Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa to nie tylko przeglądarka grafiki, ale również narzędzie pozwalające na retusz, dodawanie efektów oraz publikację fotografii w sieci. Posiada mnóstwo możliwości, z których postaramy się pokazać najważniejsze.

Po wyborze miniaturki zdjęcia z katalogu ukaże się ono w pełnym oknie. Po lewej stronie znajdują się narzędzia edycyjne. Widoczny suwak "Wypełnienie światłem" służy do zwiększania / zmniejszania jasności fotografii. Bardziej precyzyjne opcje regulacji parametrów znajdują się w zakładce z symbolem "słoneczka"  (drugie od lewej). Jest między innymi suwak ustawiania "temperatury kolorów" oraz cieni.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - ekran zdjęcia

Trzecia zakładka pozwala użytkownikowi na pełną zmianę barw. Znajduje się tu możliwość "postarzenia" fotografii poprzez zmianę kolorów na barwy sepii, czarno-białe, a także funkcje jak na przykład rozmycie. Niektóre aplikowane są od razu, inne posiadają możliwości regulacji (np. "ziarno"), pozwalające dostosować dany efekt do wymagań. Wszystkie zmiany można cofać za pomocą przycisku pod miniaturkami.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - manipulacja barwami

Czwarta zakładka to kolejne możliwości. Można dzięki nim poddać zdjęcie takim efektom jak Mapa Termiczna, HDR, holografia czy też odwrócenie kolorów. Tu również istnieje możliwość regulacji każdego z efektów, dzięki czemu można go perfekcyjnie dostosować. Podobne opcje oferuje ostatnia zakładka, gdzie możemy np. zmienić zdjęcie na szkic ołówkowy. Oczywiście również i tu każdy wprowadzony efekt można cofnąć.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - stosowanie efektu

Możliwość dodawania tekstu znajduje się w pierwszej zakładce - jest to miniaturka w widocznymi literami ABC. Dzięki licznym opcjom edycyjnym można ustawić wielkość i rodzaj czcionki, grubość obramowania, przeźroczystość, a także inne cechy (np. kursywa, wyrównanie). W każdej chwili można napis przenosić w dowolne miejsce na zdjęciu, obracać, itp. Wszystkie operacje tego typu wykonywane są za pomocą myszki.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - dodawanie tekstu

Również w pierwszej zakładce znajduje się opcja przejścia do Edytora Zdjęć. Kopia fotografii zostaje otwarta w osobnym edytorze, gdzie znajduje się szereg narzędzi. W Decorative znajdziemy różnego rodzaju zabawne efekty, jak na przykład możliwość dodania wąsów i brody, maseczki, dodanie "wampirzego spojrzenia" i innych. Nadaje się to doskonale do tworzenia zabawnych przeróbek znajomych i rodziny.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - zabawne modyfikacje

Zakładka Effects to z kolei efekty, jakie można aplikować całemu zdjęciu lub samym jego fragmentom. Na przykład przyciemnianie koloru skóry. Tego typu zmiany nakłada się za pomocą myszki w wybranych przez użytkownika punktach. Dostępne są liczne opcje, pozwalające na precyzyjne wyregulowanie zarówno wielkości pędzla, jak i odcienia. W połączeniu z pozostałymi możliwościami programu otrzymujemy olbrzymie pole do popisu.

Picasa - funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Picasa - modyfikacje zdjęcia

Picasa to aplikacja darmowa, którą można pobrać z tej strony.