Pierwsze kroki z p2p - Ares Galaxy i FrostWire

Poznaj tajniki konfiguracji i obsługi najpopularniejszych aplikacji służących do bezpośredniej wymiany plików. Odkryj tajemnice Ares Galaxy i FrostWire.


Liczba sieci p2p i obsługujących je programów może przyprawić o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, jak z nich korzystać. Zacznijmy od sieci Ares.

Została początkowo oparta na Gnutelli, ale po krótkim czasie działania przestawiono ją na korzystanie z własnego protokołu. Specyfikacja standardu powoduje, że prowadzona za pomocą Aresa komunikacja jest dość trudna do zidentyfikowania.

Dzięki temu Ares często jest jedyną siecią p2p działającą w różnych korporacjach czy uczelniach.

Wymiana plików muzycznych oraz możliwość wyszukiwania trudnodostępnych danych, na przykład starych aplikacji to natomiast domena sieci Gnutella. To pierwsza sieć korzystająca z modelu p2p. Jej użytkownicy liczeni są w milionach. Pod koniec 2007 roku przypadała na nią prawie połowa rynku p2p. Konfigurację i korzystanie pokażemy na przykładzie programu FrostWire, który zdobywa popularność po zablokowaniu dystrybucji innego tej sieci - aplikacji LimeWire.

Ares Galaxy - szybko i wygodnie

1. Konfiguracja Aresa nie wymaga wielkiej uwagi. Nie ma w tym programie mnóstwa opcji, przełączników i funkcji wpływających na jego wydajność. Po zainstalowaniu programu kliknij przycisk Panel sterowania i rozwiń kartę Transfer. Jeżeli jesteś ukryty za firewallem bądź ruterem pamiętaj o odblokowaniu i przekierowaniu odpowiedniego portu. Jego numer znajdziesz w polu Akceptuj przychodzące połączenia w porcie. W sekcjach Transfer i Pasmo możesz określić parametry pobierania i wysyłania.

Konfiguracja Ares Galaxy sprowadza się do weryfikacji ustawień na odpowiedniej zakładce

Okno wyszukiwania Aresa jest czytelne i przejrzyste. Nie przytłacza nadmiarowymi informacjami

Definiowane szybkości łącza polega we FrostWire na wskazaniu jednej z opcji

Interfejs FrostWire jest ładnie zaprojektowany i przyjemny w obsłudze. Błędy pojawiają się w polskim tłumaczeniu programu

Jeżeli nie chcesz, by program zajął całe twoje łącze wpisz odpowiednie wartości w pola Limit. Posiadacze szybkich łączy internetowych mogą zwiększyć wartości transferu. Ustaw na przykład 25 dla wysyłań na raz, 10 dla wysyłań na użytkownika. Zmień zawartość pola pobierań na raz na 100. Zwróć uwagę, że wartości nie można wpisać ręcznie. Do ich zmiany należy użyć strzałek obok pól.

2. Zmień katalog, w którym zapisywane będą pobierane pliki. Odpowiednią ścieżkę umieść w polu Pliki będą zapisywane bądź użyj przycisku Zmień folder. Jeżeli chcesz czatować z innymi użytkownikami sieci, swoje dane wprowadź na karcie Chat. Kliknij kartę Filesharing i kartę Ręczna konfiguracja. Nie używaj automatycznego udostępniania danych. Usuń istniejące udostępnienie i zaznaczając odpowiednie foldery ustaw własne. Kliknij Ok.

3. Przejdź na kartę Wyszukiwanie i wpisz nazwę poszukiwanego pliku w pole Szukaj multimediów. Poniżej możesz za pomocą odpowiednich opcji ograniczyć wyszukiwanie do muzyki, filmów czy dokumentów. Wciśnij [Enter] bądź użyj przycisku Start. Znajdź potrzebny plik na liście i kliknij go dwukrotnie. Pamiętaj, im większa liczba osób go udostępnia (kolumna Użytkownik) tym szybciej go ściągniesz. Dokładniejsze informacje na temat zasobu, na przykład jakość oferowanego pliku muzycznego zobaczysz po najechaniu na niego kursorem. Postęp pobierania możesz obserwować na karcie Transfery.

FrostWire - konfiguracja bez tajemnic

1. Podczas instalacji zwróć uwagę, by nie instalować dodatkowego oprogramowania proponowanego przez aplikację. Nie jest ono do niczego potrzebne. Po uruchomieniu rozwiń listę Language w pierwszym oknie kreatora i ustaw na niej język polski. Za pomocą przycisku Browse (bądź wpisując ręcznie) zmień katalog, do którego będą zapisywane pobierane pliki. Korzystając z przycisku Dodaj uzupełnij listę folderów z danymi do udostępnienia.

2. Konfiguracja szybkości łącza sprowadza się do wybrania jednej z czterech opcji. Dial-up oznacza połączenie modemowe, T1 to łącze o szybkości około 1-3 megabitów. Jeżeli dysponujesz dostępem o wydajności kilkudziesięciu megabitów opcja T3 (około 45 megabitów) jest dla ciebie. W pozostałych przypadkach bądź wtedy, gdy nie wiesz, jakie masz łącze pozostaw wybraną opcję Broadband. Jeżeli planujesz korzystać z czata wpisz od razu swój nick.

3. Dane możesz współdzielić nie tylko na podstawie katalogów. FrostWire pozwala określić, jakie typy danych mogą być udostępnione. Standardową listę wbudowaną w program rozbudujesz za pomocą przycisku Dodaj rozszerzenie. Aby zakończyć konfigurację musisz się jeszcze zobowiązać, że nie użyjesz programu do rozpowszechniania materiałów chronionych prawem autorskim. Zaznacz w tym celu opcję I will not use FrostWire for copyright infringement.

4. Aby wyszukać plik wybierz z lewej strony okna jego typ, a następnie wpisz dane w jedno z pól. Pola zmieniają się w zależności od rodzaju zasobu. Inne są dla plików muzycznych, inne dla filmowych, a jeszcze inne dla programów. Po kliknięciu jednego z wyszukanych rekordów zobaczysz dodatkowe informacje. Dwukrotne kliknięcie spowoduje rozpoczęcie pobierania. Informacja o tym procesie wyświetlona zostanie u dołu.