Pięć sposobów na wydajne drukowanie

Możesz drukować dwa razy szybciej i taniej! Aby to osiągnąć, wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma bardzo prostymi zasadami dotyczącymi drukowania na jednym arkuszu papieru, formatowania stron wydruku czy właściwego podłączenia drukarki z komputerem. Przedstawiamy pięć porad wydajnego drukowania.


Wydruk próbny - zmniejszając jakość wydruku w oknie konfiguracyjnym, skrócisz czas oczekiwania na gotowy arkusz, a ponadto zaoszczędzisz na tuszu.

Zmniejsz jakość wydruków

Drukowanie szczegółów zajmuje dużo czasu. Jeśli zmniejszysz w niewielkim stopniu jakość drukowania, wydruki będą sporządzane szybciej, a na dodatek przy użyciu mniejszej ilości tuszu.

Wskaż menu Plik | Drukuj w programie, z którego chcesz coś wydrukować. Następnie kliknij przycisk Właściwości. Ustawienia drukowania różnią się zależnie od modelu urządzenia. W wypadku naszej drukarki znaleźliśmy stosowną opcję na karcie Wykończenie. Obniż jakość drukowania, wypróbuj tryb szkicu i sprawdź, czy odpowiadają ci uzyskane rezultaty.

Kilka stron na jednym arkuszu

Możesz drukować dwa razy szybciej, umieszczając dwie strony dokumentu na jednym arkuszu papieru. Ta metoda doskonale sprawdza się w wypadku przepisów, arkuszy kalkulacyjnych i innych dokumentów, do których chcesz zaglądać tylko z

rzadka.Wskaż menu Plik | Drukuj, po czym kliknij przycisk Właściwości. Kolejna czynność zależy od modelu drukarki. W wypadku naszej trzeba było przeskoczyć na kartę Wykończenie i wpisać 2 w polu Strony na arkuszu.

Zwiększ pamięć RAM swojej drukarki

Rozszerzenie pamięci RAM w drukarce może przynieść większą wydajność - tak jak w pececie. Ustal więc, czy twój model można wyposażyć w dodatkowe moduły pamięci. Najpierw sprawdź dane techniczne w instrukcji obsługi lub w internetowej witrynie producenta.

Gdy dowiesz się, czy można rozszerzać zasoby pamięciowe drukarki, i jaka jest jej maksymalna pojemność, ustal obecną pamięć urządzenia. W Windows XP otwórz aplet Drukarki i faksy. Kliknij ikonę drukarki prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Właściwości. Niekiedy poszukiwania tej informacji bywają mozolne. Producenci drukarek umieszczają ją w różnych miejscach okien konfiguracyjnych. Jeśli nie uda ci się znaleźć jej właśnie tu, zajrzyj do instrukcji obsługi drukarki.

Stosuj szybki interfejs

Sposób podłączenia drukarki do komputera ma bezpośredni wpływ na jej wydajność. Jeśli masz atramentówkę, zapewne podłączyłeś ją poprzez interfejs USB 2.0, który powinien zapewnić wystarczającą szybkość. Jeżeli jednak masz drukarkę sieciową (lub pecet podłączony do sieci pełni rolę serwera druku dla drukarki USB), powinieneś użyć najszybszego z dostępnych łączy sieciowych.

Znacznie lepiej jest podłączyć drukarkę sieciową do rutera z kablem ethernetowym niż stosować połączenie bezprzewodowe. Łącze kablowe jest niezawodne i w większości wypadków wydajniejsze. Prędkość w sieciach Wi-Fi maleje wraz z odległością, więc w razie konieczności stosowania połączeń bezprzewodowych staraj się ustawić drukarkę jak najbliżej rutera. Upewnij się, że drukarka lub serwer druku, do którego go podłączysz, obsługuje standard 802.11n.

Dysponując łączem kablowym, sprawdź, czy drukarka obsługuje Gigabit Ethernet lub odmianę 100Base-T. Jeśli tak, upewnij się, że ruter i sieć poradzą sobie z takim tempem transmisji.

Drukuj witryny bez obrazków

Podczas drukowania treści z Internetu reklamy i grafika spowalniają nanoszenie witryn na papier. Zanim zainicjujesz drukowanie, poszukaj ikony Wersja do wydruku. Kliknięcie jej przeformatuje stronę. Alternatywnie możesz ręcznie wyłączyć wyświetlanie grafiki.

W Internet Explorerze wskaż menu Narzędzia | Opcje internetowe. Przeskocz na kartę Zaawansowane. Następnie usuń zaznaczenie pola wyboru Pokaż obrazy w rubryce Multimedia.

W Firefoksie otwórz menu Narzędzia | Opcje. Przeskocz do sekcji Treść. Teraz usuń zaznaczenie pola wyboru Pobieraj obrazki automatycznie.

Niezależnie od przeglądarki kliknij przycisk odświeżania widoku strony, po czym wybierz polecenie drukowania. Potem cofnij zmianę ustawień, aby przywrócić grafikę w widoku witryny internetowej.