Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Czy jest to odpowiedni moment na zakup komputera? Czy warto teraz inwestować w nową kartę graficzną? Rozwiewamy wątpliwości i polecamy najlepsze zestawy komputerowe dla graczy.


Planujesz zakup nowego komputera w najbliższym miesiącu? To dobrze się składa! Jak zwykle na początku miesiąca przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę.

Luty 2023 - Sytuacja na rynku – premiery, ceny i dostępność sprzętu

Co by nie mówić, styczeń - o dziwo! - w tym roku obfitował w liczne premiery sprzętów. Nie tylko doczekaliśmy się kolejnego RTX z serii 40 – 4070 Ti, ale na rynku pojawiły się również nowe procesory. Cóż - w przypadku GeForce dalej, niestety, mówimy o bardzo drogiej karcie, która jest wystarczająca wyłącznie do płynnej rozgrywki w 1440p.

Zobacz również:

  • Dziedzictwo Hogwartu - magiczny świat ze sporymi wymaganiami sprzętowymi
  • NBA 2K23 - premiera już wkrótce. Jaki komputer potrzebny? Oficjalne wymagania sprzętowe

Co prawda w przypadku procesorów sytuacja jest zauważalnie lepsza, ale nie możemy powiedzieć, by była idealna. Zacznijmy od AMD, które zaprezentowało oraz wypuściło tańsze modele Ryzenów 7000. Choć w tym momencie bardziej powinniśmy napisać “tańsze”. Nowe jednostki w sklepach są wycenione niemal identycznie jak swoi poprzednicy z serii z “X” na końcu. Owszem, nowe układy mogą pochwalić się lepszą sprawnością energetyczną, za sprawą ograniczonego TDP, ale przecież to samo możemy wykonać sami z poziomu BIOS. W tym momencie platforma AMD – AM5 dalej nie zyskuje na opłacalności. Główną tego przyczyną są wciąż drogie płyty główne i pamięci DDR5, które choć tanieją, to wciąż nie osiągnęły pułapu popularnych DDR4. Nie ma zatem się co dziwić, że większość użytkowników, decydujących się na zestaw bazujący na komponentach AMD, wybiera poprzednią generację.

Niedużo lepiej wygląda sytuacją w przypadku nowych układów od Intela. Zaprezentowana na CES pełna rodzina jednostek Rocket Lake trafiła do sprzedaży tego samego dnia. Jednak w tym przypadku dalej nie mówimy o rewolucji, a bardziej o ewolucji. “Niebiescy” po prostu zdecydowali się na delikatne podbicie zegarów oraz dołożenie “małych” rdzeni Gracemont o wysokiej sprawności energetycznej do jednostek i5. I o ile w aplikacjach wykorzystujących moc procesora zauważymy różnicę w wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji, to w przypadku gier, sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Mieliśmy już okazję sprawdzić następcę popularnej i5-12400F i w naszych testach 13400F osiąga ok. 10% lepsze rezultaty, ale przy ponad 20% wyższej cenie. Pozostanie mieć nadzieję, że zarówno w przypadku układów od AMD, jak i od Intela doczekamy się dość szybkiej korekty cen ze strony producentów.

Czy w lutym jednak czekają nas jakieś głośne premiery? Trudno oczekiwać by zarówno “czerwoni” jak i “zieloni”, wypuścili w tym miesiącu kolejne generacje kart graficznych. I mimo, że oczekujemy niższych serii, to nie zanosi się na to, aby te ukazały się szybko. Dodatkowo ostatnie plotki o wysokiej cenie i dość średniej wydajności RTX 4060 Ti nie napawają optymizmem.

Na pewno w lutym ukażą się również procesory AMD wyposażone w pamięć cache 3D. Wiemy, że niedługo zadebiutują trzy modele: ośmiordzeniowy Ryzen 7 7800X3D (6 kwietnia), dwunastordzeniowy Ryzen 9 7900X3D oraz szesnastordzeniowy Ryzen 9 7950X3D (28 luty). Na chwilę obecną nie znamy jednak cen tych układów, choć z góry możemy założyć, że ta na pewno będzie wyższa od modeli nieposiadających powiększonej pamięci cache. Warto też wspomnieć, że modele te nie będą posiadały w pełni odblokowanej opcji podkręcania, a jedynie możliwość włączenia PBO czy skorzystania z optymalizacji krzywej zasilania (curve optimizer). I choć na pewno układy te zapewnią wzrost wydajności, trudno oczekiwać, aby wywołały wzrost zainteresowania drogą platformą AM5.

