Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


Grudzień to okres, który od zawsze kojarzony jest z większymi zakupami. To przecież w tym miesiącu kupujemy prezenty dla znajomych, rodziny, a czasem i dla siebie. Jednak czy po licznych czarnopiątkowych promocjach możemy liczyć na kolejne świetne oferty? Nie zapominajmy, że dalej zmagamy z wysoką inflacją, co skutecznie studzi nasz zapał zakupowy. A może jest to właśnie najlepszy moment na złożenie nowego PC-ta? Jak zwykle na początku miesiąca przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Grudzień 2022 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Czarnopiątkowy szał zakupowy minął, a większość cen – niestety - wróciła już na swój standardowy poziom. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, także i w tym nie zauważymy większych zmian w cenach kluczowych podzespołów... z małym wyjątkiem, o którym wspomnimy trochę później. Podobnie jak w listopadzie, chcąc zakupić nowy komputer taniej, zmuszeni poniekąd jesteśmy do “polowania” na promocje.  

Zobacz również:

Po raz kolejny zmagamy się z kryzysem na rynku komputerów osobistych. Tym razem jednak nie jest on spowodowany brakiem podzespołów. Szalejąca inflacja skutecznie studzi nasz zapał do ich wymiany. Większość producentów musiała dokonać korekt planów sprzedażowych na IV kwartał 2022 roku, co dobitnie obrazuje, jak zła musi być obecnie sytuacja. Niektórzy wręcz porównują ją do zapaści z 2009 roku. Jednak czy nie można było tego przewidzieć? Boom zakupowy, spowodowany pandemią koronawirusa, musiał w końcu przecież minąć. Dziś już nie pracujemy czy uczymy się zdalnie, jak choćby jeszcze w ubiegłym roku. Co więcej - po co mamy wymieniać sprzęt, który dalej działa, a nowy jest jeszcze droższy? Z tego względu coraz bardziej obojętnie zwracamy uwagę na debiutujący sprzęt.

W listopadzie doczekaliśmy się premier nowych kart graficznych. Poza RTX 4080 do sklepów trafiły również odświeżone modele RTX 3060 oraz RTX 3060 Ti. Po co? Szczerze powiedziawszy - nie wiemy. Nowy RTX 3060 został wyposażony w 8 GB pamięci VRAM, co oznacza również redukcję przepustowości pamięci. Zamiast 192-bitowego interfejsu został on wyposażony w “zaledwie” 128-bitowy. Mimo redukcji ilości pamięci, karta ta średnio jest tylko o 100 zł tańsza od “pełnego” modelu. W przypadku wariantu TI “zieloni” postanowili zastosować szybsze pamięci GDDR6X, co - niestety - spowodowało zwiększeniem się ceny i tak już drogiego modelu, zbliżając go jeszcze bardziej do RTX 3070.

Listopadowa premiera RTX 4080 również niewiele zmieniła na rynku kart graficznych. Najtańsze modele tej karty został wstępnie wycenione na astronomiczne 7049 zł. W tej cenie już nie raz udowadaliśmy, że jesteśmy w stanie złożyć cały komputer. Nietrudno odnieść wrażenie, że ta premiera - w przeciwieństwie do droższego RTX 4090 - nie poszła po myśli Nvidii. Karty nie wyprzedały się z miejsca ze sklepów. Dodatkowo już w Czarny Piątek wybrane modele był nawet przeceniane o prawie 500 zł poniżej ceny sugerowanej przez “zielonych”.

Słabą sprzedaż RTX 4080 można tłumaczyć zarówno wysoką ceną, jak i zbliżającą się premierą nowych Radeonów. RX 7900 XTX oraz RX 7900 XT trafią do sprzedaży już 13 grudnia. Tego samego dnia poznamy również ich wydajność, choć AMD podzieliło się już w międzyczasie kilkoma wykresami i wiemy dzięki temu, że jest na co czekać. Teoretycznie nowe Radeony śmiało będą mogły konkurować z RTX 4080. Niektórzy obstawiają nawet, że najmocniejsza karta,w niektórych tytułach ma szansę nawet na dogonienie dużo droższego RTX 4090. Dodatkowo RX 7900 XTX czy RX 7900 XT zostały dobrze, jak na obecne czasy, wycenione. Za mocniejszy model przyjdzie nam zapłacić 999 dolarów, czyli o 200 mniej niż za RTX 4080. Nie ma zatem co się dziwić, że cześć użytkowników woli zaczekać do połowy grudnia.

