PlayStation 4 czy Xbox One - którą konsolę wybrać?

Konsola do gier to dla wielu, zwłaszcza młodszych użytkowników, wymarzony prezent gwiazdkowy. Jeżeli celujesz w najwydajniejszy sprzęt, wybór sprowadza się w zasadzie do dwóch pozycji – Sony PlayStation 4 i Microsoft Xbox One. I ta kusi, i ta nęci. Ale która jest lepsza?

xbox one vs ps4

Aktualizacja. To już pewne - nowa wersja konsoli PlayStation 4 z 1-terabajtowym dyskiem wejdzie do sprzedaż 15 lipca br. System, nazwany przez producenta PlayStation4 Ultimate Player Edition, ma być nieco lżejszy od standardowej, 500-gigabajtowej konstrukcji, a także nieco mniej prądożerny. Wciąż czekamy na oficjalne informacje o cenie sprzętu.

PlayStation 4 1 TB

PlayStation 4 1 TB

--

Aktualizacja. PlayStation 4 i Xbox One dostaną większe dyski. Zarówno Sony, jak i Microsoft, planują aktualizacje platform sprzętowych swoich konsoli. „Zaczęli” Japończycy – ogłaszając zamiar wprowadzenia do sprzedaży modeli PlayStation 4 z dyskiem twardym o pojemności jednego terabajta. W reakcji na te zapowiedzi koncern z Redmond również ogłosił zwiększenie ilości pamięci masowej w Xboksie – model One otrzyma 1-terabajtowy nośnik.

Co więcej, udoskonalony Xbox One z nowym bezprzewodowym kontrolerem ma pojawić się w sklepach już 16 czerwca. To nieprzypadkowa data – w tym dniu ruszają targi E3, największa impreza poświęcona branży gier wideo.

Cen w Polsce na razie nie znamy. Wiadomo, że w Stanach Zjednoczonych Xbox One 1 TB ma kosztować ok. 400 dol. – tym samym wersja z 500-gigabajtowym HDD potanieje do ok. 350 dol. Nowy pad do Xboksa One będzie też sprzedawany osobno (ok. 65 dol.).

Aktualne ceny Playstation 4 1TB znajdziesz tutaj: Morele.net, Komputronik.pl, Mall.pl

Aktualne ceny Xbox One znajdziesz tutaj: Morele.net, Komputronik.pl, Mall.pl

W przeciwieństwie do Microsoftu, Sony nie ogłosiło konkretów dotyczących premiery i cen nowego PlayStation 4. Należy się jednak spodziewać, że nastąpi to przed targami E3 lub w ich trakcie.

--

PlayStation 4 vs. Xbox One - którą konsolę wybrać?

Pojedynek Xbox One vs. PS4 trwa od czasu, kiedy obydwie konsole pojawiły się w sprzedaży. Trzeba było jednak nieco poczekać na aktualizacje oprogramowania, aby można było mówić o w pełni dopracowanych produktach – w maszynach w momencie wprowadzenia na rynek nie zabrakło błędów i niedoróbek. Teraz jednak, gdy obie maszyny pozbyły się „chorób wieku dziecięcego”, można spróbować obiektywnie ocenić ich walory. Tak też zrobiliśmy, zestawiając je ze sobą w pojedynku.

Porównanie podzieliliśmy na pięć rund. W pierwszej sprawdziliśmy parametry techniczne i wyposażenie (gniazda, interfejsy, pamięci masowe raz możliwości rozbudowy). Runda druga to test dołączonych kontrolerów. W trzeciej oceniliśmy konstrukcję konsol, głośność pracy, oraz skuteczność działania układów chłodzących, zaś w czwartej skupiliśmy się na grach. Ostatnia runda to porównanie cen konsol oraz akcesoriów do nich. W każdej rundzie typowaliśmy zwycięzcę. Tak oto odkryliśmy odpowiedź na pytanie, co lepsze - Xbox One czy Playstation4.

PlayStation 4 czy Xbox One. Runda 1 - wyposażenie

Oba urządzenia mają napęd optyczny Blu-Ray, co – biorąc pod uwagę złożoność nowoczesnych gier – jest wręcz niezbędne. Dane zapisywane są na dyskach HDD o pojemności 500 GB, wykorzystujących interfejs SATA. To standardowe 2,5-calowe nośniki, spotykane np. w laptopach. Po sieci krążą informacje, że konsola Microsoftu nie współpracuje z innymi dyskami, ale po rozkręceniu obudowy bez problemów da się go zamienić na pojemniejszy. Niestety demontaż urządzenia powoduje utratę gwarancji. Tego problemu nie ma PS4, która umożliwia łatwe instalowanie dowolnych nośników o wysokości do 12,5 mm. Wystarczy tylko ściągnąć górną klapkę obudowy i odkręcić śrubki mocujące dysk.

PS4

PS4

Konsole wyposażone są w szybki interfejs USB 3.0 i umożliwiają podłączenie dodatkowych urządzeń / dysków. PS4 ma dwa gniazda USB z przodu obudowy, Xbox One – jedno z przodu i dwa z tyłu. Oba urządzenia mają na tylnym panelu dodatkowe interfejsy do podłączenia zewnętrznych wyświetlaczy (HDMI), zestawu audio (wyjście SPDIF) i sieci LAN (gigabitowa kart sieciowa). Dodatkowo do każdej z konsol dodawany jest zestaw słuchawkowy mono (jedna słuchawka) z mikrofonem, który należy podłączyć do kontrolera. W pudełkach znajdziecie też jeden kontroler do gier, kabel HDMI. Pojemność pamięci RAM jest identyczna i wynosi 8 GB, tyle że w Xboksie zastosowano standardowe moduły DDR3, a w PlayStation 4 – dużo szybsze kości DDR5.

