Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


Kolejny miesiąc za nami. Listopad od dobrych kilku lat kojarzony jest z wyprzedażami w sklepach, głównie za sprawą Black Friday. Polskie sklepy przyzwyczaiły nas, że promocje wokoło tego wydarzenia prezentują przez cały miesiąc. Jednak czy w obecnych czasach szalejącej inflacji trafimy na prawdziwe promocje i uda nam się złożyć zestawy komputerowe taniej niż w ubiegłym miesiącu? A może jest to właśnie najlepszy moment na złożenie nowego PC? Jak zwykle na początku miesiąca przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Listopad 2022 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, także i w tym nie zauważymy większych zmian w cenach kluczowych podzespołów. Na szczęście listopad - za sprawą licznych promocji związanych z wyprzedażami “czarnopiątkowymi” - daję nadzieję, że finalnie, jak się postaramy, uda nam się złożyć komputer taniej. Będziemy tylko zmuszeni do “polowania” na najlepsze oferty.

Zobacz również:

W październiku doczekaliśmy się zarówno premiery RTX 4090, jak i kart Intel ARC. Jak łatwo można było przewidzieć, premiera drogiej karty od Nvidii nie wpłynęła na zmiany cen GPU. Zgodnie z naszymi przewidywaniami model ten jest sprzedawany w sporo wyższej cenie niż sugerowana. Dodatkowo sama Nvidia jeszcze przed oficjalną premierą podniosła ją do poziomu 9 699 zł (z 9 399 zł). Obecnie jednak, gdy szukacie RTX 4090, traficie wyłącznie na oferty sięgające nawet i 11 tys. złotych, a mimo to układy te znikają z półek sklepowych.

W połowie listopada do sklepów trafi drugi przedstawiciel jednostek Ada Lovalace – 16 GB RTX 4080. Model ten został wstępnie wyceniony na 7 099 zł, jednak nie jest powiedziane, że i w jego przypadku nie doczekamy się jeszcze podwyżki. Pojawiające się pojedyncze oferty z zagranicznych sklepów sugerują przekroczenie 8 000 zł, a topowe modele mogą kosztować nawet i 9 000 zł. Pozostaje mieć nadzieję, że są to tylko tak zwane “place holdery”. Jeżeli nie śledzicie informacji na bieżąco, mogło wam umknąć, że Nvidia odwołała premierę 12 GB wariantu RTX 4080. Oznacza to, że do końca roku nie doczekamy się “tańszych” jednostek Ada Lovalace. W przypadku pozostałych modeli “zielonych”, dalej średnio przepłacamy ok. 20% za już dwuletnie modele należące do serii Amper.

Również debiutujący układ od Intela nie spowodował większych zmian. Niestety, “niebiescy”, nie rozwiązali części problemów ze sterownikami oraz kompatybilnością z starszymi API graficznymi. Karty ARC korzystają z emulacji starszych trybów DirectX, co wpływa negatywnie na wydajność. W tytułach bazujących na DX9 najmocniejszy model A770 ma problemy z przegonieniem nawet 8-letnich konstrukcji konkurencji. Dodatkową przeszkodą wydaje się być mała dostępność jednostek Intela w sklepach. Chcąc zakupić kartę Arc Alchemist, tak naprawdę jesteśmy skazani na modele referencyjne przygotowane przez “niebieskich”, ponieważ mało który producent zdecydował się wprowadzić nowe GPU do swojej oferty.

Jakby tego było mało - w Polsce karty Intela sprzedawane są wyłącznie w Komputroniku i to w cenach, które niezbyt zachęcają. Model A750 został wyceniony na 1899 zł, a A770 na 2099 zł. Cóż - w tym przedziale mamy sporą konkurencję, ponieważ trafimy zarówno na propozycję Nvidii w postaci RTX 3060, jak i AMD w postaci RX 6600 czy RX 6600 XT. I choć wszyscy możemy kibicować Intelowi, gdyż trzeci duży producent układów graficznych jest potrzebny, nietrudno się dziwić, że mało kto zdecyduje się na kartę od Intela, skoro w podobnej cenie może mieć mniej problematyczne, a często i wydajniejsze rozwiązanie.

W przypadku kart od AMD sytuacja na szczęście się ustabilizowała. Radeony już nie drożeją i często trafiają na liczne promocje, dzięki którym będziemy mogli zakupić RX 6600 XT poniżej 1900 zł, czy RX 6700 XT w cenie poniżej 2300 zł. Może być to znak dla nas, że “czerwoni” chcą wyprzedać swoje karty jeszcze przed premierą nowych jednostek korzystających z architektury RDNA3. Prezentacji nowych układów spodziewać się możemy już niedługo, ponieważ AMD zapowiedziało konferencję na 3. listopada. Pierwsze plotki nie są jednak optymistyczne i mówią o tym, że realna sprzedaż tych modeli może zacząć się dopiero w grudniu. Dodatkowo raczej pewnie jest, że przynajmniej początkowo zostaną zaprezentowane najdroższe modele, które będą konkurować z RTX 4090 czy RTX 4080.

Dużo większe zmiany zaszły na rynku procesorów. W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o udanej premierze 13. generacji Intela. Jednostki Raptor Lake to najszybsze procesory na rynku, zwłaszcza jeżeli chodzi o gry. Dodatkową ich zaletą jest kompatybilność z płytami głównymi poprzedniej generacji czy z pamięciami DDR4, co znacznie obniża koszty przejścia na nową platformę “niebieskich”.

Już w poprzednim miesiącu informowaliśmy Was o niezbyt udanym starcie nowej platformy AMD – AM5. Sytuacji nie poprawił debiut płyt opartych o chipset B650. Te “tańsze” modele wciąż kosztują powyżej 1000 zł. Należy pamiętać, że procesory ZEN4 współpracują tylko z drogimi pamięciami DDR5. Debiut był na tyle nieudany, że AMD zostało poniekąd zmuszone do obniżenia prognoz zysków na ostatni kwartał tego roku. Firma co prawda ratuje się teraz obniżkami cen układów poprzedniej generacji, co wcale nie jest dla nas złą wiadomością. Procesory Ryzen 5000 to przecież wciąż bardzo szybkie jednostki. Nie zapominajmy zwłaszcza o modelu wyposażonym w 3DCache – Ryzen 7 580X3D, który to śmiało może konkurować nawet z najnowszymi konstrukcjami. Ostatnio był wyprzedawany za 1749 zł!

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku i premiery nowych układów, w proponowanych zestawach na listopad zaszło kilka zmian w porównaniu do poprzednich miesięcy. Obecnie, po obniżkach, procesory AMD mogą bezproblemowo konkurować z układami Intela w każdym przedziale cenowym.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów - jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich elementów. Pamiętajcie o wykorzystaniu naszego narzędzia do prezentacji ofert. Nie tylko umożliwi wyszukanie najlepszych okazji na podzespoły w większej ilości sklepów - jego największą zaletą jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki temu zawsze, kiedy skorzystacie z naszego poradnika, macie pewność, że jest ona obowiązująca. Aby zobaczyć pełną listę ofert, wystarczy kliknąć w nazwę interesującego was produktu.

Listopad 2022 – Zestaw do 2500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

W najtańszym zestawie nie zaszły drastyczne zmiany. Dalej bazuje on na czterordzeniowym procesorze od Intela - Core i3-12100F. Układ ten zapewnia dodatkowo obsługę ośmiu wątków i oferuje nawet 30% wyższą wydajność w grach, niż swój poprzednik i3-10100F. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny.

W tak ograniczonym budżecie jedyna kartą graficzną, jaką możemy zainstalować, pozostaje leciwa już GeForce GT 1030. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, zwłaszcza, że proponowany przez nas procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Po raz kolejny postawiliśmy na obudowę od Genesis. Model Irid 513, dzięki dołączonym do zestawu dwóm wentylatorom, powinien zapewnić dużo lepsze temperatury naszego komputera, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę o mocniejszą kartę graficzną.

Listopad 2022 – Zestaw do 3500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

W komputerze do kwoty 3500 zł zaszły zmiany, które powinny zapewnić nam wyższą wydajność w grach. Dalej jest to przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Tym razem postawiliśmy na połączenie procesora Core i3-12100F z GeForcem GTX 1660. Układ ten jest wydajniejszy od, proponowanego w poprzednich miesiącach, Radeona RX 6500 XT. Postawiliśmy również na jeden szybki dysk SSD od NVMe o pojemności 1 TB, który pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows i nawet kilku dużych gier.

Listopad 2022 – Zestaw do 3500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Nowa konfiguracja w naszym zestawieniu bazuje na sześciordzeniowym procesorze od AMD – Ryzen 5 5500. Mimo że jest to jednostka posiadające rdzenie ZEN3, nie zapewnia ona pełnej obsługi standardu PCIe 4,0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na tańszą płytę główną z chipsetem B450. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5500 może być konieczna aktualizacja BIOS. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach wykorzystujących procesor Intela. Dalej stawiamy na GTX 1660, który niespodziewanie wraca do polecanych zestawów komputerowych.

Listopad 2022 – Zestaw do 5000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

W zestaw w kwocie 5000 zł oparty o procesor od AMD postawiliśmy na Ryzen 5 5600. Jednostka ta posiada rdzenie wykonane w architekturze ZEN3 i w pełni obsługuje standard PCIe 4.0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na płytę główną z chipsetem B550. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5600 może być konieczna aktualizacja BIOS. W parze z wydajną karta Radeon RX 6600 XT od PowerColora zestaw ten spokojnie poradzi sobie z najnowszymi grami w rozdzielczości FullHD. Jak już nieraz wspominaliśmy, karty od AMD zapewniają odpowiedni poziom wydajności, pod warunkiem, że nie włączymy opcji Ray Tracing.

Listopad 2022 – Zestaw do 5000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Również i w zestawie za 5000 zł nie zaszły wielkie zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Dalej jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor Intela i5-12400F oraz płytę od Gigabyta B660M DS3H. Jednak w przypadku tego komputera postanowiliśmy postawić domyślnie na RTX 3060 w wersji od MSI. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach.

Listopad 2022 – Zestaw do 6000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

W cenie 6 000 otrzymujemy jednostkę bazującą na sześciordzeniowym procesorze od Intela i5-12400F. Jak już wcześniej zauważyliśmy, ceny RTX 3060 Ti nie należą do najniższych. Mimo wszystko udało nam się zmieścić w budżecie dzięki konstrukcji od PNY. Karta serii XLR8, mimo niskiej ceny, powinna zapewnić również wysoką wydajność nawet w najnowszych grach.

Raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Asusa - model PRIME B660-PLUS D4. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania.

Listopad 2022 – Zestaw do 6000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Zestaw ten powstał jako alternatywa dla konfiguracji w cenie 6000 zł, bazującej na procesorze od Intela. Jak widać, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie od AMD, dostajemy sporo tańszą bazę, przez co mogliśmy pozwolić sobie na zastosowanie Radeona RX 6700 XT. Dzięki temu całościowy zestaw w niektórych grach może nawet okazać się szybszy od propozycji bazującej na układzie Intela. Wszystko opiera się na sześciordzeniowym procesorze Ryzen 5 5600X. Układ ten zapewnia pełne wsparcie dla dwunastu wątków dzięki obsłudze SMT. Warto nadmienić, że jeszcze na początku roku podobną konfigurację proponowaliśmy jako zestaw w cenie 8 000 zł. To dobitnie pokazuje jak znacząco uległa poprawie sytuacja na rynku komputerów osobistych.

Listopad 2022 – Zestaw do 8000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Najdroższe zestawienie zostało przygotowane tak, aby poradziło sobie z najbardziej wymagającymi tytułami growymi, jak i podczas pracy. Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na dwunastordzeniowego Ryzena 9 5900X w parze z płytą główną na chipsecie X570. Całość uzupełnia dostępny w stosunkowo niskiej cenie RTX 3070 od Gigabyte'a. Śmiało możemy założyć, że zestaw ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami nawet w rozdzielczości 1440p.

Przypominamy, że jeżeli jednak pragniecie wykorzystać komputer głównie do gier, to warto rozważyć tańszy procesor, jakim jest ośmiordzeniowy Ryzen 7 5800X, dzięki czemu zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych.

Listopad 2022 – Zestaw do 8000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022
Polecane zestawy komputerowe – listopad 2022

Najszybszy i zarazem najdroższym proponowanym przez nas zestawem pozostaje ten na procesorze Intela. Tym razem jednak postawiliśmy na najnowszą generację - Core i5-13700KF. Ten hybrydowy procesor, obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż szesnaście rdzeni (8C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności nie tylko w grach, ale również w zaawansowanych programach, np. do obróbki wideo. Mimo sporych obniżek cenowych pamięci DDR5 nadal nie mieszczą się w naszym budżecie. Z tego względu pozostajemy przy standardzie DDR4. Mimo że płyta Gigabyte Z690 Gaming X to budżetowa konstrukcja dla socketu LGA1700, to może pochwalić się aż czterema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy obecnością 2,5 Gbit LAN’u. Proponujemy zestaw wyposażony w taniego RTX 3070 od Gigabyte.

Podsumowanie

Jak widzicie, w polecanych zestawach zaszło kilka zmian. Dzięki obniżkom cen procesorów od AMD byliśmy w stanie dodać nowy zestaw, który stanowi alternatywę dla komputera Intela w cenie do 3500zł. Dodatkowo najwydajniejsza propozycja bazująca na jednostce niebieskich opiera się na układzie 13 generacji, co na pewno pozytywnie wpłynie na wydajność w grach. Niestety, rynek podzespołów komputerowych jest dalej niestabilny i trudno przewidzieć jego reakcje. Dlatego jeśli wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz. Zwłaszcza w listopadzie, gdzie ilość towarów w “czarnopiątkowych” cenach promocyjnych może być mocno limitowana.

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku grudnia.