Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania


Różne

Czy wiesz, że...

Pomysł na YouTube zrodził się w głowach trzech byłych pracowników PayPala: Chada Hurleya, Steve'a Chena i Jaweda Karima. Mieli kłopoty z dystrybucją klipów nagranych podczas imprezy w mieszkaniu Chena w San Francisco. Postanowili założyć serwis, który ułatwiłby udostępnianie wideo w Sieci. Prace ruszyły w lutym 2005 r., pierwszy klip pojawił się w kwietniu, a kilka miesięcy później młodzi zapaleńcy znaleźli inwestorów.

Testy zostały zakończone w listopadzie 2005 r., a już w połowie 2006 r. w YouTube codziennie pojawiało się 65 tys. nowych klipów. W ciągu doby odnotowywano milion odtworzeń. Pod koniec roku witryna została przejęta przez Google. Wartość transakcji wyniosła 1,65 miliarda dolarów. Serwis do dziś nie przynosi jednak zysków - koszty transferu już dawno przekroczyły milion dolarów dziennie!

Spośród innych witryn warto wymienić InfiniTube, Splicd i You3b. Pierwsza odtwarza klipy w nieskończoność - wystarczy podać jakieś słowo kluczowe. Druga generuje linki do określonych momentów w filmach (na przykład do 53. sekundy). Trzecia ułatwia odtwarzanie kilku plików naraz.

Najlepsze wtyczki do Firefoksa

Better YouTube - jedna z najpopularniejszych wtyczek do obsługi YouTube. Ta przygotowana przez serwis Lifehacker kompilacja skryptów Greasemonkey ułatwia pobieranie klipów z YT na dysk oraz modyfikuje wygląd odtwarzacza na stronie WWW.

Video DownloadHelper - pomaga pobrać klipy z YouTube na twardy dysk. Wtyczka radzi sobie także z konwersją plików, ale tylko w podstawowym zakresie. Do bardziej skomplikowanych konwersji wymaga zainstalowania zewnętrznego programu.

TubeStop - blokuje opcję automatycznego odtwarzania klipów w YouTube i innych witrynach, gdzie takie materiały zostały zagnieżdżone. Przydaje się użytkownikom posiadającym wolniejsze łącza internetowe.

You Old Enough? - zadaniem tej wtyczki jest obejście mechanizmu weryfikacji wieku w YouTube. Dzięki temu możesz oglądać klipy oznaczone jako kontrowersyjne bez konieczności zakładania konta i logowania się.

YouPlayer - wtyczka dodaje do Firefoksa odtwarzacz multimedialny podobny do desktopowego Winampa. Użytkownik ma do dyspozycji edytor list odtwarzania, gdzie może dodawać linki do klipów metodą "przeciągnij i upuść".

YouTube Cinema - zmienia wygląd podstron w YouTube. Pozwala użytkownikowi na korzystanie z trybu kinowego - klip jest wyświetlany na całym ekranie, bez listy pokrewnych zasobów i innych informacji.

Najlepsze skrypty do Firefoksa

KeepVid to jeden z najprostszych w obsłudze serwisów do pobierania klipów z YouTube.

KeepVid to jeden z najprostszych w obsłudze serwisów do pobierania klipów z YouTube.

Aby korzystać ze skryptów, należy najpierw zainstalować wtyczkę Greasemonkey. Pełni ona funkcję enedżera i edytora.

Loopy for YouTube - dodaje pod każdym filmem niewielki przycisk. Gdy go klikniesz, film będzie odtwarzany w nieskończoność.

Full Screen Auto - automatycznie uruchamia tryb pełnoekranowy dla każdego załadowanego klipu. Całkowicie pomija podstronę z linkami do pokrewnych plików.

Animated Thumbnails - wyświetla animowane wersje miniaturek poszczególnych klipów. W ten sposób możesz lepiej zapoznać się z zawartością wideo przed jego załadowaniem.

YouTube Enhancer - najciekawszą funkcją tego skryptu jest opcja włączenia buforowania klipów nawet wtedy, gdy automatyczne odtwarzanie nie jest aktywne.

YouTube HQ + 720p - automatycznie ładuje żądany klip w najlepszej dostępnej jakości. Nie musisz przeładowywać strony ani się rejestrować w celu zmiany ustawień na "zawsze najlepszą jakość".

YouTube Lyrics - skrypt przeszukuje jedenaście najpopularniejszych serwisów z tekstami piosenek. Słowa pojawiają się w specjalnym boksie obok okienka z filmem.

YouTubr - integruje YouTube i serwis do hostowania zdjęć Flickr. Pozwala na odtworzenie powiązanego z daną fotografią klipu we Flickrze.

Modyfikowanie kodu zagnieżdżającego klipy wideo

Obok każdego filmu w YouTube znajdują się pola URL i Umieść. W tym pierwszym znajduje się zwykły link do podstrony w serwisie. Można go przesłać znajomemu e-mailem lub komunikatorem. W drugim polu jest kod, który umożliwia zagnieżdżenie odtwarzacza YouTube w dowolnej witrynie internetowej. Niekiedy ta opcja jest wyłączona na żądanie właściciela praw autorskich.

Po kliknięciu niebieskiego przycisku obok pola Umieść pojawia się edytor kodu. Można w nim włączyć lub wyłączyć ozdobną ramkę, lub obsługę wysokiej rozdzielczości. Da się również zmienić kolorystykę oraz rozmiar okna. Osoby, którym te opcje nie wystarczają, powinny zainteresować się aplikacją VTubeTools. Pozwala ona na wyłączenie automatycznego odtwarzania, aktywowanie pętli itp.

Standardowy link z pola URL trzeba dopasowywać ręcznie. Dodanie do linku parametru &fmt=18 włącza "wysoką jakość". Końcówka &fmt=22 aktywuje z kolei "jakość HD". Do linku można też dodać #t=XXmYYs. Po kliknięciu tak spreparowanego odnośnika odtwarzanie rozpocznie się w podanej minucie i sekundzie.