Pierwsze kroki w Facebooku

Serwisy społecznościowe należą do najczęściej odwiedzanych witryn w Internecie. Za namową znajomych chciałbyś zaistnieć w popularnym serwisie Facebook. Jak to zrobić? Jak korzystać z tego serwisu?

Najpierw musisz zarejestrować się w serwisie Facebook. Przywołaj w tym celu tę witrynę, po czym wpisz swoje imię, nazwisko i adres e-mail. Pseudonimy i przezwiska nie są mile widziane. Operator Facebooka wyraźnie zastrzega sobie prawo usuwania bez ostrzeżenia kont użytkowników o zmyślonych nazwach.

Następnie wpisz hasło. Powinno być wystarczająco długie i trudne do odgadnięcia (dobrze, jeśli zawiera małe i wielkie litery, cyfry, a także znaki specjalne). Ponadto Facebook chce znać twoją płeć i datę urodzin. Na koniec czynności rejestracyjnych wpisz tzw. hasło CAPTCHA (ma na celu zweryfikowanie, czy dane zostały wpisane przez człowieka).

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

W kolejnym etapie serwis zaproponuje ci przeszukanie twojej skrzynki adresów e-mailowych, aby sprawdzić, czy są wśród nich zarejestrowani użytkownicy Facebooka. Potem możesz założyć i skonfigurować swój profil. Jeśli poczynasz swoje pierwsze kroki w Facebooku, zalecamy, abyś zachował powściągliwość w podawaniu danych osobowych, np. takich jak szkoły i uczelnie, do których uczęszczałeś, twoi pracodawcy. Odradzamy także wgrywania swoich fotografii, dopóki dobrze nie zapoznasz się z serwisem. Najpierw powinieneś sprawdzić, jakie informacje o sobie wyjawiają inni użytkownicy. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić swój profil i uzupełnić go o nowe dane.

Krąg przyjaciół. Jak odnaleźć znajomych?

Nawigowanie w serwisie Facebooka wymaga nieco przyzwyczajenia. Klikając napis facebook w lewym górnym narożniku witryny, powrócisz do głównej strony swojego profilu. Zapewnia ona dostęp do podstawowych funkcji serwisu społecznościowego. Z prawej strony obok napisu facebook zostaną później umieszczone ikony niezaakceptowanych zaproszeń do grona znajomych, powiadomień i poczty.

Zanim uzyskasz możliwość korzystania z wszystkich funkcji, musisz najpierw potwierdzić swoją tożsamość lub podany adres poczty elektronicznej. Kliknij w tym celu odnośnik w wiadomości, którą znajdziesz w swojej skrzynce pocztowej.

Teraz możesz szukać przyjaciół i znajomych, aby zbudować swoją sieć kontaktów. Kliknij w tym celu polecenie Szukaj znajomych w prawym górnym narożniku strony internetowej. Wpisz imię i nazwisko w polu wyszukiwania, po czym wskaż właściwą osobę na liście. W razie potrzeby możesz zawęzić poszukiwania, podając miejsce zamieszkania.

Gdy przejdziesz do profilu znanej sobie osoby, w górnej części okna obok jego nazwiska pojawi się przycisk Dodaj do znajomych. W momencie, gdy dana osoba potwierdzi, że cię zna i akceptuje jako swojego znajomego, znajdziesz się w jego bazie kontaktowej.

Warto także poszukać znajomych w bazie twojego nowego znajomego. Jest duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób znajdziesz inne znajome sobie osoby.

W trakcie dodawania osoby do swoich znajomych możesz od razu wybrać listę, na której ma się znaleźć. Możesz nawet sam podać nazwę listy, np. Rodzina, Przyjaciele, Koledzy z klasy, Koledzy z pracy itd. Warto stosować listy tego typu przede wszystkim wówczas, gdy chcesz udostępniać zdjęcia lub sekwencje wideo w swoim profilu Facebooka. Później możesz zmienić ustawienia prywatności tak, aby danych treści (fotki, filmy itd.) nie oglądały osoby, które nie powinny.

Informacje dodatkowe.

Serwis Facebook został założony w lutym 2004 r. przez czterech studentów amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda. Początkowo miał tylko za zadanie pełnić rolę środka do komunikowania się między studentami. Od 2006 r. serwis zaczął podbijać cały świat. Obecnie jest dostępny w ok. 70 wersjach językowych - polska jest dostępna od maja 2008 r. Nazwa serwisu pochodzi od pomocnych broszur, które otrzymują studenci w niektórych amerykańskich uczelniach. Broszury te zawierają m.in. zdjęcia portretowe studentów z danego semestru.

Porady pokrewne:

Facebook - wspólne zainteresowania & członkostwo w grupach

Facebook - jak chronić swoją prywatność?

Facebook - jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić sobie i innym?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: