Plik .flac - co to jest i czym otworzyć?

Wśród różnych formatów plików muzycznych możemy natknąć się na rozszerzenie .flac. Czym różni się od innych, jak .mp3 czy też .wav? Czy da się je otworzyć normalnym odtwarzaczem?

".flac" to nazwa będąca skrótem od Free Lossless Audio Codec, czyli Darmowy, Bezstratny Kodek Audio. Dźwięk w tym formacie cechuje bardzo dobra jakość, co - niestety - wiąże się najczęściej z dość dużym rozmiarem tego typu plików. Dzieje się tak dlatego, że w formacie .flac nie są usuwane żadne dane ze strumienia audio, a ponieważ dekodowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, audio jest wręcz idealne i takie same, jak pierwowzór.

.flac

.flac

Na czym możemy odtworzyć ten format? Większośc popualrnych odtwarzaczy audio (jak foobar czy Winamp) radzi sobie z nimi bez problemu. Jeśli używamy playera, który ma problemy z otwarciem .flac, można zawsze poszukać do niego odpowiedniej wtyczki. Pliki tego typu polecane są szczególnie osobom, które cenią sobie jakość dźwięku i cchą poczuć pełną jego moc. Warto rónież dodać, że wiele przenośnych odtwarzaczy posiada wsparcie dla odtwarzania plików tego typu (w tym iPod).


Zobacz również