PS4 i Xbox One wykorzystują platformę AMD z procesorem AMD Jaguar i układem graficznym bazującym na popularnym Radeonie. Bazowa częstotliwość procesorów jest bardzo podobna (PS4 - 1,6, Xbox 1,75 GHz), liczba rdzeni jest taka sama (osiem). Różnice natomiast występują w zastosowanych procesorach graficznych. Xbox One ma 768 jednostek cieniujących, 46 teksturujących i 16 renderujących. PlayStation 4 bazuje na bardziej zaawansowanym Radeonie , który ma prawie dwukrotnie więcej jednostek cieniujących (1152), renderujących (32) i teksturujących (72). PS4 oferuje też wyższą wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych (1,84 TFLOPS, Xbox One 1,31 TFLOPS).

Wynik rundy: Zwycięstwo PlayStation 4. Nie ma bardzo dużych różnic w specyfikacji technicznej, ale wydajniejszy układ graficzny czy specjalnie zaprojektowana obudowa ułatwiająca wymianę dysku to zalety PlayStation 4, których zabrakło w konsoli Microsoftu.

PlayStation 4 vs. Xbox One. Runda 2 - kontrolery

Dodawany do PlayStation kontroler DualShock 4 jest trochę lżejszy od gamepada Microsoftu (ich waga to odpowiednio 212 i 280 g). W porównaniu do poprzednika niektóre analogowe przełączniki zastąpiono w nim cyfrowymi odpowiednikami (górne przełączniki obsługiwane palcami skazującymi). Brak też charakterystycznych przycisków Select i Start, które ustąpiły miejsca tabliczce dotykowej. Działa ona na tej samej zasadzie jak touchpady montowane w laptopach i może np. posłużyć do nawigacji po mapie. Pełni też funkcję dodatkowego przycisku. Kolejna nowinka to wbudowany w kontroler głośnik, który znacznie uatrakcyjnia rozgrywkę. Dodatkowo DualShock 4 ma wbudowane podświetlanie LED, które zmienia kolor (np. w zależności od statusu wirtualnej postaci w grze). Z jednej strony to fajny gadżet, bo gdy np. w grze postać zostaje poważanie ranna, to dioda miga na czerwono. W praktyce dodatkowe oświetlanie pobiera sporo prądu. Typowy czas pracy urządzenia to 6–8 godzin, po czym kontroler trzeba ponownie naładować (około dwie godziny). Można to zrobić poprzez podłączenie go do konsoli, albo za pomocą dowolnej ładowarki USB.

pad sony

pad sony

O ile DualShock 4 zasilany jest akumulatorem Li-Ion (1000 mAh), to gamepad do Xboxa One czerpie energię z dwóch baterii AA. Dlatego trudno porównać czas pracy urządzeń na baterii. W kontrolerze Microsoftu wiele zależy od wydajności i pojemności wykorzystywanych baterii. My wymieniliśmy je dopiero po około tygodniu niezbyt intensywnego używania. Dodatkowy zestaw „Play & Charge” w cenie 75 zł, umożliwia zastąpienie jednorazowych baterii ładowalnym akumulatorem. Potrzebuje około czterech godzin do pełnego naładowania (dane producenta). Cechą charakterystyczną gamepada Microsoftu są specjalne przełączniki z funkcją wibracji, które pozwalają „odczuć” wirtualne zdarzenia. Kontroler działa również bez baterii, wystarczy go tylko podłączyć do konsoli za pomocą kabla USB.

pad xbox one czarny

pad xbox one czarny

Kontrolery są starannie wykonane z materiałów bardzo dobrej jakości.

Wynik rundy: Trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę pojedynku Playstation4 vs Xbox One. Konsola Sony ma masę nowych funkcji, ale wymaga częstszego ładowania. W kontrolerze Microsoftu czas pracy na baterii jest dużo dłuższy ale konieczność wymiany baterii wielu osobom się nie spodoba. Najważniejsze jest to, że oba urządzenia doskonale spisują się w grach i zapewniają komfortową rozrywkę. Remis.

Aktualizacja: 23 czerwca 2015 13:57

Dodano datę premiery PS4 z dyskiem 1TB.

Aktualizacja: 10 czerwca 2015 09:51

Do artykułu dodano informacje o nowych wersjach konsoli, wyposażonych w większe dyski.

Aktualizacja: 02 lutego 2015 09:03

Konsole najnowszej generacji mogą posłużyć nie tylko jako maszyny do grania, ale również stacjonarne odtwarzacze filmów. Sprawdziliśmy, jak zachowują się konsole Xbox One i PlayStation 4 jako odtwarzacze filmów na płytach Blu-ray.

Wnioski z naszych testów, które - mamy nadzieję - ułatwią wam wybór: Xbox One czy PlayStation 4, znajdziecie w artykule Odtwarzacze Blu-ray - test. Czy warto je kupić?.


Zobacz również