Dodatkowo nie zapominajmy też, że AMD obecnie mocno wyprzedaje swoje starsze serie zarówno procesorów, jak i kart graficznych. Radeony RX serii 6000 to przecież wciąż bardzo wydajne jednostki, które teraz zakupimy najtaniej w historii. Skoro dalej najpopularniejszą rozdzielczością (według statystyk Steama) jest wciąż Full HD, to nie ma co się dziwić, że użytkownicy chętniej sięgają po RTX 3060 czy RX 6600 XT/RX6700 XT. Karty możemy zakupić za ok. 2 000 zł, co na pewno zachęca bardziej do ich nabycia.

Chcąc konkurować z procesorami Intela 13. generacji, AMD zostało poniekąd zmuszone do obniżenia cen swoich układów. Na pewno jest to z korzyścią dla nas. Ryzeny serii 5000 to wciąż przecież bardzo szybkie jednostki. Zresztą, model wyposażony w powiększoną pamięć cache - 5800X3D - często okazuje się szybszy nawet od najnowszych układów.

Niestety - na premierę nowych, tańszych procesorów, musimy poczekać do początku stycznia. Na CES prawdopodobnie zostaną zapowiedziane pozostałe modele 13 generacji Intela, jak i kolejne jednostki dla gniazda AM5. Nowa platforma AMD dalej nie zyskała na większej popularności. Nie pomogły nawet obniżki cen najwydajniejszych Ryzenów - i to niecałe dwa miesiące po ich premierze.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, w proponowanych zestawach na grudzień nie zaszły większe zmiany w porównaniu do poprzednich zestawień. Obecnie, po obniżkach, procesory AMD mogą bezproblemowo konkurować z układami Intela w każdym przedziale cenowym.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów - jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich elementów. Pamiętajcie o wykorzystaniu naszego narzędzia do prezentacji ofert. Nie tylko umożliwi wyszukanie najlepszych okazji na podzespoły w większej ilości sklepów - jego największą zaletą jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki temu zawsze, kiedy skorzystacie z naszego poradnika, macie pewność, że jest ona obowiązująca. Aby zobaczyć pełną listę ofert, wystarczy kliknąć w nazwę interesującego was produktu.

Grudzień 2022 – Zestaw do 2500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

W najtańszym zestawie nie zaszły drastyczne zmiany. Dalej bazuje on na czterordzeniowym procesorze od Intela - Core i3-12100F. Układ ten zapewnia dodatkowo obsługę ośmiu wątków i oferuje nawet 30% wyższą wydajność w grach, niż swój poprzednik i3-10100F. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny.

W tak ograniczonym budżecie jedyna kartą graficzną, jaką możemy zainstalować, pozostaje leciwa już GeForce GT 1030. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, zwłaszcza, że proponowany przez nas procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Po raz kolejny postawiliśmy na obudowę od Genesis. Model Irid 513, dzięki dołączonym do zestawu dwóm wentylatorom, powinien zapewnić dużo lepsze temperatury naszego komputera, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę o mocniejszą kartę graficzną.

Grudzień 2022 – Zestaw do 3500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

W komputerze do kwoty 3500 zł zaszły zmiany, które powinny zapewnić nam wyższą wydajność w grach. Dalej jest to przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Tym razem postawiliśmy na połączenie procesora Core i3-12100F z GeForcem GTX 1660. Układ ten jest wydajniejszy od, proponowanego w poprzednich miesiącach, Radeona RX 6500 XT. Postawiliśmy również na jeden szybki dysk SSD od NVMe o pojemności 1 TB, który pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows i nawet kilku dużych gier.

Grudzień 2022 – Zestaw do 3500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Nowa konfiguracja w naszym zestawieniu bazuje na sześciordzeniowym procesorze od AMD – Ryzen 5 5500. Mimo że jest to jednostka posiadające rdzenie ZEN3, nie zapewnia ona pełnej obsługi standardu PCIe 4,0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na tańszą płytę główną z chipsetem B450. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5500 może być konieczna aktualizacja BIOS. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach wykorzystujących procesor Intela. Dalej stawiamy na GTX 1660, który niespodziewanie wraca do polecanych zestawów komputerowych.

