Pierwsza pomoc w awariach sprzętowych

Gdy nie udaje ci się uruchomić komputera lub system operacyjny raz po raz przerywa niespodziewanie działanie, wyświetlając pełnoekranowe komunikaty awaryjne na niebieskim tle, trzeba w pierwszej kolejności ustalić, który z podzespołów sprzętowych odpowiada za zaistniałą sytuację. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego oprogramowania lub bez jego użycia.


Gdy twardy dysk dokona swojego żywota, głośno terkocząc, lub dojdzie do spektakularnego wybuchu kondensatora elektrolitycznego na karcie graficznej, problem nie wymaga wnikliwego diagnozowania, bo przyczyna awarii jest jasna. Znacznie trudniejsza okazuje się analiza sytuacji, gdy Windows zawiesza się w trakcie swojego działania. Wówczas nie dość, że żadne z urządzeń nie wzbudza podejrzeń co do ewentualnej awarii, lecz ponadto próby naprawy wewnętrznymi narzędziami systemu nie przynoszą pożądanego rezultatu.

Pierwsza pomoc w awariach sprzętowych

Za pomocą miernika wielofunkcyjnego można szybko sprawdzić, czy zasilacz zapewnia odpowiednie napięcie.

Ustalanie przyczyny awarii

Typowe objawy kłopotów sprzętowych to nagłe zaprzestanie działania jednego z urządzeń, a także akustyczne sygnały alarmowe generowane przez BIOS podczas rozruchu komputera. Jeśli pecet w ogóle nie reaguje na naciśnięcie włącznika, sprawdź przede wszystkim czy wtyczka kabla zasilającego nie obluzowała się w gnieździe na tylnej ścianie obudowy. Jeśli korzystasz z listwy zasilającej, upewnij się, że jest włączona i podłączona do gniazda sieci elektroenergetycznej. Wiele modeli zasilaczy jest wyposażonych w oddzielny włącznik umieszczony na tylnej ściance. Jeżeli udało ci się wykluczyć wymienione okoliczności jako przyczynę niesprawnego działania komputera, trzeba kontynuować poszukiwania wewnątrz obudowy. Wyciągnij wtyczkę kabla dostarczającego prąd z gniazda zasilania, po czym otwórz obudowę peceta i sprawdź, czy włącznik na przedniej ścianie komputera jest prawidłowo podłączony do wtyczki bagnetowej na płycie głównej. Chwiejące się, źle zamocowane wtyczki mogą się poluzować, a wówczas naciśnięcie włącznika pozostaje bez efektu. Jeżeli producent wyposażył płytę główną w diodę trybu czuwania lub numeryczny wyświetlacz LED do diagnozowania usterek, włącz na chwilę zasilacz i obserwuj reakcję tego elementu. Dioda świecąca na zielono lub włącznik świecący w kolorze pomarańczowym oznaczają, że jest przyłożone właściwe napięcie trybu czuwania, które wynosi 5 woltów. Jeśli nie świeci się ani dioda diagnostyczna, ani wyświetlacz numeryczny, lecz okablowanie jest w porządku, najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu zasilacz.

Zobacz również:

  • Recenzja: XPG S70 1 TB - ultraszybki dysk SSD od Adata
  • Wyciekają ceny nowych kart graficznych Radeon

Aby własnoręcznie sprawdzić napięcie trybu czuwania, wyciągnij wtyczkę zasilacza z gniazda na płycie głównej. Poszczególne kable są oznaczone kolorami. Czarne przewody oznaczają masę, a pojedynczy kabel w zielonym kolorze zapewnia napięcie (DC) na poziomie od 4,5 do 5 woltów do trybu czuwania, gdy tylko zasilacz zostaje podłączony do prądu. Możesz je ustalić samodzielnie, korzystając z miernika uniwersalnego (zwanego także multimetrem). Czynność ta nie jest związana z żadnym ryzykiem. Ostrożnie! Wysokie napięcie! Pamiętaj jednak, że nawet doświadczonym majsterkowiczom odradza się otwierać obudowę zasilacza. Nawet gdy jest odłączony od zasilania energią elektryczną, i tak grozi porażenie prądem. Kondensatory wewnątrz zasilacza są jeszcze przed dłuższy czas pod wysokim napięciem. Jeszcze jednym objawem awarii zasilacza jest bezczynność wbudowanego weń wentylatora.

Pierwsza pomoc w awariach sprzętowych

Spuchnięte lub pęknięte kondensatory elektrolityczne są częstą przyczyną awarii elektronicznych podzespołów.