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Wydaje się, że największym zamieszaniem na rynku mogą okazać się w lutym nowe laptopy. Te będą wykorzystywać zarówno procesory 13. generacji Intela, jak i Ryzeny 7000. Na półki sklepów trafią jednostki wyposażone również w mobilne RTX 4000. Te według zapowiedzi Nvidii mają zapewnić znaczący wzrost wydajności. Producent twierdzi nawet, że mobilny RTX 4050 ma osiągać lepsze rezultaty niż topowy układ poprzedniej generacji. Pytanie tylko, jakim kosztem? Bo co by nie mówić o nowych rozwiązaniach od “zielonych”, to do tanich one nie należą.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, w proponowanych zestawach na luty nie zaszły większe zmiany w porównaniu do poprzednich zestawień. Te głównie zauważymy w przypadku procesorów. Wykorzystujemy po prostu obniżki cen na te komponenty z zarówno poprzedniej, jak i obecnej generacji, aby zapewnić jak najwyższą wydajność tego komponentu.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów - jeżeli zdecydujemy się na zakup wszystkich elementów. Pamiętajcie o wykorzystaniu naszego narzędzia do prezentacji ofert. Nie tylko umożliwi wyszukanie najlepszych okazji na podzespoły w większej ilości sklepów - jego największą zaletą jest automatyczna aktualizacja cen. Dzięki temu zawsze, kiedy skorzystacie z naszego poradnika, macie pewność, że jest ona obowiązująca. Aby zobaczyć pełną listę ofert, wystarczy kliknąć w nazwę interesującego was produktu.

Luty 2023 – Zestaw do 2500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

W najtańszym zestawie nie zaszły drastyczne zmiany. Dalej bazuje on na czterordzeniowym procesorze od Intela - Core i3-12100F. Układ ten zapewnia dodatkowo obsługę ośmiu wątków i oferuje nawet 30% wyższą wydajność w grach, niż swój poprzednik i3-10100F. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny.

W tak ograniczonym budżecie jedyna kartą graficzną, jaką możemy zainstalować, pozostaje leciwa już GeForce GT 1030. Sprosta ona prostym grom online oraz umożliwi pracę i oglądanie multimediów, zwłaszcza, że proponowany przez nas procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Po raz kolejny postawiliśmy na obudowę od Genesis. Model Irid 513, dzięki dołączonym do zestawu dwóm wentylatorom, powinien zapewnić dużo lepsze temperatury naszego komputera, nawet gdy w przyszłości zdecydujemy się na jego rozbudowę o mocniejszą kartę graficzną.

Luty 2023 – Zestaw do 3500 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

W komputerze do kwoty 3500 zł zaszły zmiany, które powinny zapewnić nam wyższą wydajność w grach. Dalej jest to przykład rozbudowy pierwszej konfiguracji. Tym razem postawiliśmy na połączenie procesora Core i3-12100F z GeForcem GTX 1660. Układ ten jest wydajniejszy od, proponowanego w poprzednich miesiącach, Radeona RX 6500 XT. Postawiliśmy również na jeden szybki dysk SSD od NVMe o pojemności 1 TB, który pozwoli na zainstalowanie systemu operacyjnego Windows i nawet kilku dużych gier.

Luty 2023 – Zestaw do 3500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Alternatywna konfiguracja w kowcie 3 500 zł w naszym zestawieniu bazuje na sześciordzeniowym procesorze od AMD – Ryzen 5 5500. Mimo że jest to jednostka posiadające rdzenie ZEN3, nie zapewnia ona pełnej obsługi standardu PCIe 4,0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na tańszą płytę główną z chipsetem B450. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5500 może być konieczna aktualizacja BIOS. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach wykorzystujących procesor Intela. Dalej stawiamy na GTX 1660, który niespodziewanie wraca do polecanych zestawów komputerowych.

Luty 2023 – Zestaw do 4500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

W zestaw w kwocie 4500 zł oparty o procesor od AMD postawiliśmy na Ryzen 5 5600. Jednostka ta posiada rdzenie wykonane w architekturze ZEN3 i w pełni obsługuje standard PCIe 4.0. Z tego względu zdecydowaliśmy się na płytę główną z chipsetem B550. Pamiętajcie jednak, że do poprawnej pracy z Ryzenem 5 5600 może być konieczna aktualizacja BIOS. W parze z wydajną karta Radeon RX 6650 XT od Asusa zestaw ten spokojnie poradzi sobie z najnowszymi grami w rozdzielczości FullHD. Jak już nieraz wspominaliśmy, karty od AMD zapewniają odpowiedni poziom wydajności, pod warunkiem, że nie włączymy opcji Ray Tracing.