Grudzień 2022 – Zestaw do 4500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

W zestaw w kwocie 4500 zł oparty o procesor od AMD postawiliśmy na Ryzen 5 5600. Jednostka ta posiada rdzenie wykonane w architekturze ZEN3 i w pełni obsługuje standard PCIe 4.0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na płytę główną z chipsetem B550. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5600 może być konieczna aktualizacja BIOS. W parze z wydajną karta Radeon RX 6650 XT od Asusa zestaw ten spokojnie poradzi sobie z najnowszymi grami w rozdzielczości FullHD. Jak już nieraz wspominaliśmy, karty od AMD zapewniają odpowiedni poziom wydajności, pod warunkiem, że nie włączymy opcji Ray Tracing.

Grudzień 2022 – Zestaw do 5000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Również i w zestawie za 5000 zł nie zaszły wielkie zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Dalej jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor Intela i5-12400F oraz płytę od Gigabyta B660M DS3H. Jednak w przypadku tego komputera postanowiliśmy postawić domyślnie na RTX 3060 w wersji od Asusa. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach.

Grudzień 2022 – Zestaw do 5500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

W cenie 6 000 otrzymujemy jednostkę bazującą na sześciordzeniowym procesorze od Intela i5-12400F. Jak już wcześniej zauważyliśmy, ceny RTX 3060 Ti nie należą do najniższych. Mimo wszystko udało nam się zmieścić w budżecie dzięki konstrukcji od PNY. Karta serii XLR8, mimo niskiej ceny, powinna zapewnić również wysoką wydajność nawet w najnowszych grach.

Raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Asusa - model PRIME B660-PLUS D4. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania.

Grudzień 2022 – Zestaw do 5500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Zestaw ten powstał jako alternatywa dla konfiguracji w cenie 5500 zł, bazującej na procesorze od Intela. Jak widać, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie od AMD, dostajemy sporo tańszą bazę, przez co mogliśmy pozwolić sobie na zastosowanie Radeona RX 6700 XT. Dzięki temu całościowy zestaw w niektórych grach może nawet okazać się szybszy od propozycji bazującej na układzie Intela. Wszystko opiera się na ośmiordzeniowym procesorze Ryzen 7 5800X. Układ ten zapewnia pełne wsparcie dla szesnastu wątków dzięki obsłudze SMT. Warto nadmienić, że jeszcze na początku roku podobną konfigurację proponowaliśmy jako zestaw w cenie 8 000 zł. To dobitnie pokazuje jak znacząco uległa poprawie sytuacja na rynku komputerów osobistych.

Grudzień 2022 – Zestaw do 8000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Najdroższe zestawienie zostało przygotowane tak, aby poradziło sobie z najbardziej wymagającymi tytułami growymi, jak i podczas pracy. Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na dwunastordzeniowego Ryzena 9 5900X w parze z płytą główną na chipsecie X570. Całość uzupełnia dostępny w stosunkowo niskiej cenie RTX 3070 od Gigabyte'a. Śmiało możemy założyć, że zestaw ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami nawet w rozdzielczości 1440p.

Przypominamy, że jeżeli jednak pragniecie wykorzystać komputer głównie do gier, to warto rozważyć tańszy procesor, jakim jest ośmiordzeniowy Ryzen 7 5800X, dzięki czemu zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych.

Grudzień 2022 – Zestaw do 8000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022

Najszybszy i zarazem najdroższym proponowanym przez nas zestawem pozostaje ten na procesorze Intela. Tym razem jednak postawiliśmy na najnowszą generację - Core i5-13700KF. Ten hybrydowy procesor, obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż szesnaście rdzeni (8C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności nie tylko w grach, ale również w zaawansowanych programach, np. do obróbki wideo. Mimo sporych obniżek cenowych pamięci DDR5 nadal nie mieszczą się w naszym budżecie. Z tego względu pozostajemy przy standardzie DDR4. Mimo że płyta Gigabyte Z690 Gaming X to budżetowa konstrukcja dla socketu LGA1700, to może pochwalić się aż czterema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy obecnością 2,5 Gbit LAN’u. Proponujemy zestaw wyposażony w taniego RTX 3070 od Gigabyte.

Podsumowanie

Choć ceny proponowanych zestawów nie uległy większym zmianom, to nie możemy przewidzieć, co przyniosą kolejne tygodnie. Odstanie lata dobitnie na udowodniły, jak niestabilny jest rynek podzespołów komputerowych i jak trudno przewidzieć jego reakcje. Dlatego jeśli wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku Nowego Roku.