na twoim komputerze. Zdjęcia do galerii internetowej dodajesz w programie, korzystając z opcji Przekaż lub na stronie internetowej (odnośnik Prześlij). Zdjęcia możesz trzymać w albumach - każdy album może być widoczny publicznie, dostępny tylko dla zaproszonych osób lub całkowicie ukryty. Albumy utworzone na stronie internetowej wraz z ich zawartością są także na bieżąco synchronizowana z programem Picasa, możesz zatem w prosty sposób kontrolować swoje zdjęcia online.

Łącznie masz do dyspozycji na swoje zdjęcia i filmy wideo 1 GB miejsca na serwerze. Istnieje jednak możliwość dokupienia abonamentu na kolejne 20 GB za 5 dolarów na rok. Domyślnie twoje zdjęcia są dostępne pod wygenerowanym losowo adresem w domenie Picasa Web Albums, ale możesz to zmienić w ustawieniach na stronie - wówczas adres będzie miał postać picasaweb.google.pl/login.

Dodając zdjęcia do galerii internetowej, możesz przenieść na stronę informacje o osobach widniejących na fotografiach, a także udostępnić wszystkie zdjęcia na jednej z licencji Creative Commons, dzięki czemu inni będą mogli użyć ich w swoich projektach. Aby zapoznać się ze zdjęciami opublikowanymi przez pozostałych użytkowników usługi, kliknij na stronie odnośnik Eksploruj.