Luty 2023– Zestaw do 5000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

W zestawie za 5000 zł zaszły niewielkie zmiany w stosunku do poprzednich miesięcy. Został on wyposażony w dziesięciordzeniowy procesor Intela i5-13400F oraz płytę od Gigabyta B760M DS3H. Jednak w przypadku tego komputera postanowiliśmy postawić domyślnie na RTX 3060 w wersji od Asusa. Reszta podzespołów nie różni się od tych, które zainstalowaliśmy w poprzednich konfiguracjach.

Luty 2023 – Zestaw do 5500 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Zestaw ten powstał jako alternatywa dla konfiguracji w cenie 5500 zł, bazującej na procesorze od Intela. Jak widać, gdy zdecydujemy się na rozwiązanie od AMD, dostajemy sporo tańszą bazę, przez co mogliśmy pozwolić sobie na zastosowanie Radeona RX 6700 XT. Dzięki temu całościowy zestaw w niektórych grach może nawet okazać się szybszy od propozycji bazującej na układzie Intela. Wszystko opiera się na ośmiordzeniowym procesorze Ryzen 7 5700X. Układ ten zapewnia pełne wsparcie dla szesnastu wątków dzięki obsłudze SMT. Warto nadmienić, że jeszcze na początku ubiegłego roku podobną konfigurację proponowaliśmy jako zestaw w cenie 8 000 zł. To dobitnie pokazuje jak znacząco uległa poprawie sytuacja na rynku komputerów osobistych.

Luty 2023 – Zestaw do 6000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

W cenie 6 000 otrzymujemy jednostkę bazującą na nowym, szesnastordzeniowym procesorze od Intela i5-13500. Jak już wcześniej zauważyliśmy, ceny RTX 3060 Ti nie należą do najniższych. Mimo wszystko udało nam się zmieścić w budżecie dzięki konstrukcji od PNY. Karta serii XLR8, mimo niskiej ceny, powinna zapewnić również wysoką wydajność nawet w najnowszych grach.

Raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Asusa - model PRIME B760-PLUS D4. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą, lepiej chłodzoną sekcję zasilania oraz bezproblemową obsługe procesorów 13 generacji.

Luty 2023 – Zestaw do 8000 zł - AMD

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Najdroższe zestawienie zostało przygotowane tak, aby poradziło sobie z najbardziej wymagającymi tytułami growymi, jak i podczas pracy. Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na dwunastordzeniowego Ryzena 9 5900X w parze z płytą główną na chipsecie X570. Całość uzupełnia dostępny w stosunkowo niskiej cenie RTX 3070 od Gigabyte'a. Śmiało możemy założyć, że zestaw ten bez problemu poradzi sobie z najnowszymi grami nawet w rozdzielczości 1440p.

Przypominamy, że jeżeli jednak pragniecie wykorzystać komputer głównie do gier, to warto rozważyć tańszy procesor, jakim jest ośmiordzeniowy Ryzen 7 5800X, dzięki czemu zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych.

Luty 2023 – Zestaw do 8000 zł - Intel

Polecane zestawy komputerowe – luty 2023
Polecane zestawy komputerowe – luty 2023

Najszybszy i zarazem najdroższym proponowanym przez nas zestawem pozostaje ten na procesorze Intela. Tym razem jednak postawiliśmy na najnowszą generację - Core i5-13700KF. Ten hybrydowy procesor, obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż szesnaście rdzeni (8C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności nie tylko w grach, ale również w zaawansowanych programach, np. do obróbki wideo. Mimo sporych obniżek cenowych pamięci DDR5 nadal nie mieszczą się w naszym budżecie. Z tego względu pozostajemy przy standardzie DDR4. Mimo że płyta Gigabyte Z790 Gaming X AX to konstrukcja z średniego segmentu dla socketu LGA1700, która może pochwalić się aż czterema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA, obecnością 2,5 Gbit LAN’u czy obsługą Wi-FI 6. Proponujemy zestaw wyposażony w taniego RTX 3070 od Gigabyte.

Podsumowanie

Choć ceny proponowanych zestawów nie uległy większym zmianom, to nie możemy przewidzieć, co przyniosą kolejne tygodnie. Ostanie lata dobitnie nam udowodniły, jak niestabilny jest rynek podzespołów komputerowych i jak trudno przewidzieć jego reakcje. Dlatego, jeśli wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca.