Podrasuj go, czyli więcej mocy za tę samą cenę

Czy Twój pecet jest zbyt powolny? Nim sięgniesz do portfela i wydasz ciężki grosz na zakup nowego sprzętu, zwiększ wydajność systemu za pomocą specjalnego oprogramowania...


Czy Twój pecet jest zbyt powolny? Nim sięgniesz do portfela i wydasz ciężki grosz na zakup nowego sprzętu, zwiększ wydajność systemu za pomocą specjalnego oprogramowania. Nie jest ono kosztowne, a może przynieść duże korzyści.

Większa wydajność bez zakupu nowego sprzętu - to właśnie obiecują programy tuningowe. Przetestowaliśmy ponad 100 programów.

Zadziwia Cię ociężałość Twojego peceta? Mimo wbudowanego procesora Pentium 233 MHz i 32 MB pamięci RAM jest zbyt powolny podczas odczytywania danych z twardego dysku, zwłaszcza gdy oprócz edytora tekstu jest otwarty arkusz kalkulacyjny lub przeglądarka internetowa. Co robić? Możesz popijać herbatę i ćwiczyć własną cierpliwość. Możesz pobiec do sklepu i kupić nowy komputer. Albo... "wycisnąć" pełną moc, która kryje się w sprzęcie. Posłuży do tego odpowiednie oprogramowanie.

Prędkość to nie wszystko

Optymalnie skonfigurowany komputer powinien być stabilny, niezawodny i wygodny w obsłudze. Nawet najszybszy pecet jest wart niewiele, jeśli się co chwilę zawiesza.

Nasz wybór

Aby zaoszczędzić Czytelnikom mozolnego poszukiwania w Internecie oprogramowania do tuningu, wybraliśmy i przetestowaliśmy ponad 100 najlepszych narzędzi. Prawie wszystkie zamieściliśmy na naszym . Podajemy adresy WWW stron producentów (jednak nie wszyscy programiści posiadają własne witryny).

Pięć najlepszych programów.

Wybraliśmy 5 znakomitych narzędzi. Trzy z nich: TweakBIOS, MemTurbo, PowerStrip służą wyłącznie do zwiększania wydajności, dwa inne obiecują większą wygodę i niezawodność. Za pomocą TweakBIOS zoptymalizowaliśmy ustawienia BIOS-u, MemTurbo skonfigurował pamięć roboczą w taki sposób, by była optymalnie wykorzystywana przez Windows. Programem PowerStrip przetaktowaliśmy karty graficzne 2D/3D. Uzyskaliśmy wzrost wydajności - zależnie od aplikacji - od 20 do 50 (!) procent.

Bezpieczny i wygodny pecet.

Na podrasowanych komputerach zainstalowaliśmy pakiet Norton Utilities, który szybko uwolnił sporą ilość megabajtów zajmowanych na dysku przez zbędne pliki. Skorygowaliśmy też błędne zapisy w rejestrze. Dzięki Pit's Win Toy's ograniczyliśmy obszar pamięci roboczej - przy 48 MB pamięci RAM wystarczy 4 do 5 MB pamięci podręcznej.

Kolekcja przydatnych narzędzi.

Niektóre programy tuningowe, mimo że nie dają zwyżek wydajności, mogą być przydatne. Na przykład CloneMaster pomaga wyszukiwać pliki, które występują podwójnie na twardym dysku. Prezentujemy narzędzia przeznaczone do optymalizowania pracy twardych dysków, napędów CD-ROM i stacji dyskietek. Oprócz tego programy wyspecjalizowane np. na określonych kartach graficznych czy typach procesorów.

Wybór programu.

Uważnie selekcjonuj narzędzia do tuningu. Jeżeli zdecydujesz się przyspieszyć kartę graficzną, wyższej wydajności możesz oczekiwać tylko przy zadaniach, które intensywnie wykorzystują kartę. Aplikacje, które w głównej mierze odwołują się do procesora, nie będą działały o wiele szybciej. Jeśli np. zajmujesz się kompresją muzyki z płyt CD na format MP3 i archiwizowaniem jej na twardym dysku, nie zyskasz nic na swojej przeróbce.

Nasza ocena.

Skala ocen obejmuje od 0 punktów dla narzędzia, którego rezultaty działania są tak małe, że nie dają się zmierzyć, do 5 punktów dla programu pozwalającego przyspieszyć pracę komputera. W naszym zestawieniu brak oprogramowania, które nie zasłużyło sobie na więcej niż 0 punktów. Chcemy zaprezentować Wam tylko najlepsze programy tuningowe.

Instaluj programy pojedynczo.

Nie instaluj w swoim komputerze zbyt dużej liczby oprogramowania. W przeciwnym razie przeciążysz katalog Windows, co może przyczynić się do utraty stabilności systemu. Ułatw pracę sobie i programom deinstalacyjnym instalując programy systematycznie jeden po drugim. Sprawdź w ramach gruntownych testów, jak dużą zwyżkę wydajności daje określony program na komputerze w aktualnej konfiguracji. Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyników narzędzia, od razu odinstaluj je korzystając z modułu deinstalacyjnego zintegrowanego w danej aplikacji, deinstalatora systemowego Windows menu/Start/Ustawienia/Panel sterowania/Dodaj/Usuń programy lub - o ile taki posiadasz - specjalistyczny program deinstalujący (np. Quarterdeck CleanSweep). Dopiero wtedy powinieneś zabrać się za instalowanie kolejnych aplikacji. Dzięki temu Twój system pozostanie stabilny przez dłuższy czas.