Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Możesz o tym nie wiedzieć, ale klient poczty Gmail ma wbudowanych pięć bardzo praktycznych funkcji, które usprawnią pracę skrzynki, a zarazem sprawią, że będzie ona bezpieczniejsza. Jakie to sposoby? Zobacz!


Z poczty Gmail korzysta 1,5 miliarda osób na świecie, więc są duże szanse, że jesteś jedną z nich. Większość z tych użytkowniczek i użytkowników nie zagłębia się w ustawienia, wychodząc z założenia, że skoro wszystko działa sprawnie, nie potrzeba do nich zaglądać. A to błąd - wiele opcji pomoże (po włączeniu lub właściwym ustawieniu) w pozbyciu się spamu, który przedostaje przez filtry oraz zabezpieczy lepiej prywatność Twojej korespondencji. Są tam rozwiązania chroniące przed scamerami, niechcianymi reklamami oraz zapewniające bezpieczeństwo wiadomości. Oto pięć z nich, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Zablokuj uciążliwy spam

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Mechanizmy wyłapujące spam stoją w Gmailu na wysokim poziomie, jednak czasem nie identyfikują adresu, z którego dostajesz mnóstwo mało interesujących Cię powiadomień. Jak uniknąć zapychania nimi skrzynki odbiorczej? Po prostu zablokuj nadawcę. Wejdź w mail i kliknij na Więcej (trzy ułożone pionowo kropki w prawym, górnym rogu wiadomości). Z listy opcji wybierz Zablokuj [nazwa nadawcy]. Gmail poprosi o potwierdzenie - zobaczysz powyższy obrazek. Kliknij na Zablokuj, aby wiadomości z tego adresu były kierowane bezpośrednio do folderu spam. Możesz także wybrać z Więcej opcję Zgłoś spam. Efekt będzie taki sam, a dodatkowo pozwolisz filtrom poczty na zwiększenie bazy spamerów. Wszystkie zgłoszenia są analizowane i jeśli potwierdzi się, że nadawca spamuje, filtr na jego wiadomości zostanie rozpowszechniony wśród innych użytkowników.

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Trzecia opcja blokowania spamu to stworzenie filtra. Zamiast blokować lub zgłaszać spam, wybierz z Więcej opcję Filtruj wiadomości tego typu. Pojawi się okienko, w którym możesz wybrać akcje, jakie będą wykonywane dla wiadomości e-mail otrzymywanych z tego adresu. W tym celu kliknij na Utwórz filtr i wybierz dowolne z podanych opcji.

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Zwiększ czas cofania wysłanej wiadomości

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Czasem może się zdarzyć, że poślesz e-mail, w którym nie umieścisz wszystkich informacji lub też chcesz z tych czy innych powodów zmienić jego treść. Domyślnie możesz cofnąć wiadomość do 5 sekund od wysłania - gdy ją posyłasz, pokazuje się pasek z taką opcją. Jednak może być to za krótki czas - na szczęście możesz go zwiększyć nawet do 30 sekund, co umożliwi łatwiejsze zidentyfikowanie, że coś jest nie tak z posłaną wiadomością. Aby zmienić czas cofania, kliknij na ikonkę kółka zębatego w Gmailu, następnie wybierz Ustawienia -> Ogólne. Tutaj możesz wybrać z rozwijanej listy wybrać pożądany czas na cofnięcie posłanej wiadomości.

Używaj trybu poufnego

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Tryb poufny może być używany, aby bezpiecznie dostarczyć wiadomość i zapobiec jej rozpowszechnianiu - odbiorca nie może jej skopiować, przekazać dalej, pobrać, ani wydrukować. Czas działania trybu poufnego można ustalić w ścisłym zakresie (maksymalny to aż pięć lat!), a także dodatkowo chronić wiadomość hasłem (co przyda się, gdyby ktoś włamał na konto odbiorcy). Uwaga - jeśli chcesz wykonać tę czynność w adresie e-mail należącym do organizacji (na przykład w swojej pracy), niezbędne są uprawnienia administratora. W Ustawieniach przejedź do funkcji Włącz tryb poufny i po prostu uruchom ją. W ten sam sposób wyłączasz.

Wykasuj dane zgromadzone offline

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Gmail może działać również offline, co jest bardzo wygodne w sytuacji, gdy nie masz połączenia z siecią, ale niezbyt dobre dla zachowania prywatności. W przypadku włamania na komputer, haker może uzyskać mnóstwo informacji zgromadzonych w lokalnej pamięci podręcznej Gmaila. Ryzyko istnieje także w przypadku komputerów, z których korzystają różne osoby (np. w pracy). Jak zatem wykasować te informacje? Otwórz Ustawienia, a następie przejdź do sekcji Offline. Tam możesz wybrać, po jakim czasie przechowywania dane mają być kasowane, a także wybrać funkcję ich kasowania po wylogowaniu. Po wyborze zapisz zmiany i gotowe.

Ukryj obrazy zewnętrzne

Pięć prostych sposobów na bezpieczniejszy Gmail

Przy domyślnych ustawieniach, gdy otrzymasz e-maila z obrazem, ten obraz zostanie automatycznie wyświetlony. Może być to pewnym ryzykiem dla prywatności danych - obrazek może zawierać istotne dane, ponadto w przeszłości w mechanizmach odpowiedzialnych za wyświetlanie załączonych do e-maili grafik znajdowały się podatności, które można było wykorzystywać do kradzieży informacji. Inna sprawa jest bardziej skomplikowana - małe grafiki mogą zawierać mechanizm nazywany śledzeniem pikseli. Pozwala on wysyłającemu na dowiedzenie się, czy odbiorca kliknął na niego, a jeśli tak - z jakiego urządzenia korzysta. Niektóre pozwalają nawet na dowiedzenie się, czy mail z takim obrazkiem został przekierowany dalej. Korzystają z tego nie tylko włamywacze, ale przede wszystkim marketerzy.

Aby tego uniknąć, wejdź w Ustawienia i odznacz opcję Zawsze wyświetlaj obrazy zewnętrzne. Pomoże to nie tylko uniknąć ryzyka, ale również wpłynie pozytywnie na szybkość wczytywania poczty.

Źródło: Wired