Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania

Codziennie w YouTube jest publikowanych 80 tysięcy nowych filmów. Wszystkiego nie obejrzysz, choćbyś poświęcił na to całe życie. Ale istnieją programy, witryny, wtyczki a nawet skrypty, dzięki którym korzystanie z tych gigantycznych zasobów może być łatwiejsze. Prezentujemy te najfajniejsze i najciekawsze.


Filmy w YouTube są chronione prawem autorskim, dlatego nie można ich pobierać. Od tej zasady są oczywiście wyjątki - opcja downloadu znajduje się np. przy niektórych przemówieniach polityków. Jednak teoretycznie ponad 90% klipów da się oglądać wyłącznie za pomocą przeglądarki. Istnieją jednak narzędzia, które ułatwiają obejście tego ograniczenia.

Łatwe pobieranie filmów z YouTube

Polecamy:
  • YouTube Downloader HD 1.1 - aplikacja, która umożliwia pobieranie filmów z serwisu YouTube (również w jakości HD) oraz ich konwersję do formatu AVI lub MP4.
  • xVideoServiceThief 2.0.1 - program przypominający interfejsem aplikację do obsługi trasnsferów peer-to-peer. Umożliwia pobieranie filmów z serwisów takich jak YouTube czy 123video.
  • YouTube Cinema 4.5.4.1 - wtyczka do przeglądarki Firefox, która umożliwia wyświetlanie filmów w trybie kinowym
  • YouTube Mobile - aplikacja do urządzeń z systemem Windows Mobile lub Symbian, która umożliwia oglądanie materiałów filmowych z YouTube na ekranie telefonu komórkowego
  • Desktop YouTube Downloader 2.2 - prosta w obsłudze aplikacja, która pobierze i przekonwertuje materiały filmowe z serwisu YouTube
Do ściągania filmów z YouTube możesz wykorzystać odpowiednie witryny internetowe lub programy, które instalujesz na swoim komputerze. Te pierwsze są prostsze i mają mniejszą funkcjonalność. Po prostu podajesz link do żądanego klipu, klikasz odpowiedni przycisk i odczekujesz kilka sekund, aż pojawią się linki do pobrania filmu w wersji standardowej, a także (czasami) oryginalnej, w wysokiej rozdzielczości. Na tej zasadzie działa chociażby KissYouTube.

Podobny mechanizm zastosowano w CatchYouTube. Witryna zapisuje pliki w różnych formatach: MPEG, MOV, MP4, 3GP, FLV.

Inne popularne aplikacje sieciowe to KeepVid, obsługujący kilkadziesiąt stron z filmami VideoDownloader czy bardzo proste 2conv oraz YouTube Leecher. Natomiast KeepHD pozwala na pobieranie z YouTube filmów o jakości HD.

Wśród programów desktopowych znany jest YouTube Catcher, który obsługuje praktycznie wszystkie popularne serwisy wideo. Ma on postać paska narzędziowego dodawanego do przeglądarki. Inny program to Pazera Free Video Downloader.

Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania

Za pomocą serwisu keepHD ściągniesz z YouTube filmy w rozdzielczości HD.

Na szczególną uwagę wśród programów pozwalających ściągać z YouTube zasługuje YouTube Downloader HD. Ten znakomity i darmowy produkt oferuje rozbudowane opcje dotyczące jakości zapisywanych na dysk plików. Bez problemu radzi sobie, zgodnie z nazwą, z pobieraniem materiałów HD i zachowuje ich oryginalną rozdzielczość.

Osoby o jeszcze większych wymaganiach powinny zainteresować się opensource'ową aplikacją xVideoServiceThief. Na razie znajduje się ona w fazie testowej alfa - nie wszystko działa tak jak powinno. Obsługuje około pięćdziesięciu serwisów wideo, ma interfejs podobny do tego oferowanego przez klienty sieci P2P. Potrafi pobierać wiele plików naraz, downloady można przerywać i wznawiać wedle uznania.

Wyciąganie ścieżek dźwiękowych, czyli pobieranie muzyki z YouTube

Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania

ListenToYouTube - podajesz link do filmu i za moment masz gotową do pobrania empetrójkę ze ścieżką dźwiękową.

W YouTube da się znaleźć mnóstwo ciekawych nagrań muzycznych. Są to np. zapisy z koncertów albo bardzo rzadkie remiksy. W sklepie ich raczej nie kupisz. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą witryny i programy, które pozwalają ściągnąć muzykę z YouTube, a dokładniej umożliwiają ekstrakcję ścieżki dźwiękowej z filmu i zapisanie jej w formacie MP3 lub WAV. Należy do nich wspomniany już serwis CatchYouTube, a także Vixy i Online FLV Converter. Ten pierwszy obsługuje formaty MP3 i WAV, drugi tylko MP3, a trzeci jest najbardziej rozbudowany - potrafi zapisać wykrojony z filmu dźwięk w formatach MP3, WMA i AAC. Inne znane witryny to ListenToYouTube oraz VidToMP3.

Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania

Serwis CatchYouTube pozwala ściągać z YouTube filmy lub ścieżki dźwiękowe.

Zwolennicy rozbudowanych, desktopowych aplikacji umożliwiających ściąganie z YouTube powinni zainteresować się MediaCoderem i TubeMasterem. Ten ostatni jest szczególnie przyjazdy, bo zintegrowano go z większością znanych usług wideo.

Wyszukiwanie

Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę bez kombinowania

TubeMaster to program desktopowy do wyciągania ścieżek dźwiękowych z filmów publikowanych w YouTube.

Choć YouTube ma bardzo dobrą wyszukiwarkę, w Sieci da się także znaleźć wiele alternatywnych, wyspecjalizowanych wyszukiwarek indeksujących zasoby tego serwisu. I tak na przykład serwis 7ags ułatwia przeglądanie katalogu klipów względem słów kluczowych. IDesktop wyświetla najpopularniejsze i najlepsze materiały wideo. Pozwala również na ich pobieranie z YouTube. Mappeo to z kolei połączenie YouTube i Map Google.

Na uwagę zasługuje TimeTube - usługa tworzy wirtualną oś czasu dla klipów powiązanych z danym słowem kluczowym.

Utrecht.cc i VizBand są z kolei skierowane głównie do fanów muzyki - indeksują publikowane w YouTube teledyski.